şükela:  tümü | bugün
  • ilköğretim ikinci kademe sınıflarının panolarında olması gereken, yazının bulunmasından günümüze kadar önemli kronolojik olayları sıralayan, tarih devirlerini öğretme amaçlı resimli/renkli hede.
  • salt gidiş yönüne açıktır. ara sıra kimi kişilerde şarampole yuvarlanma veya tretuvara çıkma isteği uyandırdığı olur.

(bkz: tarih öyle değil böyle yazılır/#3733211)
  • öss, öys, açıköğretim vb. sınavlarda varlığı görevliler tarafından genelde ihmâl edildiğinden sınava bir ilkokulda ya da ilköğretim okulunda girilmişse, kendisinden işe yarar bilgiler edinmek için istifâde edilebilecek, üzerinde kronolojik şekilde olayların sıralandığı pano hedesi. not: çaktırmadan bakmak lâzımdır.
  • ilkokullarda 90'lı yılların başında ilkçağ - ortaçağ - yeniçağ - yakınçağ şeklinde sıralanmış şeritti bu. şimdi wikipedia'ya bakıp yeniçağ diye bir şeyin olmadığını görünce milli eğitim'in bu ilginçliği niye yaptığını merak edip duruyoruz.
  • çok doğru bir şerittir demek pek de mümkün değil. çok lineer ve katı bir tarih algısı oluşturuyor.

bence artık güncellenmeli. ayrıca o çağ kapanır bu açılır, yok istanbulun fethi bu devri başlattı gibi durumlarda yok aslında.