şükela:  tümü | bugün soru sor
 • unix'te tar'la ar$ivlenmi$ dosyalara hitap $ekli.. bunlar cogunlukla gzip gibi bir yazilimla sıkı$tirilmi$ oldugundan .tgz veya .tar.gz uzantili olurlar..
 • tarball : -tar komutu ile yaratılmış arşiv için sık kullanılan bir jargon terimidir.

  birçok unix yazılımı çok yer kaplamasın* diye gzip* ile sıkıştırılıp tar dosyası ile arşivlenirler.

  eğer bir tarball ' gzip. ' komutu* ile sıkıştırılmışsa ' .tar.gz ' uzantısı alıcaktır.

  windows ve linux kullanıcıları 7zip ile bu dosyaları arşivden çıkarabilir, yada aynı programla arşivleyebilirsiniz.

  sıkıştırmak için gzip dosyaismi , yine sıkıştırmayı çözmek için gzip -d dosyaismi.gz komutunu kullanabilirsiniz. sıkıştırmada zorluk çıkıyorsa daha çok güç uygulayıp* sıkıştırmak için gzip -f fdosyaismi , dosyayı sıkıştırırken orjinalini de korumak için gzip -k dosyaismi kullanılır.

  sıkıştırmada kazandığınız alanı bulmak için gzip -l dosyaismi.gz komutu kullanılır. bu komut ile sıkıştırılmış boyut , sıkıştıralamamış boyut , oran ve yüzde , sıkıştıralamamış dosya isminin istatistiklerini edinebilirsiniz.

  tüm dosyaları bir dosya'da ve alt klasörde sıkıştırma yapmak isterseniz gzip -r dosyaismi komutunu ; dosyanın hala geçerli* olup olmadığını ise gzip -t dosyaismi komutu kullanarak bulabilirsiniz. hız ve sıkıştırma seviyesini 1 ve 9 rakam veya ara bir rakam ekleyerek değiştirebilirsiniz. örneğin '' az fakat hızlı sıkıştırma '' için gzip -1 dosyaismi komutu yada '' yavaş fakat iyi bir sıkıştırma '' için gzip -9 dosyaismi komutunu kullanmalısınız.

  (bkz: tape archive)

  (bkz: source tarball)

  (bkz: lz77)

  (bkz: linux)