şükela:  tümü | bugün
  • güney italya'da çizmenin topuğunda bulunan bir kasaba
  • (bkz: toronto)
  • kalesi kisa bir sure de olsa osmanli egemenliginde kalmis liman sehri. (bkz: lise tarih bilgilerinden arta kalanlar)
  • (bkz: otranto)
  • (bkz: taranto power)
  • italya'da önemli bir askeri deniz üssü ve ticaretin yoğun olduğu bir liman şehridir.
  • otranto ile karıştırılmaması gereken şehir. kısa bir süre (13 ay) osmanlı hakimiyetinde kalan italyan şehri otranto'dur zira.**

bu da caps:
    otranto
    taranto
  • quentin tarantino'nun memleketi olmasıyla beraber, bana nedense hep tarantolu bohemond'u hatırlatan, 200.000 civarında insanın yaşadığı italyan şehri.
  • giritli kolonisi olarak kurulan hyria tarantolular ve rhegionlular ile çok çekişmiş tarihte*.
  • italya'nın güneyinde, çizmenin topuğunda kalan güzel bir italyan şehri. şehir bildiğim kadarıyla iki adadan oluşuyor. kıyı şeridinde tarihi binalar var ki, denizden bakıldığında kendinizi 16. yy karayiplerinde harbour master binası önünde hissedebilirsiniz. bazı sokakları modern, bazıları acayip dar. ben buhranlı bir mart ayında gitmiştim. kışı bilmiyorum ama iklimi gayet iyiydi. stajyerdik, paramız yoktu, şehir merkezine kadar e-5 gibi bir otoyolda kilometrelerce yürüdük. niye bilmiyorum otostop çekmek birimizin aklına gelmedi. eğer gündüz, öğleden sonra gezmek isterseniz aç kalmamak için karnınızı doyurun derim, çünkü otomatlar dışında dükkanlar, restorantlar kapalı. şehri baştan aşağı dolaştık ve "lan italyanlar da ne tembelmiş çalışmıyor ibneler!" diye sitem etmiştik. sonradan öğrendik ki öğleden sonra siesta yapıyolarmış. kuzey italya'da böyle bir şey yoktu ne bilelim.

neyse otomatlarla günü akşam ettik, saat 6 gibi millet bildiğiniz sokaklara döküldü. istiklal caddesine benzer bi yerde dükkanın birine girdik menü istedik. haliyle italyanca geldi, anlamadığımız için ingilizce menü istedik ve yerel bir tost menüsünde karar kıldık. tost güzeldi. dikkat edin ingilizce ile italyanca menü arasında fiyat farkı var.

wc ihtiyacını karşılayacak umumi bir yer bulamadık maalesef. baya bi aramıştık. dayanamayıp, gece vakti kendimizi oraya nasıl geldiğimizi bilemediğimiz california mahallesi dediğimiz dar, karanlık ve tenha sokaklı bir zenci mahallesi'nde işeyecektik ama tırstığımız için mahalleliyi rahatsız etmeden uzadık. sonunda bir yer bulduk tabii. (bkz: kilise duvarına işemek)

velhasıl güzel şehir. 10 gün kaldık, liman işçileri de sürekli kreyn arızası, yağmur var, rüzgar var, güneş çıktı gibi şeyleri bahane ettiklerinden yükü bir türlü tahliye edememiştik. işimize geldi.