şükela:  tümü | bugün
  • öylesine bi başlayım diye başladığım muhteşem yüzyıl sonrası bende oluşan tarih merakı sonucu izlediğim programlardan öğrendiğim tavsiyler.

tarih öğrenmeye yeni başlayanlar içindir hepsi. tarihçi olmak isteyenler değil de daha çok tabi tarih meraklıları için. bu tavsiyeleri yapanlar da murat bardakçı, erhan afyoncu ve ilber ortaylı'dır.

liste şöyle(sadece türk tarihi).

öncelikle murat bardakçı ve erhan afyoncu'nun kitap önerileri(kendi reklamlarını da yapmışlar biraz ama);

1- genel türk tarihi(sosyal hayat, adetler, alışkanlıklar) için,

prof. dr. ibrahim kafesoğlu -türk milli kültürü

2- osmanlılar öncesi türkiye ve anadolu için,

prof. dr. osman turan -selçuklular zamanında türkiye.

3-(niye olduğunu söylemediler ama bu adam arşivde ölmüş ve en kapsamlı araştırmayı yapanlardan biriymiş),

ord. prof. ismail hakkı uzunçarlışı -osmanlı tarihi.

4-(osmanlı)kuruluş ve ilk dönem,

prof. halil inalcık -devlet-i aliyye.

5- çöküş(tanzimat sonrası),

prof. ilber ortaylı -imparatorluğun en uzun yüzyılı.

6- osmanlı'da tasavvuf, mekkeler, tarikatler, tekkeler, bunlara dayalı dini hayat için,

abdulbaki gölpınarlı -türkiye'de mezhepler ve tarikatler.

7- osmanlı'yı basitçe anlamak için,

erhan afyoncu -sorularla osmanlı imparatorluğu

8- osmanlı hakkında profesyonel araştırma yapmak için(genç osman'a tecavüz edildi mi edilmedi mi gibi merak edilen detaylar için),

erhan afyoncu -osmanlı imparatorluğu araştırma rehberi.

buradan dinledim. listeyi okudular ben de yazdım. hemen programın başında zaten; https://www.youtube.com/watch?v=er5bo3tzj0m

ilber ortaylı'nın listesi;

halil inalcık -osmanlı imparatorluğu(klasik dönem)

reşat ekrem koçu -edebiyat yönüyle tarihi anlamak için.

yine bir tarihin arka odası ya da teke tek programında dinlemiştim bunları da ama programı unuttum.

ayrıca kronolojik olarak osmanlı tarihi için;

ismail hami danişmend -izahlı osmanlı tarihi kronolojisi.

türk tarihi dışında ise;

ege ve yunan tarihi - arif müfid mansel

dizi ve film(bunlar da benim önerilerim);

muhteşem yüzyıl, muhteşem yüzyıl kösem -bu ikisini beğenseniz de beğenmeseniz de izleyin. özellikle muhteşem yüzyıl'ı kesinlikle izleyin.

elizabeth, elizabeth altın çağ. -ingiliz tarihinin yükseliş dönemi için diyelim. pek bilmem. ikisi de aman aman filmler değil ama bir şeyler öğretiyor. merak edip bakarsanız ufaktan yol da gösterir.

the tudors -daha başlamadım. yine ingilizlerin tarihte en parladığı yıllar. elizabeth de o dönemde yaşıyor hatta. 8. henry ile başlıyor, boleyn kızları falan varmış. tam bilmiyorum bakacağız. 1492 ingilteresi. rönesans ve reform zamanları işte.

the borgias -1492'ler ve sonraki yılların italyası. borgias ailesi dönemi. pek beğenmedim ama idare eder.

agora -iskenderiyeli hypatia'nın hayatı. roma imparatorluğu'nun pagan-yahudi ve hristiyan olarak 3'e ayrıldığı dönem. hristiyanlığın roma'da yükselişinin ilk yılları ile ilgili.
  • once ahlaklı olun, gerisi gelir.