şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarih vakfı 1991 yılında bir grup aydının ortak çabasıyla kuruldu. yunanlılarla ders kitapları üzerine yaptıkları çalışmalar iki ulusun ders kitaplarının ne kadar şoven bir anlayışla yazılmış olduğunu ortaya koymuştur. ayrıca tarih vakfı'nın sağlam bir arşivi vardır. henüz tasnif edilmemiş çok değerli birikimlerin korunduğu arşivde toplumsal hafızamızın bir bölümü korunmakta.

  tarih vakfı diyerek kısaltılsa da vakfın tam adı türkiye ekonomik ve toplumsal tarih vakfı'dır. toplumsal tarih dergisi ve istanbul ansiklopedisi gibi kültür hayatımıza damgasını vuran ürünler vermiştir.
 • pertev naili boratav, tip, josephine powell gibi arşivlere sahip, darphane binalarında bu güne kadar başta sergiler olmak üzere 500'e yakın etkinlik gerçekleştirmiş, ders kitaplarında insan hakları, sözlü tarih çalışmaları, kurum ve kent tarihi projeleri geliştirmiş, tarih vakfı ve tarih vakfı yurt yayınları olmak üzere iki yayınevinde yüzlerce kitap, araştırma basmış, ülkemizde açılmış en kapsamlı sergilerden olan dünya kenti istanbul, anadolu'da konut ve yerleşme, aile albümleri, üç kuşak cumhuriyet sergilerini yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başarmış, sivi toplumun gelişimi için stk rehberi ve merkezi hazırlamış, önümüzdeki yıl "insan hakları ve sivil toplumun gelişimi" sergisini 20 ilde açacak olan ve tüm bunları arkasını bir kurum, aile ya da sermaye grubuna dayamadan başaran sivil toplum kuruluşu.
 • henüz "bana ne okuduğunu söyle, sana neye vakıf olduğunu söyleyeyim" demeyen kuruluş.
 • öncelikle toplumsal tarih isimli dergiyi bize kazandırdıkları için teşekkürü borç bilmemiz gereken vakıftır..türkiye da yaptıkları faideli olan çalışmalardan tam bahsetme zamanıdır.. hikayemi dinler misin isimli çalışmalarıyla dolaysız ve direkt olarak türkiyenin hemen her bölgesinden insanların yaşamlarını yansıtan başarılı sergi çalışmasına imza atmışlardır..aynı zamanda ilköğretim ve lise kitaplarında insan hakları ihlalleri içeren uygun olmayan yerleri tespit etmek gibi diğer bir faydalı çalışmaları vardır.. eminonunde bulunun bilgi ve belge merkeziyle objektif tarihe gerçekten ilgi duyan insanları ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamaktadırlar.. aynı zamanda tarih vekvı yayınları ile sosyoloji ve teorik tarih kitaplarını dilimize kazandırmışlardır.. kısacası varlıgı elzem olan kurumlardan biridir türkiyenin ab ye gimre çalıştıgı bu sıralarda..
 • entryaltına yapışık duyuru ile gönüllüler aramakta olan kuruluş.

  tarih vakfı gönüllüler arıyor!
  tarih vakfı 2006 yılında, 15. kuruluş yıldönümünde köklü bir yapı değişikliğine hazırlanıyor. vakıf, barış, karşılıklı anlayış ve çağdaş bir tarih bilinci için yürüttüğü çalışmaları çok daha kitleselleştirmeye, anadolu’ya yaymaya, belli başlı tüm üniversite ve liselerimizle ilişki kurmaya yöneliyor.

  tarih vakfı bu dönüşümü, az sayıda kalifiye profesyonel çalışan ile çok sayıda gönüllü destekçiye dayanan bir örgütlenme ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

  bu nedenle, tarih vakfı, proje geliştirme, proje yönetimi, fon geliştirme, iletişim ve gönüllü kazanma alanları başta olmak üzere, vakfın tüm çalışma alanlarında, düzenli ve sürekli destek verebilecek gönüllüler arıyor.

  eğer, haftada en az iki yarım gününüzü (vakıf’ta ya da vereceğiniz desteğin türüne bağlı olarak evinizde) düzenli ve sürekli olarak böyle bir gönüllü çalışmaya ayırabilecekseniz, lütfen bize başvurun, tanışalım, daha uygar, daha demokratik, daha barışçı bir türkiye için birlikte çalışalım.

  yeni dönemin ilk gönüllü toplantısı 6 ağustos cumartesi günü saat 10.30-13.30 arasında darphane’de. katılın, gönüllü olabilecek dostlarınıza haber verin!

  tarih vakfı’na gönüllü katkıda bulunmak için, lütfen ibiber@tarihvakfi.org.tr e-posta adresine, 0212 513 50 82 numaralı telefona “yeni gönüllü” kısaltmasını kullanarak başvurun. bu toplantıya gelemeyecek, ancak daha sonraki çalışmalara katılabilecekseniz, bu durumu belirterek kayıt yaptırın; sizi daha sonraki buluşmalarımızdan haberdar etmemizi sağlayın.

  sivil toplum hareketinin öncü kuruluşlarından tarih vakfı’nda, dünyamızın ve ülkemizin geleceği için gönül ve işbirliği yapalım. sizin de mutlaka tarih vakfı’na katabileceğiniz bir şeyler vardır!
 • soylemleri iyi hos da, calisanlarinin/uyelerinin kurulu bebek gibi konusmalarinin her dort cumlesinde bir bunu tekrar soylemeleri biraz kabak, biraz da dogaclamadan, dogalliktan yoksunluk tadi veriyor. nacizane..
 • 15. yılını kutlayan vakıf. bu vesileyle baskan halim bulutogu dün banu güven'e röportaj vermiştir, banu güven'in bu röportaj sırasında konuşmayı uzatıp edalı edalı saçlarını geriye atmaları gözden kaçmamıştır. kıssadan hisse: vakıf başkanınızı yakışıklı seçerseniz, televizyonda sizinle daha uzun ve ilgili röportajlar yapılır.
 • ttk başkanı halaçoğlu'nun sözlerine dair yaptıkları basın açıklaması için:

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=231192
 • kürt, ermeni, alevi, kemalizm gibi tabu konularda ciddiye alınır kitaplar yayınlayan; düzenli tarih dergisi çıkaran (toplumsal tarih); tarih alanını memur profesörlerin (türk tarih kurumu) tekelinden kurtarıp sivil topluma açan; araştırma yaparken devletin neyden hoşlanacağıyla ilgilenmeyen; geçmişte harika yeni tür sergilere imza atmış; eski kurumların tarihini yazmış, osmanlıca öğrenme üzerindeki tabuyu yıkmış vakıftır.

  devletle paralel gitmemenin cezasını çekmiş; hem bu nedenle hem de kendi içindeki yenilenmeyi başarmakta zorlanmasıyla, eski gücünden çok şey yitirmiş olsa da; vakfın yeniden toparlandığını görmek sevindirici.

  antalya'da kent müzesi kurmaları özel olarak güzel.