şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı "tarih-i ekşi osmanlı'da kocasını zehirleyen kadınlar zirvesi" olmalıydı ancak karakter sınırı, falan filan...

  mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi sosyoloji bölümü öğretim üyesi ebru aykut ile 5 ocak 2018 cuma akşamı istanbul-şişli'de gerçekleştirilecek ve tarih-i ekşi tarihte kadın figürler zirvesinin devamı niteliğinde gerçekleşecek etkinlik.

  osmanlı devletinde gündelik hayata eğilmek, toplumsal dinamikleri suç ve ceza ekseninde irdelemek ve erkek egemen bir tarihte kadınların görünür olduğu anları yakalamak için başvurular bir yeşil kadar yakınınızda.
 • güzel oluşumun güzel zirvesi.

  seyahat planım nedeniyle katılamayacağım ancak kadın figürünün tarihsel imgelemi hakkında oldukça doyurucu bir sohbet olacağına inanıyorum. toplumsal tarih çalışmaları içerisinde de incelemek doğru bir hamle.

  aklıma gelmişken koç üniversitesinden lucienne şenocak hocanın da tarihteki kadın figürleri hakkında önemli çalışmaları mevcut. gitmeden hazırlık nahiyetinde incelenebilir.
 • sergiden bağımsız olarak konuşmam gerekirse, kadın dediğin cinayet işlerken bile hassas. bizim gibi değiller; kesip biçmezler, parçalayıp atmazlar. kan dökmeyi sevmezler. en fazla zehirlerler. kocalarını kesip biçmeleri gerekirse de bunu sevgililerine, oğullarına, akrabalarına, şuna buna yaptırırlar. öyle de narin varlıklar. canlarım benim. östrojen yumoşlarım.
 • gözünü kan bürümüş nisa taifesinin hunharca amelleri neticesinde, ebedi istirahate kavuşan biçare ve bedbaht kurbanları yad etmek maksadıyla dahl olacağım zirve.
 • kocasını zehirleyen ekşi sözlük kadınları toplanacak sandım bir an
 • sosyal tarihin bir bölümü olan suç tarihinde, her daim maktul olarak gösterilmiş cinsin fail de olduğu durumları dinleyeceğimiz zirve . kim maktul , kim fail ? merakla bekliyoruz. kimseyi zehirlemeyeceğiz ama yine de kahvelere dikkat .
  bu arada up
 • buram buram leş gibi feminazi kokusu aldığım etkinlik.

  irkik igimin bir tirihti kidinlirin girinir ildiği...

  (bkz: allah kurtarsın)

  ayrıca zehir falan hiç lüzumu yok nasıl olsa kadın dırdırı bir erkeği canından etmek için oldukça etkili bir silahtır. (bkz: karı dırıltısından ölen esseyid halil ağa)
 • “tarihte kadın figürler zirvesi” nin devamı niteliğinde olmasının isabet olduğu etkinlik...

  tarihte kocasını zehirleyen kadın öne çıkmayacak da kim çıkacak? temayüzün ağababası...

  tarih, bağlantılar demektir. örülen ağlar demektir. kaderin ağlarını örmesi misali... ve kader tek taraflı işlemez elbet. her zaman erkek “kazanmaz”, dolayısıyla her zaman erkek tarih yazmaz.

  ne olmuş da zehirlemişler, merak etmiyor değilim, “bu erkekler size n’etti” gibisinden...

  bakalım, göreceğiz.

  gerçeği çarpıtabilirsiniz.

  gerçeği eğip, bükebilirsiniz.

  bana kalırsa gerçeği öldürebilirsiniz de...

  ama yok edemezsiniz... o er ya da geç bütün yıkıntıların arasından göz kırpar, ortaya çıkar.
 • sanırım katılacağım etkinlik. hanımı götürmekten yana değilim. bakalım.
 • tarihin kesiklik değil süreklilik esasına dayandığını anlamanıza ya da pekiştirmenize vesile olabilecek zirvedir.