şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: savcılık konuyla yakından ilgileniyor. polis karakoluna saldırganların teşhisi için sadece 8 kişi getirildi. saldırı anında saldırganların yüzüne bakılmadığı için öncelikle kamera kayıtlarından tespit edilmesi gerekiyor. alandaki kameraların bazılarının çalışmadığı bazılarının görüş alanında olmadığı sebebiyle ortada hiçbir kayıt yok. olay yerine gelen 2 polisin sirkeci karakolundan olmadığını söylediler. olay şimdi yedikule asayişe taşındı.
  hiçbir kayıt yok, asıl saldırganlar ortalıkta değiller. sanırım birkaç kişiye tüm olay yıkılacak. ibb beyaz masa kamera kayıtları ile ilgili olumsuz dönüş yaptı.
  gündeme getiren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
  emniyet ile ilgili de bir şey söylemek istiyorum. olay yerine polislerin 5 dakikada geldiğini bozuk kamera kayıtlarından mı tespit etmişler, yoksa tutanağı olmayan polislerden mi?

  #eminönündevahşet
  diye twitterda başlık açıldı ordan da konuyu türkiye gündemine taşıyabiliriz.

  müşterisinin uyarısına hakaretle karşılık veren hatta tüm ekibiyle saldıran ve öldürmeye teşebbüs eden çalışanların bulunduğu işletmenin gerçekleştirdiği vahşettir. burdan sonrasını arkadaşımın ağzından aktarıyorum.

  --- spoiler ---

  pazar günü (4 ağustos 2019) 2 abim ve eşleriyle saat 17 civarı tarihi eminönü balıkçısı’na gittik. beş tane balık ekmek aldık. oturduğumuz andan itibaren çalışanlar insanları rahatsız ederek hepimize kabaca davranıyorlardı. kalkmak üzereyken garsonun dikkatsizce yengeme çarpmasının ardından küçük abim çalışana “dikkat etsene kardeşim” diyerek uyarıda bulundu. garson “ne dikkat edecem” diye karşılık verince abim “kadınları rahatsız ediyorsun, dikkatlice geçebilirsin” diye cevap verdi. “bilerek mi yapıyorum” diye bağırınca abim “kusura bakma desen konu kapanacak” diye cevap verdi. garson “senden özür mü dileyecem, sinir etme ****** koydurtma” diyince büyük abim “ne biçim konuşuyosun kardeşimle” diye çıkıştı. garson ana-bacı söverek bağırınca ben ayağa kalktım ve “ne biçim konuşuyon lan” diyerek üzerine yürüdüm. o an garson geri çekilince birden çevredekiler beni tuttular. birkaç saniye içinde gemi ve turşucuda çalışan yaklaşık 20 kişinin üzerimize doğru koştuğunu gördük. ne olduğunu anlamadan bize saldırdılar. 3ümüzü de ayrı köşelere çekerek yumruk ve tekmeler savurdular. ben darbelerden korunmak için kapandım. o sırada üzerime kesici aletle koşan birini gören küçük abim önündeki saldırganları dağıtarak koşan kişiyi engelledi. korunmasız kaldığı için yüzüne ve vücuduna fazlaca darbe aldı. pala olduğunu düşündüğümüz kesici aletle kafasına gelen darbe sonrası kanlar içinde yerde kaldı. bunu görünce kendimi savunmayı bırakıp küçük abimin yanına koştum. çevresindeki saldırganları uzaklaştırmaya çalıştım. yerde kan birikince saldıranlar uzaklaştı. bu olaylar sırasında 2 yengem de çığlıklar atarak saldırganları engellemeye çalıştılar. büyük abim de aldığı darbelerden sonra ayakta durabilecek durumdaydı ve onunla beraber yerde yatan abimi kenara çektik. hemen ambulans ve polisi arayarak 20 kişi tarafından silahlı saldırıya uğradığımızı ve abimin ciddi şekilde yaralandığını söyledim. bu sırada abimin doktor eşi ilk müdahaleyi yaptı.
  olayın daha trajik kısmı bundan sonra başladı. 10 dakikalık yürüme mesafesindeki sirkeci karakolundan en az 25 dakika sonra geldiler. 20 kişi tarafından saldırıya uğradığımızı ihbar etmemize rağmen sadece 2 kişi gelmişlerdi. hiçbir müdahalede bulunmadan olayla ilgili sorular sordular. tutanak tuttuklarını ve karakolda ifade verdikten sonra şikayette bulunabileceğimizi belirttiler. emniyet ekiplerinden yaklaşık 15 dakika sonra ambulans geldi. ambulans geldiğinde emniyet ekipleri bir anda kayboldular. hastanede 3ümüz de darp raporu aldıktan sonra karakola ifade vermeye gittik. işletmenin yetkilileri biz gittiğimizde ordaydı. polis aracılığıyla özür dileyip uzlaşmak istediklerini söylediler, kabul etmeyip sürece devam etmek istediğimizde tutanağın tutulmadığını öğrendik. tutanağın tutulmadığını duyan daha rütbeli olduğunu düşündüğümüz polis olay yerine kim gittiyse o uğraşsın diyip kapıyı çarparak odasına girdi. bizimle hiçbir polis ilgilenmek istemiyordu. iletişimde olduğumuz polis durmadan işletmenin yetkilileriyle görüşüp bize geliyordu. önce elimize bir kimlik fotoğrafını tutuşturup kişiyi teyit etmemizi istedi. emin olmadığımızı söyleyince kesin tespit etmemiz için bizi zorladı. sebep olarak ‘uzlaşma olmazsa arbede çıkabilir.(karakolda(!))’dedi. bu tehditvari cevaptan sonra fotoğraf üzerinden kişiyi tespit edemeyeceğimizi yineledik. kamera kayıtlarının bu durumu çözmeye yeteceğini söyleyince emniyet kameralarının bozuk olduğunu söyledi. belediye kameraları da dahil diğer kayıtları alabiliyosanız alın dediler. eksik veya hatalı ifade ve tutanakları imzalatmaya çalışmaları da cabasıydı.
  süreç boyunca bizimle ilgilenmeyen, başından savan polis memurlarının aile büyüklerimizin gelip olaya müdahil olmalarıyla tavırları değişti. en baştan ifademizi alıp süreci biraz daha ciddiyetle takip etmeye başladılar.
  fakat hala kesin sonuç alabileceğimize emin değiliz. birileri sürecin ilerlemesini engelliyor. kamera kayıtlarına hala ulaşamıyoruz. yengelerimin yaşadığı travma, benim ve büyük abimin vücudundaki morluklar, en önemlisi de küçük abimin kafasındaki 20-25 civarı dikiş yanlarına kar kalmamalı. şehrin göbeğinde, günde ortalama beş milyon insanın geçtiği bir yerde bu magandaların böyle rahatça eşkıyalık yapmasına göz yummak istemiyoruz.

