• hal komisyoncularının işi abarttığı malum, kararı eleştirenlerden alternatif somut öneri de (üreticiyi desteklesin somut bir öneri değildir) okumak iyi olurdu.
  • devletin serbest piyasaya olan müdahalesidir. ve bu müdehale tedarik zincirindeki maliyetleri minimize etme üzerine olmayacaktır.

devlet'in regüle ettiği hiçbir sektör sürdürülebilir ve başarılı olamaz. sosyalizm başarılı olamaz. en azından elimizde bir başarı öyküsü yok. bütün denemeler, bütün devlet müdahaleleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

devlet bu işi özel sektörden çok daha kötü yapar normalde.

ancak fiyatlar çok daha ucuz olacak. sebep?

1) çünkü devlet kendi kendine vergi ödemez. ödese de anlamı kalmaz zaten, sağ cepten al sol cebe koy. yani vergi vermeyen bir dükkanla veren dükkanın fiyatları yakın tutması nasıl mümkün olabilir?

2) devlet sırf bakın ekonomik kriz yok dükkanlar sizi düdüklüyor demek için daha bile aşağı çekecek fiyatları. belki zararına satacak.

bir dükkan zararına satış yapamaz ama devlet yapabilir. sebep? sağ cepten al sol cebe koy mantığı. akaryakıta 5 kuruş zam gelir oradan kapatırlar bunu ne olacak? sonuçta bizde vergi ortak havuzdan akıyor. çevre için ayrı sağlık için ayrı gibi hücresel bir sistem yok.

bununla beraber bu süreçten marketler, özellikle küçük ve orta ölçekli olanlar ve onların tedarikçileri çok olumsuz etkilenecekler. zaten az olan satışlar daha da düşecek.

bu da kötü olan gıda sektörünü çok kötü etkileyecek.

neden?

şöyle düşünün, patlıcan, domates biber vs almış gitmiş fiyatları. siz de diyorsunuz ki ya ben şuradan ithal etsem getirsem, şurada eksem yetiştirsem satsam falan iyi para kazanırım.

fiyatlar bir sektörde yükselince insanlar da para kazanmak için o sektöre yönelir yahut sektörün içindekiler maliyetleri düşürecek iyileştirmeler yaparlar çünkü para akıyordur. musluk akıyordur. adam doldurabildiği kadar doldurmak ister.

insanlar bu sektöre yöneldikçe de fiyatlar normalleşir. serbest piyasa kendini bu şekilde regüle eder.

peki devlet ucuza meyve sebze satarken gider gıda sektörüne yatırım yapar mısınız? yapmazsınız.

yapmazsanız ne olur?

her şey daha çok boka sarar.

her şey daha çok boka sararsa ne olur? devlet daha çok müdahale eder.

sonra sosyalizm neden çalışmıyor.

ha bu arada, siz fark ettiniz mi bilmiyorum, koşar adım sosyalizme gidiyoruz.
  • bu kafayla, vatandaşa hizmet yerine rant arayışına dönüşeceğine inandığım uygulamadır.

ben toplumun uzun vadede ihtiyacı olan ve hayati önem taşıyan her sektörde devletin bulunması gerektiğine inanan biriyim. yıllardır devletin fabrikaları satılırken, çalışamaz hale getirilirken hep eleştirdim. ama savunma hep aynıydı: "serbest piyasa ekonomisi", "zarar ediyor". bunların hiç birine inanmıyorum, dahası söyleyenlerin de inandığını düşünmüyorum. zabıtaların dükkan dükkan dolaşıp fiyat kontrolü yapması, adeta tehdit etmesi serbest piyasaya çok mu uygun? devletin hammaddeyi alıp işleyerek satılacak ürün haline getirdiği fabrikalar zarar edecek de piyasadan alınan hazır bir ürünün alınıp satıldığı mağaza zarar etmeyecek mi?

