şükela:  tümü | bugün
  • istanbul-ankara yolunda, bolu civarindaki "berceste" adli dukkanda satilan tuhaf urun. seffaf bir cips formatinda, tadi igrenc. pek tadi yok daha dogrusu, agziniza attiginizda once kagit yer gibi oluyorsunuz, ama sonradan berbat bir eksilik yayiliyor agziniza...uzun lafin kisasi pek tavsiye edilmez, biz de merakimizin kurbani olduk netekim.
  • (bkz: kayisi doneri)
  • maras tarhanasinin orjinal halinin ipincecik saydam hale getirilmis seklidir.

tarhana tirtikli ruffles, cipsi ise lays gibi bir benzetme yapilabilir.

ama lezzetin krali bu ikisi de degil, firik'tir.
  • evlerin damlarında çığ denilen, bambudan yapılma storlara benzeyen, bir örtünün üzerine tarhananın dökülüp kurutulmasıyla yapılır. ilk yapıldığında cips kıvamında değil yumuşak olur - buna frik denir. arasına taze fıstık sarılarak yenir. çok kötü bir tadı vardır: ayıp olmasın diye, yöre adetini hakir görmemek için bir iki kıt alınır. kurutulmuşlarından (tarhana cipsi adı layık görülen) parça parça ıslanarak tarhana çorbası yapılır. onun da tadı fecidir. trakya tarhanasına dualar edilir.
  • maraşlıların rakı mezesi olarak da masalarında sunduğu bir tarhana çeşididir.
  • babannemin yuka haline getirdiği uşak tarhanası ile hamur karışımını sac üzerinde pişirmesi ile elde ettiği yiyecek. olmalı. yani benim aklıma o geldi, biz tarhana cipsi diye mal bi isim verme ihtiyacı duymadan yedik senelerce.
  • bunu yiyenler bunu da denediler: karides cipsi
  • böyle de bir şey var (mış).. yoğurt nişasta tarhana ve kekik kurutularak yapılıyormuş.. değişik bir tat..

http://hasiroglu.com.tr/index.php

edit: iwillshowyouwhatitmeans uyardı ve ölü linkler canlandırıldı...
  • zevkler ve renkler tartışılmaz ama tarhana çorbasına bayılan biri olarak bi arkadaşımda tadıp beğenmediğim cips çeşidi. kendisine maraş'tan gelen bu cipsleri ayıla bayıla tükettiği için benim de tatmamı istemişti. ne büyük umutlarla tattım ama sonu hüsran. halbuki sevebilmiş olsaydım sağlıklı bir atıştırmalığım da olurdu. kısfmet.