  --- spoiler ---

  açık yara
  açık yara 2
  dikişli hali
  polis ve işletmeciler

  şimdi benim merak ettiğim birkaç konu var.
  1- istanbulun en işlek ve turistik yerinde çalışanlar hakaret etme, yaralama ve öldürmeye teşebbüs etme cürretini nerden buluyor?
  2- istanbulun en işlek ve turistik yerinde niye hiçbir kolluk kuvveti bulunmuyor?
  3- istanbulun en işlek ve turistik yerinde 20den fazla kişinin karıştığı kanlı bıçaklı kavgaya neden 2 polis intikal ediyor?
  4- istanbulun en işlek ve turistik yerinde çıkan kanlı bıçaklı kavgaya müdahale neden 25 dakikayı buluyor?
  5- olay yerine gelen polisin tuttuğu tutanak nereye kayboluyor?
  6- polis pişkin pişkin en merkezi mıntıka kamerasının bozuk olduğunu nasıl söyleyebiliyor?
  7- kasten yaralama suçu ve kasten öldürme suçuna teşebbüsün işlendiği vakada neden olay yerine gelen polisler tarafından gözaltı işlemi uygulanmıyor?
  8- onlarca kişinin müdahil olduğu olaydaki tüm suçlar niçin polisin elinde kimliği bulunan 19 yaşındaki bir şahsa yıkılmak isteniyor?
  9- karakoldaki memurlar neden ilgilenmekten kaçınıyor?
  10- türkiye'de suçluların tutuklanması için ölmemiz mi gerekiyor!

  edit: arkadaşlar yoğun ilginiz şu işletmenin yaptığı barbarlığın ve yozlaşmış polislerin yaptıklarının yanına kar kalmayacağı hakkında umut ışığı oldu. çok teşekkür ederim ve mesajına cevap veremediklerimden özür dilerim.

