şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayın cumhurbaşkanımızın dahiyane fikri olan tanzim satış noktalarının yurt genelinde artması ve büyük ilgi görmesiyle gözlemlediğimiz durum. bir haftada 11 liradan satılan domatesler 3 liraya, kilosu 5 liradan satılan patates ve soğan ise 2 liraya kadar düşmüş.

  yüksek kar marjlarıyla halkımızın kanını emen marketlere büyük bir darbe vuruldu. enflasyonla topyekün mücadele vizyonu doğrultusunda türkiye ekonomisinin kanayan yarası olan gıda enflasyonu büyük oranda çözüldü. enflasyonu fırsat bilen stokçulara ve fırsatçılara büyük bir darbe vuruldu. bir haftada domates 11 liradan 3 liraya geldiyse durup düşünmek lazımdı. madem 3 liraya domates satabiliyordunuz neden aylarca 11 liradan sattınız? neden bu halkı yıllarca kazıkladınız? illa devletin demir yumruğunu vurması mı lazımdı?

  devletin olaya müdahale etmesiyle gıda fiyatlarına ayar çekildi. sadece tanzim satış noktalarından alışveriş yapanlar değil, artık herkes makul fiyatlardan meyve sebze yiyebilecek.

  tanzim satış noktaları ne işe yarayacak diye alay eden gezici kardeşim?

  işte bu işe yaradı.

  tanzim satış noktalarına gidip beklemene gerek yok. gıda alışverişini ucuza en yakın marketten yapabilirsin.

  tanzim kuyruğundaki insanlarla dalga geçen laik ve –biraz da ahmak– kardeşim!

  sayemizde daha ucuza meyve sebze yiyebileceksin. afiyet bal şeker olsun dostum.

  bu entrymi gazi mustafa kemal atatürk'ün en sevdiğim iktisadi aforizması ile bitirmek istiyorum:

  "kesin zaruret olmadıkça piyasalara karışılmaz; bununla beraber, hiçbir piyasa da başıboş değildir."
 • bazı terörist marketlerin sitelerinden teyit edilebilen düşüş. umarım göstermelik değildir de yobaz da olsa bu halk aç kalmaz.

  bu indirim mermi fiyatlarını tetikler mi bekleyip göreceğiz.
 • devlet bez mi üretecek diyerek sümerbank'ı satan;
  devlet kağıt mı üretecek diyerek sekayı satan;
  devlet benzin mi üretecek diyerek petkim ve tüpraşı satan;
  devlet liman mı işletecek diyerek limanları satan;
  devlet şeker mi üretecek diyerek şeker fabrikalarını satan;
  devlet tank parçası mı üretecek diyerek tank fabrikasını satan;
  devlet karayolu mu işletecek diyerek otobanları satan zihniyet, madem serbest piyasa ekonomisini destekliyor o zaman devlet manav/kabzımallığa soyununca ne oluyoruz demeli.

  devlet işleyişi düzenleyerek komisyoncuları vs. ortadan kaldıracağına kendisi onlara rakip olarak çıkıyorsa zaten herşey göstermeliktir. koskoca büyükşehirlerde 20-30 noktada satış yaparak halka hizmet veremezsiniz. tüm ülkede o fiyatlar düşmediği sürece, sürekli ve kaliteli tarım yapılmadığı, köylü kâr etmediği, köyden kente genç nüfusun göçü önlenemediği, köyde kaliteli yaşam ortamı oluşturulamadığı, mazot ve elektrik ucuzlamadığı sürece taaaa arjantinden, brezilyadan, hollandadan gelen tarım ürünü bizim ürettiğimizden ucuza gelir, pazarda yerini bulur.

  aynı durum üretim sektörü içinde geçerlidir. aksi halde hiçbirşey üretmeyen, sadece tüketen arap ülkelerinden bir farkımız kalmaz. anca el sikiyle gerdeğe gireriz.

  not: aynı durum osmanlı zamanında da vardı. konya da üretilen buğdayın istanbula/izmire taşınması o kadar masraflı oluyordu ki, amerika ve rusyadan buğday almak daha ucuza geliyordu. zihniyetimiz hiç değişmiyor, kafalar zehir maşallah.
 • insanları tanzim satışa muhtaç hale getiren irade( özelleştirmeler sonrası elini eteğini çeken devlet) şimdi tanzim ile devletçilik yapıp oy oranlarını artırıyor.

  tam bir siyasi dehalik. türk halkını çok iyi tanımak.

  her şeye rağmen marketlerin cakalliklari da ortaya çıkmış oldu.
 • özelleştirmenin sakincalari ile ilgili yillardir şu tespit yapilir;
  kamu hizmeti, mal ve hizmetlerin üretimidir.
  tüm kamu mallarını ve hizmetlerini özelleştirirseniz devleti yöneten siyasilerin elinde sadece sopası kalır.
  o sopa böyle böyle yukarıya kalkar ve fiyatlar düşer.
  insiyatifi eline alan güç sopanın kudretini anlayınca fiyatin neden yükseldiğini umursamaz,
  ürtimin düşme nedeni,
  zirai ilaç masrafları,
  mazot fiyatları,
  sulamada fiyatlandırma,
  elektrik ücreti
  gibi temel sorunlardan kaçar ve sopasını sıvazlar. koy götüne gitsin durumu olur.
 • marketlerin ürünler ellerinde kalıp çürümesin diye elden çıkarmasıdır.

  asıl soru, marketler yenilerini alıp, satışa devam edecek midir? işte bütün kıyamet o zaman kopacak.
 • tanzim sonrası marketlerde fiyatların düşmesi bir öngörüydü ve gerçekleşti, zira elinde kalacağına düşükten satar en azından zararını azaltırsın, bu en makul davranıştır. ancak uzun vadede tanzimin çözüm olmadığı da bir öngörü ve gerçekleşecek, zira fazla ürün satmaya başlayan tanzimler çadırdan çıkacak market gibi yerlere dönüşecek, bu maliyet eklenecek, beltur çalışanlarıyla değil tanzim çalışanları olacak, bu da maliyeti arttıracak, denetim gerekecek, bu da istihdam demek ve maliyet artacak.

  uzun vadede kar amacı hiçbir zaman güdülmezse eğer pazar fiyatlarıyla arasında %10-20 arasında fark olacak bu bir gerçek ama şu andaki %50-100 farklılık sürdürülebilir bir fark değil...

  tanzim satış nedir dünü bugünü için: bkz
 • bizim pazarcılara gidip ellerini öpesim geldi bu tanzim hikayesinden sonra. adam çer çöp patatesi tanzim diye 3 liraya satıyor. bizim pazarda incecik kabuklu güzelim patatesin kilosu 3.5 lira. helal olsun pazarcılara hayrına çalışıyolarmuş valla.

  not: rami perşembe pazarı ve beşiktaş cumartesi pazarı.
 • (bkz: ölümü gösterip sıtmaya razı etmek)

  sanık belli, ne diye goygoy peşindesiniz ki?