şükela:  tümü | bugün
  • şu an için, alıcıdan binde 15, satıcıdan binde 15 alınıyor. genelde alıcı üstleniyor. ilgili mahalle için, belediyenin belirlediği rayiç bedelin, satın alınacak mülk m2'si ile çarpılması ile elde ediliyor. bu rakamın biraz üstü göstermekte fayda var diyorlar.
  • eğer banka kredisi kullanarak ev alıyorsanız, hayvanoğlu hayvan emlakçıyı ve evi satanı dinlemeden evin piyasa değerini bildirin bu harcı ödemek için. belediyelerin belirlediği rayiç bedel tam anlamıyla bir yalan. "devlet böyle uygun görmüş ben ortalığı karıştırmayayım" diye düşünmeyin. sonra devlet sizi buluyor, aldığınız kredi miktarı ile evin rayiç bedeli arasındaki farkı tespit edip, "gel güzel kardeşim ben seni bir güncelleyeyim" diyor.

2008'de bir ev aldık. kredi ile. tapu harcı yatırırken, şu kadar ödeyeceksin diyen devlete güvenerek önümüze çıkan miktarı ödedik. aradan 3 yıldan fazla bir süre geçti. paraya sıkışan devletimiz bizi bu ayıpla! yaşatmamak için araştırmış soruşturmuş. kredi miktarı ile, bizim bildirmediğimiz devletin şu kadar ödeyeceksin dediği tapu harcı arasında farkı, tespit etmiş. bir de devleti dolandırmaktan dolayı ceza ve gecikmeden dolayı faiz ödemesi de çıktı karşımıza. ama yine yüce gönüllü devletimiz "hadi iyisin sana kıyak yapıyorum, ceza ile faizi almayalım, sen farkı öde yeter. ayağın alışsın" dedi bize. evet kanunları bilmemek ceza almazsın anlamına gelmiyor da, bizi bu şekilde yönlendiren devlet kurumlarının hiç mi suçu yok birader.
  • devletin "hem alıcı hem satıcı öder !" dediği, ancak uygulamada sadece alıcının ödediği harç.

100.000 lirada neredeyse 4.000 lira. çok abicim... yine "sıkıştırdım lan seni ver parayı" türü vergilerden biri...
  • ev sahiplerinin daha az ödemek için evlerinin değerini düşük göstermeye meylettiği harç.

cezai yaptırımlar bir yana, maliye bakanlığının değer artışı kazancı vergisi alırken uyguladığı 5 yıl sınırı kalkınca tapuyu düşük değerden göstermek eskisi kadar cezbedici olmayacak.

konuyla ilgili önemli bir yazı: http://blog.konutkredisi.com.tr/…l-siniri-kalkiyor/
  • 2014 6. ayı itibariyle 182.500 tl satış bedeli olan bir daire için ödeyeceğimiz rakamlar aşağıdaki gibidir;

alım harcı : 3614 tl
    satış döner sermayesi: 182.5 tl
    ipotek döner sermayesi: 182.5 tl
    ipotek suret harcı : 59.2 tl
    cins değişiklik harcı: 190 tl
    kat mülkiyeti harcı : 25
    bina iskan röperli ücreti: 63 tl
    tüketicinin cebinden çıkan rakam 4291. 2 tl .
  • tapu harcı; bir tür vergidir. konut, arsa, dükkan ya da tarla gibi gayrimenkullerin tapu işlemleri için tapu müdürlüğü sunduğu hizmet karşılığında tapu alım satım harcı talep ediyor. tapu alım satım harcı gayrimenkul ya da taşınmaz alım satımında yapılan tapu hizmetinin karşılığı hizmeti alan kişiler tarafından ödeniyor.
  • göte tırtıklı tırtıklı giren kazıklardan biri daha. renkli a4 kağıdı için verdiğiniz meblağ öfke patlamasına yol açabilir.
  • belediye rayiç bedelinin altında olmamak kaydı ile beyan edilen bedelin 1000'de 40'ı oranındadır. ziraat bankası ve halk bankasına yatırılır. 10.000 tl altındaki harç bedelleri atm aracılığı ile yatırılabilir.
  • ev satıcılarının kolay kolay ödemeye yanaşmadığı harç.

bulunduğum bölgede gelenek haline gelmiş , devlet satıcı payına düşeni öder dese de, kesinlikle alıcıya ödettirilen hem satış hem alış bedeli , '' göte girip açılan şemsiye '' oluyor.
  • ev sahibi olmak zaruri bir yasam ihtiyacidir ve her vatandasin ev sahip olma hakki vardir. bir insan ev sahibi olmaya calisirken o kisiden milyarlarca harac istemek tam bir serefsizliktir. ha ben bir evik varken yatirim icin bir ev daha almak isterin o zaman vergilendir anlarim ama zaten insanlar 150bin tl maliyeti olan bir evi 100 bin fazla odeyerek 250bin e mutahitten satin aliyor. bunu alirken 250 bin tl icin bankaya 250 bin kredi faizi oduyor, birde uzerine devlet sikiyor. 150bin makiyetli bir eve 500bin e aliyorsun. nasil bir dunya, nasil bir memleket...