şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyük ukrayna’lı şair, sanatçı, düşünür ve devrimci demokrat.
  st. petersburg’da 10 mart 1861 yılında ölmüştür. arkadaşları, shevchenko’dan kalanları ve naşını kanev’e getirmişler ve o’nu dnieper’in yüksek sağ kıyısında bir müddet sonra halk arasında taras tepesi olarak anılacak olan chernecha tepesi’ne defnedilmiştir
 • ukrayna'da, futbolcu olan şevçenko'dan çok daha fazla bilinen ve sevilen asıl şevçenko. bir serf iken ukrain halkının ulusal kahramanı ve milli önderi rütbesine ulaşmıştır. 19. yüzyılda ukrain milli kimliğinin rusya imparatorluğu'nda yer edinmesine çalışan taras grigoroviç şevçenko, kiril-methodius kardeşlik cemiyetinde 1840'ların ikinci yarısında kostomarov gibi entelektüellerle ukrain ulusunu literatüre sokmuş ukrain milliyetçilerinin en önde gelenidir. şairliği yanında ressamlığı da taltif görür. en önemli eseri şiirlerini topladığı `kobzar` isimli kitaptır ve ne acı ki bu kitap türkçe'ye ancak 2009 senesinde tercüme edilebilmiştir.
 • ukraynalı kadınların ruslarla cinsel ilişkiye girmiyoruz protestosunda şiirini kullandıkları ukraynalı şair.

  --- spoiler ---

  kampanya sloganı olarak ukraynalı şair taras şevçenko’nun 1838 tarihli şiiri kateryna’nın “oh tatlı bakireler, aşık olun tabii, ama ruslara değil” dizesini kullanan aktivistler, kampanyaya gelen eleştirilerin ardından “aslında sloganlarının sadece cinsellikle ilgili olmadığını” iddia etti.
  --- spoiler ---
 • ukrayna'lı şair, ressam, yazar ve politikacı. 1814-1861 yılları arası yaşamıştır. günümüzde kullanılan modern ukraynaca dilinin temellerini atmıştır. tüm rusya ve ukrayna'da heykellerine rastlamak mümkündür. bunun yanında kanada ve amerika birleşik devletlerin'de de heykelleri vardır. ayrıca paris'te adı bir meydana verilmiştir.
 • 19. yüzyılda ukrayna’da rusya’ya başkaldırının sembolü olmuş sanatçı ve yazar. rusya tarafından ağır cezaya çarptırılarak 25 yıl erlik yapmaya mahkum edilmiş, daha sonra son çar nikolas romanov bu cezaya “resim ve yazı yasağını” dahil ederek bedeni yanında zihni de hapsedilmiştir.
  şevçenko günlüklerinde “bir vampir bile olsam böylesi bir cezayı vermezdim” diyerek yaşadığı acıyı anlatmış.
  kaynak: great continental r.j.