şükela:  tümü | bugün soru sor
 • therapia (terapi) den gelmektedir tarabya adı. burası o kadar güzel havalı bir yermiş ki hastalar iyileşmek için buraya gelirlermiş. haci osman bayirina bağlayan büyük yol yokmuş.rossignol(bülbül) adı verilen daracık bir yoldan ulaşılırmış ki bir diğer adı da aşıklar yolu imiş.
 • yunanca "therapia" sözcüğünden gelir. denizin ve rüzgarın terapötik etkisinden ötürü bu adı aldığı söylenir. şair kavafis çocukluğunda bir süre bu semtte yaşamıştır.
 • tarabya bayırını, arka taraftaki tarlaları falan görünce fotoğraf milattan önce çekilmiş sandım...

  tarabya oteli 1966'da açıldığına göre 48 seneden eski olamaz.
 • bir zamanlar cengiz kurtoğlu, sinan özen, güllü, ayhan aşan, nejat alp ve son zamanlarına doğru hakan altun gibi dönemin popüler sanatçılarının sahne aldığı, sadece istanbulluları değil istanbul dışından da taverna eğlencesi için gelenlerin mekanıydı.

  tarabya oteli'nin kumarhanesi en az restaurantlar kadar doluydu, meşhurdu..

  şimdi tavernaların yerinde vakıfbank, iş bankası, finansbank, dominos pizza var..
 • 5.yy'da adı therapeia (tedavi) olarak patrik attikos tarafından değiştirilir . 14.yy'da ceneviz filosuna yenilen venedik kalyonların bu koya sığınarak yok olmaktan kurtulmuştur . 16.yy'da ii.selim burada balık yemeyi severmiş ve yöreye keyif anlamına gelen tarabiye ismini verir . 18 ve 19.yy da fenerli rumlar için sayfiye yeri olur . bugün marmara universitesi 'ne ait olan bölüm ise eski prens alexandre ypsilanti yalısıdır .
 • marti cigliklarinin , lodosun, gun dogumu ve batiminin mizansen oldugu lunapark..
  ki kurulmusum dönme dolabina; zafer sarhosu gözlerim yansiyor elma sekerimin kirmizisina...
 • boğaz'ın bir sürü en güzel semtlerinden biri. güzel bir koy çevresine konuşlanmıştır ve bu koyda güzel tekneler güzel güzel sıralanmıştır. meydanı küçücük bir ağaçlıktır. bir taraf kireçburnu sarıyer yönüne, bir taraf yeniköy emirgan yönüne giderken bir taraftan da hacı osman maslak yönüne gidilir ki bu nedenle çevre için bir kavşak noktasıdır.

  tüm boğaz kıyıları gibi burası da şahanedir ve tepelere çıkıldıkça hoyrat yapılaşma bu güzelliğin böğrüne hançerini saplar. gecekondudan dönme berbat apartmanlar yanısıra ağaçlık bölge katledilerek sokuşturulmuş pahalı siteler de durumu kurtaramaz.

  yine de güzel bir boğaz semtidir tarabya, çok katlı ve kıyının hemen yanına iliştirilmiş olmasına rağmen semtle bütünleşen tarabya oteli ile büyük bir uyum içinde yaşar gider kendi içinde.
 • bir zamanlar sakinleri elçi aileleri, rumlar ve ermenilerden oluşurken en güzel taverna gecelerinin yaşandığı cıvıl cıvıl bir mekandan değişen insanları ve çehresi ile artık bir hayalete dönüşen güzel semtim. midyeci nikosundan, aptisine, deli ibosuna, sokaklarında galeta satan amcasına, küçük teknesiyle beykozdan tatlı su getiren sucu ahmetine renkahenk bir hatıra şimdi.
 • geceyarıları evinizin balkonunda yol gürültüsü yerine bülbül sesi dinleyip ciğerlerinize mis gibi boğaz havası çekebileceğiniz, güzelliğiyle müstesna semt.