şükela:  tümü | bugün
 • padişahların başta geldiği kişiler. öyle bir temsili resim veriliyor ki, okul kitaplarımızdan da akılda kalan odur, böyle aşağı doğru genişleyen vücuda sahip, kaftanlı kavuklu ulu insanlar. şöyle ata binerdi, böyle kılıç kuşanırdı deniyor, pardon bu 150 kg adam mı ata biniyordu? neden kara murat gibi çizilmedi kitaplarımıza bu adamlar allah aşkına?
 • ya ne atı çiçeğim ya?

  bunlar hep ayak. hiç bir komutan, padişah bilmemnenin savaşın ön saflarında ata bindiğini düşünmüyorum. geri zekalı mı bu herifler sizce?

  bir emir veriyorsun 3 kıta sike sike uyguluyor kalkıp ata mı binerim lan ben?

  yerim anasını satayım. yerim boyuna, ondan sonra da obez olurum.
 • ikinci mahmut, vahdettin, genç osman kilolu değil mesela.

  ama dördüncü murad kusura bakmasın ama tam bir ayıboğan.
 • eskiden kilolu olmanın varlıklı olmanın en büyük kanıtı olduğundandır. besin bulmanın bu kadar kolay olmadığı, bulunan besinin de bizim modern dünyada yendiğimiz kadar besleyici değildi. hele fiziksel olarak çok daha zorlayıcı bir hayat tarzı yaşadıklarını söylemeye gerek yok. yeterli beslenebilmenin bile belirli bir azınlığa nasip olduğu zamanlarda bir de yeterinden fazla beslenmenin ne kadar büyük bir lüks olduğu aşikar.

  kilolu olmak hem varlıklı olmayı hem de rahat bir hayat sürülmüş olduğunu belirtirdi. tarihi kişilerin böyle kişiler olması ya da en azından böyle aktarılmak istenmelerinde hiçbir yanlış nokta yok.