şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda yeni baski tercumeleri ile karsilasilan eser.
  12 cildi ust uste koydugunuzda fazla bir yukseklik elde edemesenizde; okumaya basladiginizda 30 ciltlik bir efor harcamanizi gerektiren bu eser osmanli tarihi hakkinda degerli bilgilerin yanisira -hepsini okumaya sabredebilmisler icin- ilginc bilgiler ve hikayeler de barindirmakta..
 • tarih-i cevdet (tarih-i vekayi-i devlet-i aliyye) : ahmed cevdet pa$a'nın osmanlı imparatorluğu tarihinin 1774'den 1824 yılına kadar, yani; küçük kaynarca anla$ması'ndan vakayi hayriye'nin ilanına kadar (yeniçerilerin ilgasına ) geçen olaylarını ihtiva eden ayrıntılı vakanüvis tarihidir.
 • türkçe çevirisi olarak hikmet neşriyat'tan bulunsa (aslında bulunamasa) da, aslı gibi 12 cilt değil kuşa çevrilmiş muhtasar olarak 6 cilttir. ha aslını bulabilene, bulup da (burada dil kilit nokta) hızlı bir şekilde okuyarak 12 ciltini bitirebilene özel altın hitit güneşi liyakat nişanı filan takmak gerekir sanırım (bir süre sonra osmanlıca etkisiyle, gökyüzüne bakıldığında halı motifleri görmek mümkün.) bunun yanında 1774-1826 yıllarını kapsaması ise ironik.
 • encümen- i daniş tarafından cevdet paşa'ya, hammer' in* 10 ciltlik "osmanlı imparatorluğunun tarihi"ni tamalaması için verilen bir görevin neticesine kaleme alınmıştır. işin ilginç tarafı ahmet cevdet'in bu eseri yazma görevi kendine verildiğinde, daha önceden tarih yazıcılığıyla ilgili herhangi bir ön bilgisinin bulunmamasıdır.
 • eski yazılı orijinal metni (12 cilt tekmili birden):
  http://www.gereklitarama.com/…vdet-pasa-tarihi.html

  -------------

  kuva-yı milliye destanında süleymaniyeli ahmet babında

  ".....
  derken, uzunçarşı'ya saparken,
  köşede, sol kolda seyyar kitapçı :
  «hikâyei billûr köşk»,
  altı cilt «tarihi cevdet»
  ve «fenni tabâhat»
  ....."

  dizeleriyle değinilen eserdir ayrıca.
 • tarih kurumununun nihayet doğru düzgün bir yazıçevirisini basacağına dair duyumlar aldığım lakin henüz teyit edemediğim eser. yüreğimiz ağzımızda heyecanla bekliyoruz. hele bir de şöyle şık bir tasarımla güzel bir mazruf ile basarlarsa bir kaç takım alınır, çünkü tam hediyelik bir eser.
 • 5 yıl sonra gelen entry.

  http://prntscr.com/j730mj
 • türk tarih kurumu tarafından yeniden basılmıştır. yayına hazırlayanlar arasında abdülkadir özcan ve mehmet ipşirli hocalar var, öyle sanıyorum ki bu sefer oldu. diğer baskıları kenara alabiliriz. satın almak için şöyle buyurabilirsiniz.

  tarih-i cevdet hakkında yapılmış en iyi çalışma için ise;

  (bkz: #76850373)
 • elimde 12 cilt halinde olan üçdal neşriyat basımı bulunan eserdir. okuması çok uzun sürer ve ciddi dikkat gerektirir, ara sıra rastlanan ilginç ve hatta ibretlik olaylar ile akılda kalır. ttk basımı olması çok iyi olmuştur.