şükela:  tümü | bugün
 • templar sovalyeleri, hacli seferleri sirasinda kurulmus olan bir sovalye-rahip tarikatidir. hacli seferleri sirasinda araplara karsi son decere acimasiz tavirlari ve kudus'u yagmalayarak sagladiklari hazinlerden oturu zenginlikleri ile taninirlar. haklarinda bircok efsane ve spekülasyon üretilmistir. hacli seferlerinin sonunu takiben malvarliklarini kiskanan fransa krali philip tarafindan papa ii. innocent'in de isbirligi ile afaroz edilip heresy (dinsizlik) ile suclanip, iskence edildikten sonra yakilarak oldurulmuslerdir. rivayete gore bir bolumu yer altina girip varliklarini surdurmustur, gunumuzde bazi tarihciler masonlarin templarlarin devami oldugunu iddia etmislerdir.
 • knights of the temple- amaclari, hacli seferleri sonrasi kudusu, bu dogrultuda da incili korumak olan bu sovalyelerin dinsel ayinler duzenlemesi, ellerini ve eteklerini gercek yasamdan cekmeleri, ornegin kadinlarla birlikte olmamak dahil cesitli oruclar tutmalari, vs. cok sonra avrupada ortaya ciktiklarinda, klisenin, askeri ozellikleri nedeniyle buyuk tehdit olusturan bu kisilerden kurtulmak icin escinsel oldukları, dinsel ayinlerde seytana taptiklari, vs. gibi dedikodular cikartmasi sonucu yargilanmalarina sebebiyet vermistir.(bkz: en uzun entryi kasan kisi)
 • paladinlerin bir kısmıda tapınak $ovalyeleridir frpde
  bazı sınıflar wardır paladinliktede bazıları ise bu sınıfa girer
 • umberto eco'nun foucault sarkaci'ndan alıntıdır (daha kısa),
  (geçenlerde gazetede bahsi geçiyordu ve enteresan bir bilgi olduğuna inanıyorum)
  "12. yüzyıl başlarında, kudüs'te ugo de payns tarafından kurulmuş, dinsel askeri tarikata bağlı şövalyelerdir.
  zamanında batılı bir çok prensliğin desteğini kazanmıştır ve 1128 yılında ermiş bernard'ın başkanlık ettiği bir komisyonla kuralları belirlenmiştir. ve böylece birbirinden farklı olan iki kuramı yani rahiplikle şövalyelik birleştirmiştir. bu tarikatın amacı kutsal mezarın yanı sıra kutsal diyarlara güvenli ulaşımı sağlayan koruyucu bir görev üstlenmiştir.
  zamanla gösterikleri başarılarla daha zengin bir konuma gelmişlerdir ve dolayısıyla düşmanları çoğalmıştır. 1307 de "güzel filip" lakaplı fransa kralı bu tarikata karşı bir dava açmıştır ve tarikattakilerin tutuklanıp işkence altında şuçlarını itiraf ettirilmiştir.
  1312 yılında da tarikat resmen kapatılmıştır."
  ve bende yorumlarımı yazmak isterdim ama kitabı daha okumamış olanları yönlendirme olurdu bu,
  onun için yönlendirmemi şu yolda yapacam,
  kitabı okuyun
  bu arada (bkz: hicbir zaman bitmeyecek kitaplar)
 • hatta (bkz: templar)
 • martin mystere'de de konu olarak işlenmiştir yer yer.
 • ms 1119 yilinda kutsal topraklardaki süleyman'in tapinagini ve buraya gelen hiristiyan hacilari korumak icin kuruldular. kudus alindiktan sonra hacli seferine katilan askerlerin (sag kalabilenlerin tabii) cogu evlerine donmustu ve buralari korumak icin cok az asker gucu vardi. bunun uzerine iki sovalye hugh de payns ve godefroi de saint omar bir yemin ettiler. bu yemin ilk defa olarak sovalyeligin gerekleriyle kesisligin gereklerini birlestiriyordu. yani hem zayiflari korumak ulkeni sevmek saymak falan gibi standart sovalye tripleri hem de kesisler gibi fakirlik ve abazalik anlamina geliyordu. haliyle bu olusum derebeylerine bagli sovalyelerden tirsan kiliseninde cok isine geldi ve kilise de bunlara arka cikti. o kadar populer olmuslardi ki avrupanin ve ozellikler ingilterenin her yerinden sovalyeler ve soylular bu birlige katiliyorlardi. katilirkende butun mal varliklarini aileleri yerine organizasyona birakiyorlardi. bir yandan da bu muteassip sovalyeler halktan gelen destek ve parasal yardimla giderek gucleniyorlardi. bu is oyle bir hal aldi ki artik templarlar avrupanin degisik yerlerinde paralarini isletmek icin bankalar kurmaya basladilar. artik krallar bile onlardan korkmaya baslamislardi. sonunda 1308 de fransa krali 4. phillip arkasina templarlarin zenginliginden rahatsiz olmaya baslayan halkinda destegini alarak (ettikleri fakirlik yeminini unutmayalim) liderlerini kafirlik ve cadilikla sucladi ve eline gecirdigi butun templarlari yakalyip yakarak idam etti. bir rivayete gore templarlar bu olaydan sonra faaliyetlerini yer altina kaydirdilar ve bugun hala varliklarini surdurmekteler. en azindan bugun hala bir cok frpci gencin kisiliginde paladinler olarak varliklarini surdurmekteler.
 • tapınak şövalyelerinin hakkında bu kadar çok rivayet doğmuş olmasının sebebi, örgütün kudüsü korumak dışında bazı "gizli" misyonlar taşımasıdır. bir söylentiye göre musanın kayıp sandığının bir diğer söylentiye göre ise 'gerçek' süleyman tapınağının izlerinin aranması gibi erekler onların varlığını yoğun ve mistik bir sis perdesinin arkasında gizlemiştir. ortaçağ'ın incil dışındaki yazılı eserlerin sahip olduğu bilgiyi dışlayan kültürü içinde, kilisenin tepkisini çekmemek için gizlice yeraltında oluşturdukları, binlerce el yazmasıyla dolu olan kütüphaneler ve çeşitli öğretilerin paylaşıldığı tapınak eğitimleri, tapınak şövalyelerini özel yapan etkenlerdir. ikiyüz boyunca çeşitli suikastlar, komplolar, yayılmacı politikalar ve siyasi kumpaslarla avrupanın tarihinde ciddi izler bırakan tapınak şövalyelerinin kaybolduğu rivayeti doğru olmayıp, daha etkin olabilecekleri şekilde yeniden örgütlendiği söylenmektedir.
 • yer altına geçtikten sonra illuminati ile de işbirliği yaptıkları ve örgütsel yaşamlarını sürdürdükleri söylenebilir.
 • umberto eco'nun "foucault sarkacı" kitabında detaylı bir şekilde anlatılan kült.
142 entry daha

hesabın var mı? giriş yap