şükela:  tümü | bugün
 • boğaziçi tarih öğrencilerinin çalışma izni yök tarafından iptal edilen hocaları dr. noemi levy-aksu için üniversitenin kuzey kampüsünde açtıkları çadırın ve tuttukları nöbetin ismi.

  cemal kafadar'dan, christoph neumann'a pek çok akademisyen tarafından ziyaret edilen, açık dersler düzenlenen tartışmalar yapılan bir ortama evrildiğini de eklemek gerek.

  detaylı bilgi için tıktık
 • açık dersler , makaleler ,üst sınıfların alt dönemlere yardımcı olmak için düzenlediği dersler ile her günün birbirinden verimli olduğu çadır.

  basında da yer bulmaya başlamış
 • yeni ve güzel şeyler oluyor bu nöbette. sebebi üzücü evet, fakat yıkılacak mıyız? hayır. bizden almaya çalıştıkları bizi biz yapan değerler, o kadar kolay olmayacak. birimizi alırlarsa önce onlar, sonra yüzler binler uyanacak. geleceği durduramayacaklar, gelecek tüm hızıyla geliyor, gelecek biziz.
 • pek canım bölümdaşlarım tarafından başlatılan, barış için akademisyenler bildirisine imza attığı için önce çalışma izni iptal edilen ve sonra sözleşmesi yenilenmeyen noemi levy-aksu'nun boğaziçi üniversitesi'ne geri dönmesini hedefleyen nöbet.

  keşke aralarında olabilsem.
 • noemi levy-aksu'nun ihracına tepki olarak başlayıp bölüm öğrencileri için bir tür kültürel ve akademik paylaşım platformu haline dönüşmüş nöbet.

  ihraçtan iki gün sonra genel kurul öncesi albert long hall karşısına kurulan çadır sonraki günlerde kuzey kampüse taşındı. başlarda nasıl bir eylemlilik olacağı konusu epey tartışma konusuyken genel karar herhangi bir ideolojik ajandadan bağımsız olarak özgür akademi teması altında birleşmekti. noemi hocanın "ben ilkim ama son olmayacağım" sözünde kast ettiği gibi nöbet yalnızca hocanın şahsı için değil, ihraç edilen ve edilebilecek bütün akademisyenlere yönelik yapılıyor.

  kolektif örgütlülüğü artık oldukça sistematik hale gelen nöbette işini kaybeden akademisyenlerle açık dersler, bölüm öğrencilerinin bazı dersleri için ek çalışmalar, ortak atölyeler ve erasmus, master programları gibi akademik konularda birlikte söyleşiler yapılıyor. öğrenciler ve hocalar arasında bir paylaşım merkezi olarak çadır bugün "alternatif akademi" arayışının boğaziçi üniversitesi'ndeki en iyi örneklerinden.

  dileyenlerin gelişmelerden haberdar olabilecekleri twitter sayfalarında bu hafta da yine dopdolu olan programlarını paylaşmışlar.

  ***

  edit: belki de ilk ciddi kazanımları için (bkz: #68005848)
 • son gelişmelerle ilgili bir açıklama yayımlamışlardır:

  8 mart 2017 tarihinde boğaziçi üniversitesi tarih bölümü üyesi hocamız noemi levy-aksu’nun sözleşmesinin yök tarafından hukuksuzca iptal edildiğini öğrendiğmizden beri tarihin nöbeti olarak hocamıza ve türkiye genelinde khk’larla işine haksız yere son verilen tüm akademisyenlere destek vermek için çeşitli faaliyetlerde bulunduk.

  bugün geldiğimiz noktada hocamız noemi levy-aksu kendi kararıyla üniversite ile olan tüm bağını kesmiş bulunmaktadır. onu bu kararı almaya iten sebeplerin başında üniversite yönetiminin oyalayıcı ve tehditkar tavrının yatmakta olduğunu öğrendik. son gelişmelerle beraber levy-aksu’nun üniversiteye geri dönmesini sağlayacak çeşitli yollar açılmış olmasına rağmen okul yönetimi gereken insiyatifi kullanmamıştır. geçtiğimiz günlerde türkiye vatandaşlığına kabul edilen levy-aksu için kadro açılma imkanı doğmuşken, bu durumun, ve hocamızın üniversiteye geri dönmesi için verdiğimiz mücadelenin yök'ü provoke edeceği söylenmiş; hocamızın okula geri dönmesiyle "boğaziçi'nin başına daha fazla işler açılacağı” ima edilerek yönetim tarafından tehditvari uyarılarda bulunulmuştur. üniversite yönetimin bu tutumu, levy-aksu ile arasındaki tüm iletişim yollarını kapatmıştır.

  biz tarihin nöbeti olarak boğaziçi üniversitesi kimliğinin ancak tüm hocalarıyla beraber var olabileceğini ve tek bir hocanın bile okuldan haksız yere atılmasının üniversiteye zarar verdiğini düşünüyoruz. okulumuzda bir eksik bir fazla anlayışının doğurduğu pasifizasyonu kabul etmiyoruz. bu yaklaşım, khk’lar ve çeşitli baskılar ile üniversiteden uzaklaştırılan akademisyenler için kolektif bir bilinç oluşturarak mücadele etmeyi engelliyor. biz, tüm boğaziçi bileşenlerini akademik kıyımlara karşı tavizsiz bir birliğe çağırıyoruz.

  şu da belirtilmelidir ki biz, işaret ettiğimiz sorunun levy-aksu’nun özel durumundan çok daha geniş bir mesele olduğunun, ifade özgürlüğünün ve insan haklarının hiçe sayıldığı bir manzara ile karşı karşıya olduğumuzun bilincinde olan ve bu bilinç ile mücadele eden bağımsız bir öğrenci topluluğuyuz. tarihin nöbeti ortaya çıktığı ilk günden itibaren sahip olduğu bu bilinci ve ilkeyi muhafaza edecek ve noemi hocamızın yokluğunda da yoluna devam edecektir.