şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turk milleti tarafindan ezelden beri bu kadar cok sevilen, ugruna maniler yazilan bir corbanin hicbir lokantanin menusunde olmamasi cok ilginctir. bir ezogelin corbasi peynir ekmek gibi satarken neden bir tarhana corbasi lokantalarin menusune girememistir? hadi eskiden sadece evlerde yapilirdi ve yapmasi zordu ama simdi fabrika usulu pakette bile var, 5 dakkada hazir.

  tarhana corbasinin da sicak sicak restorantlarda servis edilmesini diliyoruz.

  lafimizi bir de mani ile bitirelim:

  tarhana tar tar
  bogazimi yirtar
  baklava kardes
  gel beni kurtar
 • aksine satılıyor ama arz talepten dolayı yapmaya pek değmiyor.
 • yazik
 • astoria - queens - new york’taki yunan restorantinda satilmaktadir. adi da trahana soup. yunanli usenmiyor satiyor bizde satilmiyor.

  agnanti meze
 • sektörü anlamanız için başka bir örnek vereyim.
  kelle paça, işkembe gibi çorbaların pişirildiğini sananlar var misal.

  halbuki tane içler hazırdır, kesilir ve buzlukta bekletilir. azaldıkça çorba suyu içerisine atılır. çorba suyu ise ikisinde de aynıdır (etin haşlama suyu, su, tereyağı vs karışımı). tanelerin içerisinde 2 dk beklemesi yeterlidir. yani işkembe tanesi ve kelle-paça tanesi sadece olayı değiştirir. çorba suyu lazım, aynı yerden boşalt. tanesi azaldı, dolaptan kesilmişlerden dök içine. hadise bu.

  çorba sektörünü öyle çok fabrikasyon ve sıfırdan üretim şeklinde düşünmeyin yani.

  tarhana, yapımı görece zahmetli ve sadece suyla karıştırılarak yapılan bir çorba tipi olmadığından tercih edilmiyor olabilir restoranlarca.

  ayrıca yapan yerler de var.

  bu da gereksiz bir entrymdir.
 • bence tarhana corbasina sahiplenip butun turistik mekanlardaki lokantalarda satalim, tarhanayi ve turkiye'yi meshur edelim.