şükela:  tümü | bugün
  • "bir çağın hâkim fikirleri, o çağın hâkim sınıfının fikirleridir", amenna. peki ama o çağın ezilen sınıflarının fikirleri, duyguları nereye gitmiştir bu denklemde? tabii ki bastırılmış, o çağın bilinçdışına itilmiştir. o yüzden de bu "bastırılmış olanın geri dönüşünü" anlamlandırabilmek için, psikanalizin yöntemine, bilinçdışının bilinçli davranışları etkileyen, yönlendiren ve zaman zaman da belirleyen potansiyelini kavrama tekniklerine ihtiyacımız var. devrim daima "bastırılmış olanın geri dönüşü" olarak anlamlandırılabilir. tam da bu yüzden daima tekinsiz bir çekirdeğe sahiptir ve akıl yoluyla tam olarak kavranması mümkün değildir. devrim hiçbir zaman simgesel düzenin yerini kibarca başka bir simgesel düzene bırakması olarak görülemez; tersine arada geçilmesi gereken bir "gerçek" aşaması vardır ki, bu aşama tekinsiz bir dehşetle, tekinsiz bir keyifle iç içedir. eğer çağımız kapitalizmin yeni ve bu kez kolay kolay evcilleştirilemeyecek bir krizine gebeyse, bu "gerçek" aşamasından geçmemiz de kaçınılmaz görünüyor.
    bülent somay 'ın popüler kültür üzerine denemeleri.
  • bülent somayın marksist kuramların en temel ve ortak önermesiyle, psikanaliz kuramının en temel önermesi arasında bir anoloji kurduğu ve bu anoloji üzerinden gayet başarılı popüler kültür çözümlemeleri yaptığı kitabı. arkasındaki yazıyı okuyunca ve sadece bir cümleyle özetleyince çok zorlama geliyo ama yazılar gayet parlak, yaratıcı ve keyifli.
  • her edebiyat öğrencisinin göz gezdirmesi gereken kitaptır kendisi... zira antik yunandan günümüze analiz ettiğimiz bir çok eserin derin psikanalitik okumalarını keşfetmek, damağımızda ayrı bir tat bırakacaktır kanısındayım.
  • basılmasının ardından yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen ikinci baskısı yapılmamış bir kitap. aklıma toplum ve bilinçdışı'nı getirdi; onunda ikinci baskısı yapılmamıştı. oysa ki analojik kitap adları hep ilgimi çekmiştir ama herkeste aynı etkiyi yaratmıyor sanırım. bir okuma parçası ve eleştiri var metis sayfasında. onun da linkini veriyim tam olsun: http://www.metiskitap.com/…catalog/book.asp?id=1868

    ek: kemal varol'un kitap hakkındaki eleştiri yazısından kısa bir pasaj:
    kitap, iç tarihi (benlik) ve dış tarihi (toplumların hareketini) popüler edebiyat alanı içinden örneklerle araştırmayı amaç ediniyor. materyalist tarih anlayışı ile psikanalizin kesiştiği bu yöntemle, bilincin/bilinçdışının içinde oluştuğu tarihsel/maddi koşullarının anlamaya çalışıldığı, anlama çabasının bile bir problem olarak tartışıldığı bir kitap.