şükela:  tümü | bugün
  • 1. once "gelecege yeni umutlarla bakmak istiyorum" diyen insanlardan bir topluluk olusturulur, bunlara "siz bir ulussunuz, en buyuk sizsiniz, kimse sizi tutamaz" denilir.
    2. baska vaadlerle bunlardan savasabilecek bir topluluk daha olusturulur.
    3. bu savasci topluluk birseyler bahane edilerek hem yeralti zenginlikleri hem de tarihsel bir gecmisi olan daha gucsuz bir devlet uzerine sevkedilir.
    4. savas yapilir, kazanilir.
    5. gonullu veya gonulsuz elde edilen koleler kullanilarak bu zenginlikler ulusun topraklarina tasinir.
    6. yeralti zenginlikleri cebe, kulturel zenginliklerse diger toplama eserlerin bulundugu muzenin ozel salonuna koyulur.
    7. muzeye bir bekci dikilir.

veya

1. tarihi olmayan bir ulus tarihi zenginliginden bihaber baska bir ulus bulur.
    2. incik boncuk vererek veya dil dokerek bazi seyler karsiliginda tarihi eserlerini ister.
    3. tarihi eserler alinir.
    4. diger toplama eserlerin bulundugu muzenin ozel bir salonuna koyulur.
    5. gerekirse salona ozel bir kaplama da yapilabilir.
    6. bekci dikilir.
  • tarih kitaplarındaki isimler özenle silinip yerlerine yenileri yazılır.
  • en sik rastlanani gotunden atmak olan eylemler butunu
  • linç; yagmalama; tarihi eserleri yerden yere atma; insanların uzerine ates acma; catısmalar ve kendilerine silah saglayan sahiplerinden aldıkları destekle zorbalık yapma; uyduruktan bir alfabe ve ıkınma bir tarihle ortaya cıkma gibi yolların mubah oldugu bir durumdur bu...
  • dunyanin tarihe sahip her ulkesinden gelecek gocmenlere bol bol imkan saglamak. (bkz: kanada)
  • benzeri bir şekilde tarihi olan ulusların tarihini yok etmek vardır, ki nedense bu topraklarda yıllardır yaşanır da kimse bir şey demez..
  • önce bilinen ideal bir dil ilkokullarda hevesle ögretilmeye baslanir
    ardindan tarih kitaplarindaki propogandalar ezberletilir
    ulus kavramini anlatan özdeyisler ve sahte milli kahramanlar yaratilir
    ulusun tarihin ilk zamanlarindan beri varolduguna ve ililebet varolacagina insanlar inandirilir
    sürü psikolojisi basariyla uygulanir
    (freud dini kurumlar ve ordu arasinda bosuna ilgi kurmuyo tabii ki...)
  • tarihi olmayan uluslarin aidiyet duygusu kazanmak ve “gecmissizlik” komplekslerini kapatmak icin izledigi tum yasa disi, insanlik disi, akil almaz yollar. insanin soyleyecek soz bulamadigi durumlardir ayni zamanda bunlar.

konuyla ilgili aci icinde...
    (bkz: bagdat in harap olmasina uzulmek)
    (bkz: bagdat muzesi)
  • tüm dünyadaki insanların kendi soylarından geldiğini iddia edip "x'ler bizim bir boyumuzdur asırlar evvel göçüp gelip bunları yapmışlar o zaman bunlar da bizim tarihimiz" şeklinde tüm dünya tarihine sahip çıkan şahısların farkında olmadan yarattıkları durumdur.bu tip durumlar için "inek şaban" der ki:
    -ulan ben senin ananı......bir yerden tanıyorum ama nerden çıkartamıyorum "müfettiş bey"