şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir kıyaslamadır. karşılaştırma yapmaya bayılıyorum. "deutschland uber alles" diyip bu yüce milletin yetiştirdiği en büyük cermenleri sıralamaya çalıştım.
    5) johann wolfgang von goethe
    dünya üzerinde söylenebilecek bütün güzel şeyleri söylemiş, duyulabilecek her acıyı, tebessüm edilebilecek her anı ölümsüzleştirmiştir. ondan sonra şiir yazmak demek, ancak ve ancak tekrara düşmek gibidir. almanca sanki onun için var olmuştur.
    4) martin luther
    dini, komik insanların tekelinden çekip almıştır. üstelik bunu yaparken toplumlar arası ilişkiler, insan hakları vb. konularda okullarda ders olarak okutulacak bildirileri ortaya koymuştur. nasıl bir deha anlamak mümkün değil. (bkz: #46288777) bakın derim.
    3) adolf hitler
    alman ulusunun öfkesinin ve nefretinin vücut bulmuş halidir. benim için bir kişinin değil, bir topluluğun adı gibi bir şeydir. faşisttir, ama avrupa'nın en büyük günah keçisidir. manyaktır, ama insanlık tarihinin en büyük askeri dehalarından biridir.
    2) karl marx
    insanlık tarihini değiştirmiş düşünür. zamanı ve modası asla yoktur. fikirleri hep sabit kalacaktır. hatta daha da abartıyorum, dünyanın yaşam ve umut kaynaklarından biridir.
    1) otto von bismarck
    almanya diye bir devleti yoktan var ederek avrupa'nın merkezine yerleştiren, "işte bu da benim ülkem" diyerek dünyadaki tüm dengeleri alt üst eden, yeri yerinden oynatan deha.
    sağlam ve birleşik bir almanya'nın avrupa'ya fazla geldiği gibi, o da almanya'ya fazla gelmiştir.
  • eski cermen ırklarını almandan sayarsak bana göre roma'yı tam olarak bitiren vandal kralı genseric'tir. saymazsak da adolf hitler tabi ki hiç hikaye anlatmaya gerek yok.
  • sırf türkiye'ye karşı politika üretiyor diye angela merkel diyecek, sözde muhalif, özde vatan hainlerini beklediğim başlıktır.
  • alman degil avusturyalidir.
  • sözde milliyetçi ve vatansever ama özde halk düşmanı ve hain olanlar başlığa geldiğine göre almanlar bizi kıskanıyor demektir.(bkz: swh) allahın odunları
  • tartışmasız christoph daum'dur. adolf hitler'in daha o doğmadan önce, fenerbahçe'yi durdurmalıyız talimatıyla yapılan ve yetiştirilen almandır kendisi.

(bkz: hayin plan ortaya çıktı)
  • (bkz: büyük frederik)

bismarck, hitler falan hep bu büyük kralın mirası üzerinde yükselmiştir.
  • rammstein. tarih unutmayacak.
  • (bkz: mario gomez)
  • (bkz: mengele)