şükela:  tümü | bugün
 • maalesef tarih bilgimizi orta okuldan baslayarak gunumuze kadar ogrendigimiz bilgilerin cogu uydurma olup, hikayelerden ibarettir, insan zaman icinde gercekleri ogrendikce lanet okumamasi elde degildir o yazarlara.
 • 31 mart olaylari tarih derslerinde halkin ayaklanmasi gericilerin ayaklanmasi olarak kitaplarda yer almistir aslinda askerin kendi icinde ayaklanmasidir ve sonra dan askeri gucler tarafindan bastirilmistir.
 • 1. dünya savaşı sonunda müttefiklerimiz yenilince biz de yenilmiş sayıldık
 • özbeöz türk olduğumuz yalandır. yüzyıllar boyunca osmanlı padişahları haremlerindeki bilimum kadınlardan çocuk sahibi olmuşlardır. bu kadınların çoğu adını ve dinini değiştirsede sonuçta dünyanin çeşitli ırklarına mensuptular. türk kanını yabancı* kanı ile karıştıran, şimdilerde erciyes eteklerinde otağ kurup eskiyi yad edenlerin taptığı, her fırsatta dile getirdiği osmanlı saltanatıdır ne yazık ki.
 • "1071'de alparslan malazgirt savaşı'nı kazandı ve anadolu bir türk yurdu oldu"...

  insaf yani. 100 bin kişilik orduya 1/4'lik güçle karşı kolan alparslan, bi de savaştan sağ kalanlarda tüm anadolu'yu istila edip, "alın bakalım, topyekun türk oldunuz" diyor. olacak iş mi bu. cüneyt arkın'ın bir filmde tek başına 500 bizans askerini telef ettiği filmlerin senaryo yazarlarına ilham vermiş olmalı bu cümle. "ezberle-öğrenme" sorunsalını "öğren-sorgula"ya çevirecek bir tarih kitabı yazarları kurulumuz olamayacak mı bizim hiç?
 • yalan mi denir bilemiyorum ama

  "istanbul un fethi" "anadolunun fethi" "ahmet fethi" gibi fetih laflari bana gercekci gelmiyor.misal
  "1071'de alparslan malazgirt savaşı'nı kazandı ve anadolu bir türk yurdu oldu" cumlesi "1071 de alparslan malazgirt savasinda anadoluyu pasa keyfi oyle istedigi icin ilhak ve isgal etti, ve iste anadolu birden bire dagdan gelen turklerin yurdu oluvermisti" seklinde de yazilabilir.

  simdi bu kitaplarda bilgisayar oyunundan mi bahsediliyor, 3 fetihden sonra muhtesem grafiklerle bezenmis bir son ekran mi cikiyor da orayi burayi isgal ederken hala "zaferimiz, hi score umuz" denebiliyor? "simdi istesek bir saatte atinadayiz, efsane yazariz, tarih seyederiz", "oteki tarafa bir iki bomba dusse ne olur?" gibi laflar hep bu "zafer" ogretisinin meyvesi degil mi? elbette zamanin "dise dis kana kan intikam intikam" standartlari icerisinde degelendirildiginde normal karsilanmasi gereken bu isgal, ilhak rutini gunumuzde "zaferimiz, basarilarimiz" seklinde nakledildiginde yalan oluyor, palavra oluyor. cem ozer de vakti zamaninda bu hususa deginmis, lakin dangalak oldugundan "fatih sultan mehmet de kim?" diyerek duygularina tercuman olmus, gundemden dusurulmustu.
 • son 50 yılda hiç bir şey olmamıştır. 1974te kıbrıstaki savaşın değeri "1974te de askerlerimiz kıbrısta düzeni sağlamışlardır" diyerek geçiştirilebilir seviyededir.
  (bkz: yapma gözünü seveyim ya)