şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: cografyaci)
 • geçmişte yaşanmış olayları içinde bulunduğu toplumun genel çıkarları gereği çarpıtarak yazmak zorunda kalan kişi.
 • (bkz: astinus)
  (bkz: dragonlance)
 • türkiyede sokaktaki her bes kisiden ücünün (hastasıyım istatistiklerin) olmak istediği kişidir. herkes herşeyi bilir herkes osmanlı uzmanıdır, kalan herkes de cumhuriyet tarihini çok iyi bilir. ama eğitim almış, tarih okumuş kişilerin (tarihçi olmuş ya da olmamış demiyorum) karşısında bu adamların hepsi nedense tırsar kalırlar, istendiği kadar atıp tutamamanın sıkıntısını yaşarlar, tam anlatacak gibi olurken "siz daha iyi bilirsiniz, şu şöyle midir acaba" diye saygılı çıkışlar yapıp geceyi yine de ellerinde mikrofonla bitirirler.

  türkiyede tarihçi'ler sağcı ve solcu olarak ikiye ayrılmaktadır.
 • eski zamanin havasini tenefüs etmek uzere biteviye nefes darligi ceken insanlardir. tarihcinin dusu, mesela doksan sekiz yil oncesinin bir temmuz sabahinde selanikte uyanabilmektir. bir cogu kendinden yuz-yuz elli yas buyuk adamlara, kadinlara asik olur. gecen zamani anlamaktan ziyade, icten ice o zamanda yasamis olmayi isterler. en hakikileri, bugunden bakip gecmisi cozebilenler degil, o gunun gozuyle bugune bakabilmeyi becerenlerdir.
 • bazen vatan hayini olmayı da göze alabilmesi geren meslek grubudur. hele hele işini iyi yapıp, gerçekleri ortaya seriyorsa. okulda bir derste, sevdiğim bir hocamızını mı anlattığını yoksa bir yerlerde mi okudğumu net hatırlamıyorum ama bu duruma iyi bir örnek olacak bir olay yakın tarihlerde hintli tarihçilerin başına gelmişti.

  1992 yılında, hindistan'ın uttar pradesh eyaletindeki ayodha kentindei hint mitolojisinin önemli karakterlerinden birisi olan kral rama 'nın doğum yeri olduğu iddia edilen bir yerdeki 16. yüzyıla ait bir cami, hindu eylemcilerce yıkılmış ve ateşe verilmişti. müslüman eylemcilerin de karşılık vermesiyle haftalar süren ve yüzlerce kişinin öldüğü olaylar çıkmıştı.

  hintli eylemcilerin temel söylevi, caminin yapıldığı yerin kral rama'nın doğduğu yer olduğu ve hindularca kutsal sayıldığı için buraya bir tapınak yapıldığıdır. fakat 16. yüzyılda, hindistanın o zamanki efendileri olan müslüman babürlüler *tarafından tapınağın yıkılarak yerine babri camiinin yapılmış olduğudur. onlara göre bu, müslümanların hint kültürünü yok etmek için attıkları bir adımdır ve hata, 400 yıl sonra da olsa düzeltilmelidir. cami er ya da geç yıkılacak ve yerine tapınak yapılacaktır. böylece kral rama hakettiği saygıyı yeniden görecektir.

  öte yandan müslümanlarsa bu caminin hindistan'da yapılan ilk camilerden biri olması münasebetiyle caminin hint müslümanlarının bir simgesi olduğu iddiasındadırlar. cami onların varlığının bir sembolüdür. ve hindistan'daki hemen her şey gibi caminin kutsal olduğuna inanmaktadırlar. dolayısıyla caminin yok edilmesi hint müslümanları için söz konusu bile olamaz ve onu savunmak için canlarını bile verebilirler.

  işte bu noktada olaya tarihçiler girer. hintli tarihçiler, hindusu müslümanı, ateşperesti konuyu didiklemeye başlarlar. elbette siysi angajmana girmiş olanlar, hinduları veya müslümanları destekleyen ürünler çıkardılar. ama onuruyla yaptığı işin arkasında duran bir grup hintli tarihçi, hindu eylemcilerin söylemlerinin doğru olmadığını, efsanenin uttar pradesh gibi kuzeydeki bir yerde değil daha güney eyaletlerde ortaya çıktığını ve kral rama'nın mezarının ayodha'nın yakınlarında olamayacağını ortaya koydular.

  ve...
  başlarına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmedi. hindu eylemciler ve onlaraı destekleyen siyasetçiler, gazeteler, medya kuruluşları, sokakta hindistan cevizi satan adam vs. tarafından vatan haini damgası yediler, işlerinden oldular, hedef gösterildiler yani başları çok ağrıdı. ama fikirlerini değiştirmediler.

  yakın vakitlerde bizim tarihçilerimizin başına da benzer olaylar geldi. bilmem hatırladınız mı?
 • yalan söyleyenler
  hata yapanlar ve
  hiç bilmeyenler olmak üzere üçe ayrılan bilim insanı çeşidi.