şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hal ortamını bilen, komisyoncu-pazarcı ilişkisinden anlayanların bana hak vereceği bir başlıktır.

öncelikle tanzim satışın elle tutulur bir yanının olmadığı konusunda hemfikiriz. kısa süreli ve işe yaramaz bir uygulama. ama ben işin aslına yani olayın asıl boyutuna değinmek istiyorum.

öncelikle hal ortamına girdiğiniz zaman komisyoncuları görürsünüz. bunların genelinin eski parayla trilyonluk dükkanları vardır. ürünlerini hem halde satarlar hemde şehir dışına yollarlar. bunun yanı sıra her semtte pazarları vardır. yani bir komisyoncu aynı zamanda pazarcıdır. tüm piyasayı hal esnafı belirler. mesela hal'de patlıcan 5 tl ise manav tutup 8-9 tl diyemez. ancak 6 veya 6.50 kuruş diyebilir.

şimdi bir komisyoncu 4 tl'ye aldığı ürünü pazara getiriyor. burada işçilik-mazot-nakliyat-fire-poşet gibi masrafları ekleyip 6 tl gibi bir fiyata satışa sunuyor. bir pazarcı pazara 500 kilogramdan aşağı mal getirmez. 2 tl kar ile 1.000 tl yapar. yani günlük kemikli karı 1.000 tl. şimdi ise masrafları yarı yarıya çıkardığımız zaman pazarcıya günlük 500 tl kalıyor. aylık 15 bin tl en ölü para. gözümüz var mı? kesinlikle! allah daha fazla versin.
    ama....

şimdi bu işten anlayıp '' pazarcılar en fazla 1 ile 1.5 kuruş fark koyar '' diyenler olacaktır. evet doğru ama hepsi değil. birçoğu 2 lira hatta 3 lira fark koyanı da biliyorum. dikkat edin komisyoncu-pazarcı ikilisinin hali vakti yerinde insanlardır. en az 2 arabaları, 2 evleri ve iyi kazançları vardır. kimse 50 kuruş fark ile bu kadar birikim sahibi olamaz. eğer hepimiz halkçı, halkını seven insanlar isek bu durumu iyi yönden bakmasını bilmeliyiz. bu uygulama kimi hal-komisyoncu-pazarcı üçgenini bir nebze de olsa dize getirecektir.

tanzim marketlerinin açılmasıyla tüm hal esnafı ve manavların işi azalıyor haliyle. pazarcı ve manavlar fiyatları düşürmeye başladı şimdiden. daha doğrusu kar marjını düşürüyor, yoksa ayakta kalmaları zor.

en azından iyi yönünden bakıyorum. bir yanlış diğer yanlışı, yanlışlıkla kapatıyor işte.