devletin topluma fayda sağlamak amacıyla yaptığı bu ve bunun gibi uygulamaları destekliyorum ama bu tedbirlerin -inanmayan ellerde ve şu geldiğimiz seviyede- kolu kopan adama pansuman yapmaktan daha öteye geçebileceğini düşünmüyorum.
  • anladığım kadarıyla belediyeler açıyor tanzim çadırlarını. o yüzden sadece akp'nin olduğu belediyelerde ve seçime kadar sürer bu iş.

bir de mağaza diyor aq. bildiğin pazar çadırı. seçimden sonra kapatması kolay olsun diye dükkan bile tutmamışlar. bir gecede yok olucak hepsi.

olm bu hükümet halkını düşünüp samimi ne yapmış şimdiye kadar?

http://www.hurriyet.com.tr/…e-boyle-olacak-41111391
  • seçim yatırımı olarak karneyle meyve sebze satmak hangi parlak zekanın ürünü, merak ediyorum. tarımın iflasın eşiğinde olduğunu, ekonomik krizin, devalüasyonun 1940'lar, 1950'ler seviyesine ulaştığını kanıtlamaktan başka ne işe yarar?
  • ulan bu tanzim satış mağazaları, et-balık kurumu satış mağazaları "bunlar komünizm kalıntıları, biz ülkeye serbest piyasa ekonomisi getiriyoruz. bu komünist eserlerin hepsini özelleştiriyoruz. " diyerek özelleştirilip satılmamış mıydı ?
  • eskiden tansaş vardi. acilimi tanzim satış mağazalarıydı. yazın bir kenara. şimdi açarlar sonra varlık fonuna bağlarlar. tertemiz satılacak bir şirketimiz daha olur. hayırlı olsun.
  • dün bunun etkilerini görmeye başladık. şok markete gittim herifler hal çıkış fiyatı 6.79'a aldığı salatalığı 5 liraya satmaya çalışıyordu. hayır zaten fiyatlarda bi ibnelik olduğu hep belliydi ama zararına da satmazsın. kesinlikle daha ucuza alıp, katakulli ile pahalıya alıyoruz biz diye göstermek için kağıt duruyordu ama devlet el atınca götlerinde patladı fiyatlar. bir de çoğu markette önceden sanki tane ile gelen mallar şimdi yığınla kasa kasa kapının önünde duruyor. birden tarım sektörü canlandı herhalde!

ne zaman böyle bir olay çıktı, sebze meyveciler korkup fiyatı indirmeye başladı. lan birçok markette kaç aydır patlıcan, biber görmedik. birden bunlar ortaya çıktı. şimdi 5 liraya satıyorlar ki yine pahalı. e biz böyle 5 lira olduysa niye 2-3 aydır patlıcan alamadık?

ayrıca kota ile karne farkını anlamayanlar varmış. basitçe söyleyeyim. tüketicinin pazar gibi bir olanağı da var. bu ucuza vereceklere mecbur değil tüketici. isteyen alır isteyen almaz. pazara girersin alırsın istediğini. ama karne durumunda başka şansın yok. tercih hakkın varsa adam kota uygulasa da sen gider pazardan alırsın olmadı. yoksa karne ile sırada beklersin. yıllardır halk ekmek ucuza ekmek veriyor, millet ekmeğini halk ekmekten mi alıyor hep?

iyi olmuştur. bir de market zincirlerinin dolar yerinde saymasına rağmen kaç aydır yaptığı zamlara el atsalar daha iyi olacak. lan dolar durulduktan sonra kıçı kırık bim gevreği bile 2.25'ten 4 liraya çıktı. geçen gün süte de zam getirmiş pezevenkler.
  • tansaşın kurulma amacın zaten düşük fiyata tanzim satış olduğundan şu anki konuyla alakası vardır.
    bkz tansaş kurulma nedeni, bkz tarih ve tekerrür.
  • beyhude çabalamak, belkide çabalıyor görünmek!
hesabın var mı? giriş yap