şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
461 entry daha
 • nasrettin hoca kırk liraya aldığı sebzeyi aynı gün gene kırk liraya satarmış pazarda. bir gün bir ahbabı gelmiş sormuş "neden böyle yapıyorsun hoca, aklını mı kaçırdın ?"

  hoca dönmüş demiş ki : "dostlar iş başında görsün diye."
 • tanzim satış mağazalarına sebzelerin nasıl alındığına dair: (bkz: #86903936)
 • devletin milletine daha kalite ve herkesin alabileceği fiyatlarda ürünler sunması gayet doğaldır. tabi bu üreticide mağdur etmemelidir. ondan sonra adama sorarlar bundan bir kaç sene önce patates 20 kuruşken kılını kıpırdatmayan devlet patates 4 lira olunca neden acil eylem planınana geçiyor. nasıl olsa üretici az tüketici çok. çok olanın kaybı da büyük mü olur gibi düşünülüyor. tabi soru şu olabilir. geldiği günden beri devletçilik mantığından ziyade serbest ve özel sermayeyi daha çok destekleyen koruyup kollayan bir akp hükümeti mevcuttu. fakat son bir kaç yılda özellikle tarım ve hayvancılık ürünlerinden artan fiyatlardan dolayı tepkiler oluşmaya başlayınca kendisi satış yapmaya başladı. belki herkesin arabası yok herkes mazottan benzinden etkilenmeyecek, köydeki evinde doğal yerine tezek kullanacak yada köyde oturuyorsa suya para vermeyecek olabilir. dolayısı ile bu tür ürünlerdeki artışlar herkes cebine yansıdığının farkında olmasa da tarım ve hayvan ürünlerindeki artışlar direk herkesin cebine yansır ve herkeste bundan etkilenir. neticede hepimiz ekmek, pirinç, bulgur, patates, soğan, kırmızı olmasa beyaz et, yumurta vs temel besin maddelerini tüketiyoruz. sonuç olarak bundan hepimiz de etkileniyoruz. şimdi bazı ürünlerdeki fahiş artışlardan dolayı ülkemizin özellikle birkaç büyük şehrinde tanzim satışlara geçildi. madem öyle neden her tarafta değil? bu da ayrıca sorulması gereken bir soru. neyse yeterki halk bu işten faydalansın isteği ürüne istediği fiyata göre ulaşabilsin sıkıntı değil. asıl sıkıntı bu işin neden daha planlı programlı uzun vadeli yapılmayacağıdır. devlet yıllardır tarım ve hayvancılıkta kalkınma amaçlı destek ve teşvik veriyor. peki bu destek ve teşvikler kimlere verilmiştir? verilen paralar amacına uygun harcanmış mıdır? bu paralar nerelere gitmiştir? bunların takibi yapılmış mıdır? valla hiç zannetmiyorum. bence bütün destek teşvikleri kessinler. çiftçiye mazot desteği vereceğine indirimli mazot versin. buzağı yardımı vereceğine uygun fiyata yem versin. tarım ürünlerine destek vereceğine ucuz gübre, tohum ve sulama imkanları versin. hem herkes çalışırsa kazanmış olacak ve devletinde paraları car cur olmamış olacak.

  aslında tarım ve hayvancılıkta en önemli diğer iki problemde yerli tohumun tükenmiş olması ve köylerde bu işleri yapacak nüfusun kalmaması. peki ne yapılmalı. öncelikle tarım ve hayvancılıkta yeterli bir seviyeye gelmek için önce yeteri kadar yerli tohum çiftlikleri açılmalı. her tarafın coğrafik yapısına ve yetiştirilen ürünlere göre gerekirse en ucra köylere kadar gidilip kaliteli tohumlar toplanmalı. bu tohumlar üretim çiftliklerinde çoğaltılarak halka sunulmalı. mesela çocuktuk samsun'a ankara polatlı arpası getirilirdi. kurşun gibi arpa derlerdi dillere destan. şimdi esamesi okunmuyor. bu tür kaliteli tohumlar bulunup gün yüzüne çıkartılmalı. belki kısa vadede 3-5 sene sıkıntı çekilir ama uzun vade de kesinlikle ülkeyi ferahlatır. hayvancılık konusunda 90 yıllara kadar dışarı canlı hayvan gönderen, 2000'e kadar kendi kendine yetebilen iken bugünse dışardan et alır duruma nasıl geldik kesinlikle üniversitelerde üzerine tezler hazırlanıp düşünmek lazım. ülkemizde büyük baş hayvancılığın yapılabileceği en güzel yer kars ve erzurum. bir tane et kombinası yok. millet üç beş cambazın insafına emanet. kooperatifler var. hem milletin hem devletin kanını emiyor. batı çiftliklerinden gelip en zayıf ve en kötü hayvanları sözde kooperatif malı diye götürüp millete dağıtıyorlar onlarda fazla ömürlü olmuyor. en iyisi mi devlet kars'ta erzurum'da yada başka bir şehirde her bölgede yetiştirilebilecek hayvanların özelliklerine göre adam gibi bir kaç damızlık hayvan çiftliği açsın. burada hayvanları çoğaltıp çoğaltıp millete uygun fiyatlarla dağıtsın. fena mı olur.

  neyse uzun lafın kısası. kısa vadeli tanzim manzim hikaye. tarım ve hayvancılıkta uzun vadeli politikalar lazım. önce damızlık yerli tohum üretim çiftleri aç. sonra bunları bol bol çoğaltıp üreticiye dağıt. ha baktın yapacak kimse yok o zaman kendin üretip direk tüketiciye ulaştır. bu saatten sonra yapılacak hareketlerin en güzeli bu...
 • liberal olduğunu iddia eden hükümetin seve seve sosyalist refleksler göstermesi. kıçımızla gülüyoruz efendim.
 • buralarda yapılan röportajları izlerken büyük keyif aldığım yerler. şu soruya chp'liler diyen kadının o halini izleyip de keyif almayan var mıdır? o kadın da halinden mutlu, o sırada olmaktan mutlu sonuçta, ucuza meyve sebze alacak.