şükela:  tümü | bugün
  • malum, internet çağındayız. sürekli etkileşim kurduğumuz şeyleri listeleyecek olsak muhtemelen en başta internet tarayıcıları gelir. bu etkileşimin sürekli olmasının üzerimizdeki etkisi mühim. (bkz: uzun süre uçuruma bakarsan uçurum da sana bakar)

    arama, tarama aktivitesinin sürekliliği temelde seçeneklerimizi çoğaltma eğilimiyle bağdaşıktır. fakat bu eğilim, eğer dikkat edilmezse bizleri de sürekli seçenek çoğaltmakla meşgul ve nihayet bu meşguliyetin yorgunluğuyla da yoksunluğa mahkum edebilir. hangi filmi izleyeceğine dair yarım saat harcadığını düşün. sonunda hiçbirini izlemeyip yatar uyursun.

    işte böyle. kimse bir kapının ardında kilitli kalmak istemez. ama kimse ömrünü kapılarla dolu bir koridorda geçirmek de istemez. seçenekleri çoğaltırken uyudu ve aldandı, sonunda kaplumbağa uçtu gitti ama tavşan geride kaldı. lanet bir filmi seç ve o filmi sonuna kadar izle. şu daha mı iyi cart curt diye beyni yakma, sonunda evinde oturup kedi bakma. (bkz: aramakla bulunmaz ama bulanlar da arayanlardır)