• dış ticarette risk esaslı kontrol sistemi'nin kısaltması.

  "güvenlik, kalite ve standartlara uygunluk açısından tüketicimizi ve üreticimizi korumak amacıyla gerçekleştirilen ithalat ve ihracat denetimlerinin risk esaslı olarak yapılmasına imkân veren web tabanlı bir yazılım"

  mış...

  bunun bir de taahhütnamesi var, oyuncak, elektronik, tıbbi cihazlar vb. benzeri risk seviyesi yüksek ürünler ithal ederken doldurup, gümrük müşavirliğine vermeniz gerekiyor.
 • 2013 yılı itibariyle ithalat yapan firmaların çoğunun karşılaşması muhtemel bir sistemdir.
 • allahın bir belası.
  ithalat'ı yavaşlatmakdan başka bir yararını an itibarı ile gözlemlemek zor.
  eskiden tse'ye gitmemesi gereken malzemeyi göndermiyordun, şimdi gönderiyorsun, onlar sana bizimle alakası yok diyorlar.
  kerşında muhattap bulamazsın, sistem çalışmaz; bunlar da cabası.
  detaylar, detaylar...
 • türkiye gümrüklerine özgü tam tekmilli bir geri zekalılık.

  bu kadar atıl bu kadar kas kafalı bir sistem kurulur mu kurulur.

  bilim ve sanayi bakanlığının iç denetçileri burada şartlı uygunluğa düşen ürünleri denetliyor. bir mühendis nasıl böyle niteliksiz bir kırtasiye işini kabul edebilir ve nasıl yıllar içinde süreçteki andavallığı benimseyebilir dedirtiyor bu süreç insana. getirdiğiniz ürünün gerçekten o ürün olup olmadığı hariç abuk subuk evrak kontrollerinin tamamı en geri zekalı biçimde yapılıyor. tse'nin de bilim ve sanayi bakanlığınında gümrüğünde hakkını vermek lazım. kesif bir kas kafalılık, beyinsizlik, kırtasiyecilik ve finalde rezillik. rezil ülkemin rezil kurumları. bok kurumları.

  yukarıda sayılan herkesin aldığı paralar haram beyler. simit satın onurlu yaşayın.

  türkiye'de standartlara uygunluk aslen işsiz ve son derece vasıfsız memurlara onların hoşuna gidecek formatta evraklar yetiştirmekten ibaret.
 • ithalatı kanunlarla yasaklamayan devletin, millet ithalat yapamasın diye g.tünden uydurduğu sistemin adı. bir kaç çeşidi mevcut: ce tareks, tse tareks vs..
  uzak doğu'dan zaten mal getiremiyorum korkuma, avrupa'dan gelen mallarımda da a.tr belgesi oluyor diye rahattım.
  geçen hafta avrupa'dan gelmesine rağmen denetime kalan mallarım var gümrükte, istedikleri evrakları 2 gün içinde temin ettim. şu anda da saçma salak bir şeyler istemeye devam ediyorlar.
  delirmek üzereyim.
  bana bu malların ithalatı yasak de anlarım, serbest piyasa ekonomisi diyip de sonra ottan b.ktan şeyler isteme!
  offff!!!!
 • java platformundan acil bir şekilde çıkmaları lazım.
 • 13 gündür rapor veremeyen düzen. ardiye yazmaya devam ediyor bekliyoruz. bari yoldayken başvurabilsekte gelince mallar vakit kaybetmesek.
 • ticarette ürünlerin güvenliği ve denetiminde risk esaslı kontrol sistemi

  taktir edersiniz ki ülkede herkesin para karşılığı aldığı mal veya hizmet boşa gitmesin, çöp olmasın ülke teknoloji çöplüğüne dönüşmesin paranıza emeğinize yazık olmasın diye hepimiz için yapılıyor bu denetimler
 • ab menşeili mallara uygulandığında gümrük birliği anlaşmamıza aykırılık taşıyor.

  normalde birlik içinde serbest dolaşım belgesi, ce belgesi olan ürüne tekrar test raporları, güvenlik değerlendirme raporları isteniyor. saçma sapan çer çöp uzakdoğu malları girmesin diye olması gereken denetimler en çok da birlik içinden gelen ürünlere uygulanıyor.

  uzakdoğu malları ise gırla giden rüşvetle, katakulli ile bol bol sokuluyor ülkeye
 • naçizane birkaç tecrübemi paylaşmak istediğim zımbırtı.
  ilerleyen zamanlarda daha çok içli dışlı olacağım da bir zımbırtı aynı zamanda. münasebetimiz arttıkça ekleme yapacağım.

  -sisteme bakiye girişi, döner sermayeye ödeme yaptıktan sonra dekont üzerindeki bilgiler manuel girilerek yapılır. bana çok enteresan gelmişti.

  -2. el eşya ithalatı yapılacaksa, ürün, denetime tabi olmasa dahi bu sistemden giriş yapılıp referans numarası alınması gerekir.

  -geri zekalı gümrük memurları yüzünden, kutuyu açıp şekline bakmanın yeterli olduğu dairesel olmayan flanşlar analize gider, salak salak zaman kaybettirir.

  -kayıttan sonra direkt referans numarası verdiği zaman başvuru sahibini mutluluktan uçurur ^^
hesabın var mı? giriş yap