şükela:  tümü | bugün
  • 2003 yılından bugüne kesintisiz sürdürülen ve izmir’in tarihi duyarlılığını simgeleyecek eser ve çalışmalara dağıtılan ödüller. özgün.

    2018 yılı için, bu gece açıklanan; tarihi yapıda yaşam, esaslı onarım, tarihi çevre ve kültür varlıklarını koruma dalında katkı, geleneksel zanaatların yaşatılması, tarihi ve kültürel miras konulu okul projeleri teşvik ödülü kategorilerinde ödüle değer bulunanlar:

    tarihi yapıda yaşam ödülü:

    - nurten işler evi (tire)
    - raziye ve ahmet ülger evi (tire)
    - emin çetin - berber (birgi)

    özgün işlevin değiştirildiği esaslı onarım ödülü:

    - saliha hanım taş konak (birgi)

    tarihi çevre ve kültür varlıklarını koruma dalında katkı ödülü:
    - zafer gazi tunalı ve atillla özdemir "doktor vagonu" belgesel fotoğraf projesiyle
    - levent ertekin "karambol" ve “beledi dokuma” kitaplarıyla
    - köstem kültür, eğitim ve müzecilik vakfı "köstem zeytinyağı müzesi" girişimiyle

    geleneksel zanaatların yaşatılması ödülü:
    - ayşe narin - hasırcı (tire)
    - hediye mantar - sepetçi (tire)
    - yaşar ve aziz bartık - kalaycı (kemeraltı)
    - mehmet ve ali erdoğan - elekçi (kemeraltı)
    - ömer ve ali akdemir - demirci (kemeraltı)
    - mehmet ağca - sedefkâr (kemeraltı)
    - şerife zorlu - yüz yazmacısı (karaburun - kösedere köyü)

    tarihi ve kültürel miras konulu okul projeleri teşvik ödülü:

    - izmir özel saint-joseph fransız lisesi "6 şapkalı kent turu - pantha rei"
    - özel piri reis okulları "izmir'de levanten kültürü"
    - itü geliştirme vakfı okulları "tarihi karataş evleri resim çalışması" & "levanten köşkü seramik çalışması"
    - izmir türk koleji "izmir'in kayıp tarihi: merdivenli medrese"
    - özel bilfen ilköğretim okulu "tarihi başdurak kemeraltı çarşısından günümüze çini sanatının izleri"
    - kent koleji güzelbahçe kampüsü "kentin tarihine dokun"
    - narlıdere özel takev ortaokulu "gizemli bavul projesi: klazomenaı"

    seçici kurul başkanı:
    cengiz bektaş (y.mimar)

    asil seçici kurul üyeleri:

    dr. öğretim görevlisi nimet özgönül (restorasyon uzmanı) odtü mimarlık fakültesi, restorasyon anabilim dalı öğretim görevlisi
    prof. dr. zeynep enlil (şehir planlama) yıldız teknik üniversitesi şehir ve bölge planlama bölümü öğretim üyesi
    doç. dr. oya akın (şehir planlama) yıldız teknik üniversitesi şehir ve bölge planlama bölümü öğretim üyesi
    doç. dr. pelin şahin tekinalp (sanat tarihçisi) hacettepe üniversitesi sanat tarihi bölümü öğretim üyesi
    doç. dr. ayşe gül akalın orbay (arkeolog) ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi, tarih bölümü öğretim üyesi
    nevin nazan yücel (serbest mimar- restorasyon uzmanı)

    yedek seçici kurul üyeleri:

    doç. dr. tonguç akış (mimar) iyte, mimarlık fakültesi öğretim üyesi
    dr. öğretim görevlisi ışın can (şehir plancısı) iyte, mimarlık fakültesi mimarlık fakültesi şehir ve bölge planlama bölümü öğretim görevlisi
    dr. öğretim üyesi selda alp (sanat tarihçisi) anadolu üniversitesi edebiyat fakültesi sanat tarihi bölümü batı sanatı ve çağdaş sanat anabilim dalı öğretim üyesi
    dr. öğretim üyesi gözde şakar (arkeolog) celal bayar üniversitesi arkeoloji bölümü öğretim üyesi
  • koruma seçiminde yerel tercihi gözönünde bulunduranlara verilen ödül. mesela en son erbakan almıştı korumaları hep sakaryalı diye.