şükela:  tümü | bugün soru sor
 • o corbasi olan degil, bastan belirteyim. yani bunun da corbasi yapilir ama yine de bu o toz halinde olandan farklidir da. haslanmis bugday turevine yogurt, kekik, tuz vs. eklenir, bu kurutulur. butun kis boyunca yenir, arkadaslariniz bakar, "bu ne lan?" derler en kibar halleriyle, tadina bakarlar, pesinizden kosarlar.
 • tek kelimeyle kusmuk gibi kokar..
 • paketleyip cips niyetine satsak parayi kirariz cevat abi
  dedirttiren bir tur kuru yemis.
  toz halinde corbalik olanlarini sevmem.
 • kusmuk kokuo kabul ediom.kucuklugumun yemegi..babannemin favorisi..seni seviom babanne ama tarhanani diil :(
 • et suyuyla yumuşatılmış olanının tadına doyulmaz bence ama adamı fena susatır o da ayrı.cevizle beraber mükemmel bir ikili oluştururlar.yok'un dediği gibi önce burun kıvırıp "bu ne lan nası yiyonuz bunu" diyen pek çok arkadaş daha sonra "yaa şundan getirtsene benim için parası neyse veriym" talebiyle kapımı çalmışlardır.bi de artık baharatlısı acılısı falan da yapılıyo onlar da güzel.
 • aktivitesiz yurt günlerinde arkada$ımın damak zevkime sundugu cevizle yenebilen, tatsız tuzsuz, yapılacak hic bir $ey olmayınca ba$vurulan eglencelik anatolian food..
 • levhalar halinde bulunan kahramanmaras usulu* olanini yemeyiniz de yaninda yatiniz. hic olmadi alin kizgin yagda kizartin, firina verin, corbaya dograyin*...

  bir tur kutsal yiyecek, hatta onlarin en basinda yer almasi muhtemel.
 • koku "dar hane"dir. tarhana yapmak icin kullanilan malzemeler kolay bulunur ve ucuz seyler oldugu icin fakir aileler tercih edermis.
 • tarahana muhteviyatı itibariyle, tuz, yogurt, un, sogan ve o pembeligini veren kırmızı biber içerir. kırmızı biber haşlanır, soyulur, sogan kavrulur, un ve suyu alınmış yogurtla hamur tutulur. o hamur bir müddet ki bu müddetin anane tabiri kabarık puf oluncaya kadardır, bekletilir. bekletilen hamur ilk önce büyük parçalar halinde serilir, kurutulur, ardından elle ovularak, kalburhan elenerek toz halne getirilir. kış aylarında sarımsakla, domates ile pişirilir, afiyetle yenir.

  belki tüm yemeklerin içinde en çok annane ve yuva özlemi yaratan onlarla özdeşleşen yemek cinsi tarhanadır. zira tarhana hazırı lezzetsiz, evde yapılışı zahmetli bir malzemedir. tabi ki çocuklugunda tarhana kurutulan odaların girilmez kutsallıgını bilmeyen kazık kadar adamların ileriki yıllarda tarhanayı dogada yetişen bir bitki sandıkları görülmüştür. bu kişlerin üstelik bamyadan dolma yapılamayacagını bilmeyen bir tavuk bulyon bogaziçili ırkından geldikleri hatırlanılınca üstelik kah kah gülünür. ah gençler denir.