şükela:  tümü | bugün
  • bir gerçek. targaryen hanedanı 300 sene önce de aegon önderliğinde essos’tan westerosa gelmiş ve bir anda tüm westerosa ejderhaları sayesinde kan kusturmuş zulüm etmiş ve sonunda boyun eğdirmiştir. şimdi de daenerys targaryen essos’tan westeros’a yelken açmış ve yine ejderhalarıyla şehirleri, orduları ve masum insanları yakmış, yıkmıştır. oysa ki bu kıtanın binlerce yıllık geçmişiyle starkları ve yaptıkları her türlü pisliğe rağmen lannister’ları vardır. güçleri sadece ejderhalarına dayanan bu hanedanın mensupları güç delileridirler ve soykırımcıların önde gidenleridir.

    edit: evet kimsenin doğuştan hakkı yoktur demir taht üzerinde ve evet gücü olan almaktadır. ama zaten ne starklar, ne lannisterlar şimdiye kadar demir taht üzerinde hak iddia etmemiştir. kendi bölgelerinde usulca yaşamak istemiştir. targaryenler ise valyria kıyametinden sonra usulca gelip “kardeş bizim yuvamız pert oldu bize toprak verinde yaşayalım” demek yerine tüm kıtaya hükmetmek üzerine işgal planı yapmış ve başarılı olmuştur. ayrıca baratheonlar targaryen soyundan geldiği için taht üzerinde az da olsa hakları vardır yani gaspçı sayılamazlar. yine de baratheonlar da tahtı hiçbir zaman istememiştir. sadece yine targaryenler tarafından kendilerine yapılan hakarete karşılık vermiş ve diğer kıta hanedanlarının desteği ile kazanmışlardır.
  • westeros'ta kuzey hariç, hatta kuzeyli ilk insanlar da ormanın çocuklarının topraklarını işgal ettikleri için herkes işgalcidir bu mantığa göre.

    o yüzden ilk insanlar ve andallar ayrımı var. andallar daha sonra gelen güneyli ezik şövalyeler. 7'ye inanıyorlar inançları falan da farklı. kimse doğuştan hak sahibi değil demir taht üzerinde, güçlü olan alıyor. o yüzden robert baratheon'a da targaryenler tarafından usurper denmesi saçma, o da güç kullanarak tahtı ele geçirdi sonuçta.
  • demir taht üzerinde kimsenin doğuştan hakkı yok denmiş, bu cehalete karşı şunu söyleyebiliriz, o demir taht var ya amına koyayım, onu yapan adam targaryen lan, hani sorsan adama "ulan taht babanın malı mı" desen adam evet diyecek amk.

    başka söyleyeceğim yok, targaryenlar orosğu çocuğudur o ayrı.