*

şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin ilk hazir corbasi.
 • turuncudur
  tarhana tartar bogazimi yirtar diye tekerlememsi sarkisi vardir.
  hosdur
 • annemin nasi olduunu anlamasamda 2 kavanoz amerikaya soktugu sey. toz halindedir icine salca tereyag su bazli corba yapilir. ama tarhana nasi yapilir onu ananeme sormaniz gerekicek yapilirken hos kokmadigini hatirliorum yanliz.
 • uzerine beyaz peynirle daha hos oldugunu dusundugum super corba. biber salcasiyla yapildiginda yarabbim o ne guzel seydir.
 • okul yurdunu 3 gun sonra terketmemin sebeplerinden en buyugu..
 • icinde hem aciyi,hem tatliyi,hem de eksiyi barindiran tek yiyecek.. hastayken cok iyi gider..
 • standart anneanne üretimlerine en güzel örneklerden biridir.
 • yaninda mor kabuklu sogan; icinde tulum peyniri veya sucuk ile kis sofralarinin vazgecilmezi
 • anadolu usulü 'instant' çorba.
 • yoğurt , un , biber, domates ve çeşitli baharatlarla yapılan muhteşem çorba.
  ilk adımı hamur kıvamına getirilen bir karışımdır. bu karışım sıvı oranı yüksek bir hamur kıvamındadır. elinizle dokunduğunuzda yapışır. asla bu karışım tamamiyle un alacak kadar katı olmamalıdır. çünkü hamur bu şekilde bir süre bekletilip doğal mayalanmaya bırakılacaktır. bu mayalanma esnasında iç malzeme arasında aroma dağılımı gerçekleşir. üzeri kapalı bir kapta (benim bildiğim türde) 1-2 gün hareketsiz bırakılır. busüre sonunda suyunu biraz çeken hamur küçük küçük toplar halinde alınarak gün boyu güreş gören (teras, harman...vs) bir yere serilmiş temiz bir örtü üzerine bırakılır. dizme işlemi bitince üzerine sinekler konmasın diye tülbent serilir. sabah erkenden yapılan bu işlem, akşama kadar yükselen ağustos sıcağında hamurun iyice kurumasına kafi gelir.
  hamur ,pütür pütür dağılır bir kıvamdadır artık. akşam olunca el ile ufalanarak bohçaya sarılır. ertesi gün bu ufalanan parçalar tekrar güneşe yatırılır. yine üzerine tülbent serilir ki sinekler hamuru yemesin. akşama kadar bir periyot daha kurumaya bırakılan hamurlar artık iyice suyunu çeker ve yine ufalanırlar. sıcağın şiddetine göre yine ufalanır kalan parçalar. eğer iyi bir tarhana elde edilmek isteniyorsa bu işlem 3. gün de yapılmalıdır ki hamur iyice suyunu çeksin ve bakterilerin üremesine yol açacak faktörlerden (su) iyice arınsın. çünkü tarhana son aşamada artık un tanelerinden briaz büyük bir kıvamda toz haline gelmiştir. bu haliyle hava almayan kavanozlarda uzun süre muhafaza edilebilir.
  işte böyle bir ortamda tarhananın küflenmeden uzun süre saklanabilmesi, suyunu iyice çeken hamur tozu kıvamına gelmesiyle mümkündür. kışları uzun geçen , kara ikliminin çok sert yaşandığı dağlık bölgelerimizde bu çok önemli bir besin kaynağıdır.

  lübnan'da tarhanaya benzer bir çorba daha vardır ki yöre halkı buna kick der. kick tıpkı tarhanaya benzer. hatta tarhanadır diyebilirim. bizdeki usulüyle içine bir dirhem de olsa kıyma katmak sevabtır. kıyma olmayınca tadı biraz eksik kalır.

  tarhana, güneşin tadını ve bahşettiği yaşam coşkusunu duyumsayabileceğiniz, emek dolu bir çorbadır.
419 entry daha