  edit2: bir arkadaşımız yollamış, bozuk denen kamera tıkır tıkır çalışıyor. canlı mobese

  edit3: bir yazar arkadaşımızın başından benzer bi olay geçmişresim

  edit4: yozlaşmanın kemiklerimize kadar işlediğinin göstergesi olan diğer bir olay (bkz: uyuşturucu çetesini yakalatan muhtar)

  edit5: arkadaşlar mesajlara veremiyorum. twitterda birinci sıradayız. olayın vehametini videolar yayınlanınca daha iyi göreceğiz.

  edit6: mağdurlar saldırganların teşhisi için sirkeci karakola çağrıldı. biz de geçiyoruz. görüntüler için ısrar edeceğiz.
 • büyük bir linç ve boykot kampanyası başlatılıp orada işe karışan tüm mekanların başlarına yıkılması şart. büyük geçmiş olsun diliyorum. olayın tüm gelişmelerinin takip edilip sosyal medyada yankı uyandırılmak zorunda. hazır belediyenin başında yeni bir başkan varken ilgisi bu yöne de çekilmeli diye düşünüyorum. bölgede kimseden korkmadıkları ve polisle ahbaplıkları aşikar. yankı uyandırmazsa üzeri kapanır gider.

  - ayrıca bir insanın kafasına koskoca bir yarık açılmış. cinayete teşebbüs var. polis bu konuda işlem yapmıyorsa kimse kusura bakmasın ama sağda solda vatanperver şovlara kalkışmasınlar hiç. bu olaylar sizi halkın gözünde bitirir ki, yeterince bitiksiniz zaten. öncelikle kendi itibarlarını zedelememesi uğruna emniyet memuru, mesleğine saygısı olan, dürüst arkadaşların tepki göstermesi gerekir.

  haklı bir uyarı üzerine gelen edit: tüm emniyet teşkilatı üzerine geldiğim ve bunun bu topraklar için canını ortaya koyan/şehit olan özel harekat polisleri ve işini hakkıyla yapan namuslu ve vatanperver türk polislerini de kapsadığı için yazdıklarım bu olayda söz konusu karakol için muhattap kılmak daha doğru olacaktır. bu olayda susmuş/susturulmuş koca bir polis karakolu söz konusu çünkü.
 • eşkiya olmasalar oralarda iş yapamazlar
  polislere de kimse güvenmesin tek becerdikleri tutanak tutmak onu da adam akıllı yapamazlar.
  not: işini hakkıyla yapanları tenzih ederim
 • öncelikle büyük geçmiş olsun. işletmelerin yaşaması taraftarıyım, ama bu durumda eminönü balıkçı'sının gerçekten de tarih olmasını dilerim.

  sen müşteriye asıl, taciz et; sonra da it sürüsü ile üzerlerine saldır. bak bakalım ayakta kalabiliyor musun bundan sonra?
 • bizim gibi medeni bir ülkede nasıl bu tarz olaylar yaşanıyor şaşkınım.
  polisin, işletmenin asıl sahiplerini (muhtemelen bölgedeki bir mafyadır) koruyor olması olası.
 • polis ne işe yarar cok merak ediyorum. nedir bu adam kayırmaca, vurdumduymazlık, bu ne igrenc ne tiksinç bir düzen. uzlaştırmak ne demek, bu senin görevini gectim insan yarın öbür gün kendi sevdiklerinin başına aynısı gelir diye müsade etmez.
 • son zamanlarda sürekli şiddet olaylarıyla gündeme gelen mekan/lar.

  yalnız anlamadığım bi şey var; orada, o kadar pis, leş bir yerde nasıl yemek yiyorsunuz?

  edit; geçmiş olsun.
 • türkiye'de öldürülsen bile suçlun serbest bırakılabiliyor. adalet olmayan ülkede kolluk kuvvetleri ne skime yarar ki? birkaç mafya çakmasının ağzının içine bakarlar böyle işte.

  bu işe karışan ve o karakolda "çalışan" polisler de dahil, herkesin organize suç örgütü olarak içeri atılması gerek belli ki.
 • tüm ana haber ihbar hatlarına konuyu yazacaksınız ilk önce

  sonra cimer'e ayrıntılı şikayette bulunacaksın. gün ve saat önemli, görevli memur-amir tespiti için

  paraya kıyarım derseniz de twitter 'da hastag açıp tt yaptıracaksınız

  şimdilik bu kadar

  tanım : ülkenin bir başka özet hali