şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara'da büyük zincir marketler, tanzim satış noktaları ile aynı fiyattan satışa başladı.
  adettendir bir kaynak olarak sözcü

  bugün yapmış olduğum market alışverişi ile sebze fiyatlarının çoğunda büyük bir düşüş yaşandığını gördüm.

  hatta şok markette patatesin halden alış fiyatı 2,35 tl olarak yazıyor ama ilginçtir ki market giderleri ile birlikte zararına 2tl ye satış yapabiliyorlar.

  buradan iç mihraklara sesleniyorum. madem sizin sorununuz tayyip gidin onla uğraşın. gidin akpli vekillerle uğraşın. gidin işe alımlarda yapılan usulsüzlüklerle ve onları yapanlarla uğraşın. vatandaş zaten zar zor geçiniyor, yarını düşünmekten uyuyamıyor. neden vatandaşın cebindeki 3 kuruş parayı elinden almaya çalışıyorsunuz?
 • vatandaşı düdüklemeye çalışan marketler ve aracılara gereken cevap devlet tarafından verilmiş. aracı kansız sürüleri milyonlarca lirayı hem üreticiden hem de halktan gasp ederek zenginliğin keyfini çıkarıyorlardı. allah adalet sahibidir ve en büyüktür ve devlet halkın zor zaman dostu olmalıdır.
 • o ankara'daki buyuk zincir market o minnos tatlis vatandasi dusundugunden zararina satis yapmayacagi ya da varolan karini dusurmeyecegi icin olan su;

  simdi sebze-meyve uzerinde ya butun gozler. he bu marketin gunluk cirosunun %10'u sebze meyveden geliyor diyelim. eskiden 100 lira meyve-sebze satiyordu, bunun 10 lirasi kardi. kalan mallardan da 900 liralik satiyordu, 90 lirasi kardi. simdi ayni miktarda meyveyi 80 liraya satiyor zarar 10 lira. geri kalan 900 liralik urunu 920 liraya satiyor. kari 110 lira. etti mi yine sana 100 lira kar. sifira sifir elde var sifir.

  bu durumda sebzeye bir anda %20 indirim yapmis gibi gorunurken diger butun urunlere ortalamada sadece %2.22'lik artis yaparak kari-zararini dengeliyor.

  herkesin gozu de meyve-sebze'de oldugu icin cok batmiyor zaten.

  yani bizim halk eger sadece patlicanla beslenen bir tavsan degilse, halk icin pek degisen bir sey olmuyor.

  he sistem obur turlu isliyor olsaydi once zincir marketlerde degil, pazarlarda duserdi fiyat. bi sorgulayin bakalim neden pazarda degil de milyon tane kalem urun satan zincir marketlerde dusuyor fiyat.

  dusunemiyorsaniz sabahtan tanzim sirasina girin ogleden sonra gibi iki kilo ispanak almis olursunuz, yiyin, zihin acar.
 • taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyorlar anlaşılan. taşıma suda tabiki, akp eliyle halkın parasını el altından marketlere iletme olabilir. akp tayfasının nasıl bir ahlak anlayışına sahip olduğu herkesin malumu olduğu için, ne kadar kirli oyunlar oynayabileceklerinin sınırı yok.

  ben de dün gittim, gayet varoş bir istanbul semtinin, alalade bi marketine. bi düşme görmedim fiyatlarında. eğer devlet aracıları ortadan kaldırmak istiyorsa, en büyük aracı olan kendinden başlamalı. bahçeden çıkıp markete gelene kadar devletin bizzat kendisi 10 kere vergi alıyor, halkı düdüklemenin peşinde. şimdi tam da seçim arefesi artık mızrak çuvala girmeyince, suçu at bakalım sağa sola. çözüm basit ithal edin. patates sorunu için suriyeden patates ithal eden hükümet, sebze sorunu içinde rusyadan sebze ithal eder.