• emin misiniz yeni türkiye olduğuna. bunların hedefi kaçtı ya?
  • maliye bakanlığı nın fonlaması yerel yönetim(daha sonra içişleri) bakanlığının vesayetindeki, 670 belediyenin katılımıyla kurulmuş orta anadolu belediyeler birliği bünyesinde kurulan tansa(tanzim satış mağazaları fonu) nın ilk ve son genel müdür şu andaki galatasaray başkanı mustafa cengiz dir.

1978 de ecevit hükümetinin kurduğu , darlığı çekilene zorunlu ihtiyaç maddelerine halkın ucuz, düzenli ve kaliteli olarak ulaşması için kurduğu bu fon her siyasi partiden belediyeyi bünyesinde barındırmış, demirel hükümetince de devam ettirilmiş fakat 12 eylül askeri hükümetince devlet bakkallık yapamaz diyerek sonlandırılmıştır.
    genel müdürlüğün desteğinden yoksun kalan belediye mağazaları teke tek kapanmış, sadece izmir tansaş ve beşiktaş beltaş gibi bir iki tanesi yerel destekle devam etmiştir. izmir mağaza müdürü ahmet priştina tansaş daki çalışmaları ile izmir belediye reisi olmuştur.

mustafa cengiz döneminde demirel in en genç kamu genel müdürü ünvanını da elinden alarak, o dönem 28 yaşında kamunun en genç genel müdürü olmuştur.
  • devletin bu işe girme kapasitesi sınırlı, satacağı ürün de sınırlı miktarda olacaktır.

buna karşın piyasa bu işe fiyat arttırarak tepki verir. öyle düz mantık rekabet olmaz. neden olmaz? devletin atabileceği kurşun belli mevcut durumda. 10.000 kamyon salıp 1 haftada tüm ülkeyi doyuracak hali yok sonuçta.

ne olur? satıcı devletin kapasitesini tartar. satışlarındaki azalmayı belirler ve eski kârına ulaşmak için fiyat arttırır.

tanzimlerin önünde izdiham olur, insanlar hükümete söver yetersiz satış için. e diğer taraftan yüzde 5ini kompanse edebileceğin bir sektör için yüzde95te fiyat artışına neden olursun, ordan da hükümete sövülür.

yani bunlar nafile. ekonomi bir bilimdir. regülasyon yasa ve denetimle olur, bakkal manav açarak olmaz. alemin bir akıllı ülkesi biziz zaten herkes mal dünyada
  • bunu komünizm geldi diye yorumlayanları gördükçe bu ülkede iyi kötü yaşıyoruz diye seviniyorum. adamlar devletin ekonomiye müdahalesi kapitalizmde olmaz sanıyor.

işgücünün yeni nesiller yaratmasında aksama yaşanmasın, iaşe sorununda bu potansiyel müşteriler (tebaa) kırıma uğramasın diye devletin açtığı mağazadır.
  • cehapeğ zamaninda vatandaslarimiz kuyruga giriyordu yağ icin yiyecek icin diyen zihniyet simdi o vatandaslarin torunlarina 2kg kotası ile kuyruga sokarak "ucuz" sebze satarak enflasyon dengelemeye calisiyor... ne guzel... yersen.
  • iyi niyetli bir iş olduğunu düşünmüyorum, enflasyonu saptırmak için açıldığını düşünüyorum. az bir etkisi olsa da fiyatları piyasa belirler daha da kötüsü köylü, halci , manavci için işler daha kötüye gidebilir.
  • 8 liraya biber satmak icin acmislar... ;;;)))

https://twitter.com/…tatus/1094570366213767169?s=19
  • na zdarovye!
hesabın var mı? giriş yap