• yerini şimdi öğrendiğim yer. ve bunun bir haber değeri var :)

ben coğrafyaya ve harita kurcalamaya meraklı bir çocuktum. hala da severim.

lisedeyken önüme haritayı alır kendime yollar düşünürdüm. hala da düşünürüm.

işte o yolların çıktığı hayallerin birinde, ispanya'nın cebelitarık tarafına gidip, orada bir ev alıp, günlük gazetemi "karşımda afrika kıtasının bulunduğu bilgisiyle" içmek vardı. bu bana acayip ilginç ve komik gelmişti, düşünsene, sen balkonda kahve içiyorsun karşında başka bir kıta var dghshfs "büyüyünce afrika manzaralı yazlık alıcam" geyiğini çok yaptım o dönem. yaş 15.

şimdi 32 yaşındayım.

birkaç dakika önce, tarifa'da yapılacak bir tatile davet edildim. henüz bir şey belli değil ama bu tatilin ihtimali bile beni aşırı mutlu etmeye yetti.

sonra baktım ki, burası orasıymış.

ahahahaha dghshghdghdhg allah çok süper lan.

belki plan iptal olur, belki benim vaktim uymaz, belki her şey aşırı pahalı gelir ve gidemem, belki her şey olur.

ama 15 yaşımda kurduğum şeyin 32 yaşımda küt diye karşıma çıkmasının verdiği hissi yaşatan tanrıya şükürler olsun <3
  • hayatımın 10.000'inci gününde, sağımda atlantik, solumda akdeniz, arkamda avrupa, önümde afrika, kollarımda sevdiceğim ile hayatımın en anlamlı günlerinden birini yaşadığım yerdir.
  • atlas okyanusu kiyisina dogru inanilmaz genislikte kumsallari bulunan, kucuk kasaba. yakinindaki liman kenti algeciras'a inat guzellikte, ruzgarli kumsallari ile ruzgar sörfu ve ucurtmaciligin yapilabildigi guzel bir yer. batisindaki kumsallarda bircok kamp yeri bulmak mumkun.
  • sevilla'dan 3.5 saatlik bir otobüs yolculuğu ile gidilebilecek kasaba...rüzgarlıdır..çok rüzgarlıdır...hatta o kadar rüzgarlıdır ki taşıdığı kum tanecikleri ile sizi dayak yemişten beter eder..

sevilla'da bulunduğum süre boyunca endülüs bölgesinin diğer şehirlerine yapacağımız geziler öncesinde sözlükten kapsamlı araştırmalar yaptım...(bkz: granada)..(bkz: cordoba)...tarifa'dan yeni dönmüş bir yazar olarak naçizane tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum..

ilk olarak, eğer kalmak niyetinde iseniz yerinizi önceden ayarlamanız iyi olur...özellikle haftasonları pansiyonlarda yer bulmak çok zor..konumuna göre pansiyon ücretleri kişi başı 20€'dan başlıyor.minimum ücret bu..(bizim bulabildiğimiz)
    günübirlik ziyaret için sorun yok..

tarifa'da yapabileceğiniz 3 şey ;
    1- rüzgar sörfü (ön hazırlığınız yoksa tuzlu ve zahmetli bir aktivite..bir günlük kurs bedeli 70€)
    2- turlara katılıp balina ve yunusları doğal yaşam alanlarında izlemek...ortalama bir tur 2 saat sürüyor.ve tur bedeli 30€ civarı...eşsiz bir deneyim olacağından şüphem yok..fakat ne yazık ki tarifa'da bulunduğum süre boyunca,yani 2 gün süresince esen şiddetli rüzgar nedeniyle tüm turlar iptal olmuştu...
    3- atlantik okyanusu ile akdeniz arasındaki 100 metrelik mesafeyi görmek...önce okyanusta hemen sonrasında akdenizde yüzmek...fakat sizi büyük dalgalar konusunda uyarmam gerek..yüzmek neredeyse imkansız gibi..

belirtmeden geçemiycem..gece fas'ın ışıklarını izlemek de ayrı bir keyif...afrika 15 km. uzaklıkta..

son tahlilde ,şehirle ilgili bahsi geçenler göze ve kulağa hoş gelmekle beraber gitmezseniz çok şey kaybedeceğinizi sanmıyorum...
    boş vakti olanlara tavsiye edilen bir film gibi tavsiye ediyorum...
  • hayatimin en tatli, en romantik tatilini gecirdigim sehir. okyanus tarafindaki 6 kmlik devasa plaji, mutevazi ve bakir guzelligi, kumsaldaki minik barlari, sehrin sur icindeki alacati'yi andiran eski kisimlari, akdeniz plajlari... her seyiyle cok guzel.

ormanin icinden gecerek plaja ulasiyorsunuz, yuzdukten sonra bir kum tepesine oturup sangria icerek okyanus uzerinde gunu batiriyorsunuz mesela. bu guzelligin tarifi yok.

