şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gece gece aklıma gelen soru. madem marketlere zorunlu tuttunuz, neden kendi satış noktalarınızda poşet ücreti almıyorsunuz? bu da haksız rekabete girmiyor mu?

yanlış anlaşılmasın. ben tanzilatlı tanzim satışa karşı değilim. ancak marketlere, pazarcıya tanzim fiyatına satışa zorlamanın ticari ahlaksızlık olduğunu düşünüyorum.

kamyon belediyenin, mazot belediyenin, yer belediyenin, çalışa belediyenin, satış yeri belediyenin, poşet belediyenin oh ne ala.

marketler vergi ödeyecek, kira ödeyecek, elektrik ödeyecek, nakliye ödeyecek, eleman maaşı ödeyecek, sgk primi ödeyecek, stopaj ödeyecek, sonra sizinle aynı fiyata satmadığı için eleştirilecek "vadan hayini" olacak.

her şeyden olduğu gibi, poşet ücretinden de muaf anladığım kadarıyla tanzim noktaları.
  • ekmek ve manav ürünlerinin poşetlerinden (normalden daha ince kalınlıkta şeffaf poşetler ücrete tabi değilmiş) para alınmıyor zaten diye biliyorum.
  • manav için verilen poşetlerin de ücretli olması gerektiğinden, kanuna aykırı durumdur.
    https://www.youtube.com/watch?v=nlefwgmih3y
  • ya adamlar ptt'yi bile bu işe koşacaklarmış, yurdun her yerinden seçime kadar siparişle kargo yaptırılacakmış, poşet parası nedir ki!