şükela:  tümü | bugün
  • tarih-i ekşi'nin ilk tematik toplantısının gerçekleşeceği zirvedir.

müverrihin-i ekşi, şehr-i istanbul'da 5 ağustos cumartesi günü, hitler'i, stalin'i, paris'in nasıl düştüğünü *, normandiya'ya nasıl çıkıldığını, 68 kuşağını yetiştirenlerin kimler olduğunu anlamaya çalışacak.

katılmak için bir yeşil kadar uzağınızdayız.
  • ikinci dünya savaşı ile ilgili teknolojik gelişmeleri, neler kazandı neler kaybettirdi gibi konularda fikir alışverişinde bulunmak üzere katılmak istediğim, bir aksilik olmazsa bulunacağım zirve.

gelin arkadaşlar.
  • katılımcılara wolfenstein ii: the new colossus ön sipariş key'i verileceği iddia edilen zirve.

(bkz: şimdi onlar düşünsün) *

şaka bir yana çok güzel bir olay, keşke zaman ve şartlar izin verseydi de katılsaydım dedirtmiştir.
  • ii. dünya savaşı dedin mi orada dururum. bi' düşünürüm. dile kolay, 60 milyona yakın insan ölmüş...

i. dünya savaşı bana çok yapay gelir... sanki esas savaş ii. dünya savaşı'dır da, i. dünya savaşı bunun provası gibidir.

halbuki aslen hiç öyle değildir.

işte bunun neden böyle olmayabileceği de dâhil, pek çok şeyi konuşacağız, türkiye'nin ii. dünya savaşı'ndaki politikasıyla ilgili okuyacağım bir kitapla elimden geldiğince katkıda bulunmaya ve öğrenmeye çalışacağım.
  • daha geçtiğimiz gün iskenderiye kütüphanesinde şansına malaparte'nin kaputt'una rastlamış bendenizi heyecanlandıran vaziyet. muhtemelen ayın 5'ine kadar istanbul'a dönmüş olacağımdan katılma fırsatı kovalayacağım.

ilkokul sonrası akademik hayatımın büyük çoğunluğu tarih bazlı olmasa da, alternatif bulabildiğim her an tarih araştırmalarıyla geçti. şanslı sayılırım ki bu istek doğrultusunda doğru insanlarla karşılaşıp, doğru araştırma araçları elde edebildim, ve 20. yüzyılın son jenerasyonundan biri olarak hayatıma direkt etkisi olan iki cihan savaşının temellendirilişini anlamaya gayret ettim.

bu doğrultuda katkısı bol bir toplanma olacağını hissediyorum, bilgi tazeleme vakti is nigh.
  • dahil olunmak istenen bir what if zirvesi.
  • normandiya kıyılarına çıkarma yaparak müttefiklerle beraber katılacağım zirve.
  • katıldığım ilk ekşi bazlı zirve olmakla beraber, lezzetli kahve eşliğinde ufuk açan bir toplanma idi.

herkesin kendine seçmiş olduğu spesifik bir süreç veya olgu üzerine, kendi argümanını da ortaya koyarak sunduğu anlatının niteliği yanı sıra, politik önyargıdan yoksun, tarihi tarih olarak kabul eden insanlarla bir araya gelmek büyük keyifti.

muadil tekrarlarını beklemekteyiz.
  • almanya dogu cephesi, barbarossa harekati, mavi durum (fall blau), operation citadel, leningrad kusatmasi, operation bagration, operation weserübung ve blitzkrieg'in temel unsurlari vs tartisilacagi takdirde haber edin.

isi gucu birakir iki elim kanda da olsa gelirim. her taraf cahil dolu bilmeden bilgisiz bilgisiz konusuyorlar, uzuluyorum vallahi :( en guzeli tabii ki eksicilerle tartismak olurdu.
  • geçmiş girizgahtır
    ve bu geçmişin big bange kadar yolu vardır. ancak zaman kısıtlaması nedeniyle konuyu roma imparatorluğuile kısıtladığımız toplantı. o kadar da dağılmadık yine de. versailles antlaşması , nünberg kanunları, ernst reuterözelinde , (bkz: atatürk döneminde türkiye'ye gelen bilim insanları) ,töton şövalyeleri, savaşın ekonomisi, savaşın filmleri , haymatlosların untermensche dönüşümü. bunlar hatırlaya bildiklerim. ha bir ara türkiye ' den girip japonya dan çıktık ama o kadar da olur.
    tarih okumasını, tartışmasını bilene en güzel zevktir. tabiki bu entry de sevgili kayisili turta ve iconoclasta saygılarla bitecektir. revarans .