sahane tapalar, ucuz sangria ve kokteyller, gazpacholar, empanadalar ve bunlara eslik eden latin muzikleri, okyanus esintisi... allaam coguzel <3

resmen dondugum gunden beri aci cekiyorum, gozumde tutuyor minik tatli tarifa.
  • ispanyanın sevimli yerlerinden biri. evler bodrum evlerine benzer beyazlıkta, sakin bir yer. cafelerde sürekli ilginç çingene müziklerine denk gelebilirsiniz, 2 tane de pakistanlıların işlettiği dönerci mevcut adı da istanbul döner. 7-8 saat ya da 1 gece takılsanız yeter.

fas'a feribot kullanacaklara buraya kadar gitmelerini tavsiye etmem hem 3-5€ daha pahalı hem de algeciras'a göre uzak, direk algecirastan geçin. ha bana kalırsa hiç feribot kullanmayın marakeş'e buradan ulaşmak zulüm.
  • bozulmamış tarihi dokusu, sevecen insanları ve dar sokakları ile her gezginin gidip görmesi gereken ispanya'nın şirin bir kenti

sadece 3 saatliğine gezmek amacıyla gittiğimde 3 günümü orada geçirmeye karar vererek tatil planımı yerle bir eden bir destinasyon
  • ispaya'nın cadiz eyaletine bağlı bir belediye. afrika kıtasına çok yakın bir kıyı kenti. bir gün ziyaret edebileceğim aklıma gelmezdi. bir vesileyle gittim birkaç gün geçirdim. hayatımda ilk kez okyanusta yüzdüm. yüzmek demek doğru olmaz sanırım suya girdim ve çıktım çünkü çok soğuktu. soğukluğun şiddetini şöyle anlatayım; normalde denizden çıkınca hafiften üşür insan bilirsiniz. denize girilen yer temmuz ayındaki antalya manavgat dahi olsa çıktıktan sonra ıslak vücudunuza rüzgarın değmesi içinizi titretir ve hemen havlunuza sarılmak istersiniz. tarifa'da girdiğiniz su o kadar soğuk ki denizden çıktıktan sonra havluya sarılası gelmiyor insanın. buna gerek duyulmuyor yani. üstelik bahsettiğim konum son derece rüzgarlı bu sebeple rüzgar sörfü için çok elverişli bir yer. böylesi rüzgarlı bir kıyıda denizden çıkınca üşümediğinizi hayal edebiliyor musunuz? suyun altındayken bedeniniz öyle titriyor ki çıktıktan sonra rüzgar bile üşütemiyor sizi. bence burada yüzebilmek için hafif kaçık olmak ya da çok sarhoş olmak lazım :)

tarifa'ya yolunuz düşerse mutlaka yemeniz gereken birkaç şey;

tosta de atum: tuna balığının tuzla ve bilemediğim birkaç farklı madde ile marine edilerek kızarmış ekmek üzerinde servis edilmiş hali. ekmeğin üzerinde çiğ et gördüğümde yiyebileceğimi düşünmemiştim. iyi ki denemişim. yediğim en lezzetli şey olabilir. bu tostu tarifa dışında bir yerde yemenize imkan yok. ispanya'da satılmasını geçtim bilen bile yok. bu yüzden yolunuz düşerse muhakkak tadın. bu tostun birkaç farklı türü var. hepsi birbirinden lezzetli fakat ben en lezzetli bulduğum türünün fotoğrafını bırakmak istiyorum.

burada

albondigas de atun: bu da tuna balığının minik köfteler haline getirilmiş hali. birkaç çeşidini yedim tatları birbirine benzerdi. yine de favorim olanının fotoğrafını ekleyeceğim. bu köftecikleri ispanya'da da bulabilirsiniz sanıyorum. sadece tarifa'da yiyebilirsiniz demek doğru olmaz. fakat membaı burasıymış.

burada

denize kıyısı olan tatil beldeleri gibi tarifa'da da gece hayatı çok canlı. üstelik ispanya'nın diğer popüler tatil bölgelerinden daha ucuz. bu sebeple sadece rüzgar sörfü meraklılarının değil birçok ispanyolun tatil için tercih noktası. yeniden gidebilmeyi çok isterim.
  • ispanya nin guneyinde, cebelitarik ` :gibraltar` civarlarinda, avrupa ile afrika nin birbirlerine en cok yaklastiklari* yerdeki kucuk bir kasaba*... o en yakin nokta askeri bolge oldugu icin girmenize izin vermiyorlar, ancak sahil kiyisindan afrika yi gorebiliyorsunuz, tepelerden asagiya kivrim kivrim inen yollarin kenarinda resim cektirebiliyorsunuz falan...
  • sahillerinde kim bilir ortaçağ'dan bu yana kaç savaş yaşandı, kimler gemilerden denize düşerek can verdi, afrika'nın kıyılarından buraya bakılarak ne hayaller kuruldu diye düşündüren, içinde birkaç saat geçirdiğim şehircik.
hesabın var mı? giriş yap