şükela:  tümü | bugün
  • 24 haziran 2018'de yapilacak olan secim, her kurumu, her toplugu, her camiayi dogrudan ilgilendiriyor.

3 büyük, 4 büyük, 5 büyük ne derseniz deyin, hepsinin meyilli oldugu bir düsünce yapisi var, bazisinda gecmisten beri, bazisinda sonradan, bazisinda son zamanlarda, bazilarinda ise menfaatine göre sekillenen siyasi yakinliklari uzakliklari var.

siralama yaparsak;

galatasaray, rte destekli dursun özbek'i gönderdi, 2. defa rte destegini alan dursun özbek yine aday oldu yine camiadan dislandi,
    galatasaray taraftari ile akp'nin arasi hamburg macindan beri acik,
    yillardir yönetimde görev alan abdurrahim disinda camiada akp'li siyasilere yakin kimse yok, abdurrahim'i de tüm takimi yalakalik olsun diye saraya götürdükten sonra hemen indirdiler,
    terim'i rte'nin istegiyle galatasaray'dan alip, video cekmedi diye milli takimdan kovdular, iktidar yalakasi eski oyuncular her firsatta terim'e küfür edecek noktaya geldiler,
    sene icerisinde tam da galatasaray maci öncesi basaksehir'i destekleyen aciklamalar yaptigi icin, rte'yi seven bir taraftar agirligindan su an icin bahsedemeyiz.
    camia dursun özbek'i kovarken izmir marsi söyleyerek kovmustu.

fenerbahce, isi düsmese iktidar ile görüsmezdi, daha dogrusu aziz görüsmezdi ama kendisinin mahkeme isleri oldugundan, sürekli siyasilerin arkasina saklandi, cumhurbaskani bize söz verdi diye diye yargi süresini uzattikca uzattilar, nihayetinde taraftarlar ayaklanip atatürkcü ali koc'u basa getirince aziz ile ipler koptu ve yine rte'nin secimden 1 gün önce istikrar ve tecrübeye güvenelim demesine ve aziz yildirim'a destek olmasina ragmen ali koc rekor oyla secildi.
    aziz'in disinda, nihat özdemir gibi birkac yönetici disinda fenerbahce camiasinda da akp'yi ciddi destekleyen yok, ben ciddi ciddi fenerbahceli olup da rte'ye oy verecek bir taraftar düsünemiyorum, hatta bu zamana kadar veren varsa bile bundan sonra ali koc rüzgariyla degisimin tadini bir kere aldigi icin ayni kisilerde israrci olmayacaklarini düsünüyorum.

besiktas, besiktas yillardir muhaliftir daha dogrusu muhalifti, stadini yaparken, izinler alinirken fikret orman siyasiler ile arasini taraftari kadar ayarlayamadi, isin düstügü birine düsman olmasi beklenmiyor ama bu kadar da siyin cimhirbiskinim olmaya gerek yoktu, neyse ki bjk camiasinda iktidara yakin olan tek kisi belki de fikret orman, camianin geneli yillardir muhaliftir, nasil ki bizde abdurrahim varsa bjk'de de demirören, ihsan kalkavan ve fikret orman var, bunlar camianin genelini yansitmiyor, ben besiktas taraftarinin rte'yi cumhurbaskani olarak görmeyi istediklerini dusunmuyorum.

trabzonspor, trabzon'da isler karisik cünkü trabzon mali olarak diger takimlar kadar potansiyelli bir ekonomiye sahip degil, bundan önceki baskan da ondan önceki haciosmanoglu da benzer durumda olduklari icin secimlerde akp'ye tepki göstereceklerini düsünmüyorum, trabzon'un yillardir kupasinin hesabini soramamasinin sebebi de bence bu berbat ekonomisi.

basaksehir, bunlarin tamami akp ve rte'ye oy verecektir.

kisaca her taraftarin, her camianin belli basli siyasilere tepkileri var, onlarla hesaplari var, iliskileri var, kimisi destekle sponsor buldu yükseldi, kimisi zorla sponsorunu kaybetti düstü, anadolu kulüplerinin durumunu en iyi o taraftarlar anlatacaktir, bir galatasarayli olarak disaridan gözlemim bu.