şükela:  tümü | bugün
 • fight club'da bundan bahsedilir.
 • büyük buhranı ve ikinci dünya savaşını yaşamamış çocuklar.
 • bir amaçları ya da yerleri olmayan çocuklardır bunlar.
 • tyler durden'nin fight club'taki aklımda yer edinen en sağlam repliğinin içinde geçen kavram
 • çocukluğunda ve ilk gençliğinde medya tarafından pompalanan hayat tarzını gerçek sanarak geleceğe dair hayallerini oluşturan ve büyüdüğünde gerçeğin hayallerini bıçaklaması neticesinden hüsrana uğrayan insanlardır...

  ben de tarihin ortanca çocuğuyum.

  kolay para kazanacağımı ve kazandığımda her istediğimi yapacağımı zannederdim... müthiş bir aşk hayatı yaşayacağımı, etrafımda beni anlayan, beni olduğum gibi kabul edebilen insanlar olacağını, tüm dünyanın benim etrafımda döneceğimi zannederdim. hayatımı bir televizyon şovu, kendimi de o şovun yıldızı zannederdim.

  takvimin en sağındaki sayı büyüdükçe tüm sanrılarım gerçeğin kudreti karşısında birbir yok oldu. bana sunulan yolların başkaları tarafından benim için seçildiğini, insanların hayallerimde yaşayanlarla birebir zıt olduğunu ve isteklerimin bana ait olmadığını fark ettim! ancak sistemin ihtiyaçları ve sistemin kudretli gardiyanı toplumun isteklerine göre bir hayat yaşayabileceğimi gördüm...

  medyanın sunduğu hayatın yalancı bir emzik olduğunu açlıktan karnım ağrıyana kadar fark etmeden emdim.

  ve şimdi evet, kızgınım. tüm bu yalanlara, güzel gelecek hayallerine ve gerçekleri bu hayallerle perdeleyen sistemin en büyük çarkından en küçüğüne kadar herkese kızgınım...

  tüm insanların benden beklentileri var... sistemin benden beklentileri var. üret-tüket döngüsünde yer almamı istiyorlar! tüketmemi istedikleri ürünleri tüketebilmem için onların belirlediği alanlarda üretim yapmam gerekiyor...

  okumam gerekiyor, askere gitmem gerekiyor, iş bulmam gerekiyor, eş bulmam gerekiyor, borçla ev ve araba almam çalışarak kazandığım parayı gerçekte ihtiyacım olmayan malları almak için başkalarının cebine koymam gerekiyor ve belki de en önemlisi bir çocuğun babası olmam ve onu da bu hayata kanalize etmem, sistemin bir elemanı haline getirmem gerekiyor...

  hiçbirisini yapmıyorum. hiçbirisini yapmak zorunda değilim.

  sistemin ve ona göbekten bağlı toplumun dayattığı her durumu peşinen reddediyorum.

  kendi keyfimden başka bir tanrı yok ve sadece onun buyruklarına uyacağım.
 • sokrates, sıkça pazar yerlerine gider ve birşey almadığını gören meraklılar sorunca “ben oraya ne kadar çok şeye ihtiyacım olmadığını görmeye gidiyorum” dermiş.

  etrafımız ihtiyacımız olmayan şeylerle ve sahip olmazsak yaşayamayacakmış gibi hissettiren sistem ile örülü. kendimizi, kendimizden koparıp, o hiç bitmeyen arzuların kucağına bıraktığımız bir insanoğlu çağını yaşıyoruz.

  günde yüzlerce reklama maruz kalıyoruz. yakında avmde, metroda ya da sokakta dolaşırken vitrinden ya da bir reklam panosundan uzanıp direk bizimle konuşan cansız hologram mankenler göreceğiz.

  bu yaşadığımız ‘firmalar çağında’ ürünler, birer mutluluk yolu olarak konumlandırılıyor. satın alındıkça ya da ulaştıkça bizi mutlu edecek sandığımız ürünler, kazanımlar, başarılar peşinde koşup duruyoruz.

  zaman zaman bu cendereyi çözenler olsa da, bir türlü çemberin dışına çıkılamıyor. ömür tüketen işlerde çalışıp, her gün zamanının geçmesini bekleyenler, hafta sonları kendini avmlere bırakıyor. yarışır gibi tüketerek rahatlamaya çalışıyor. aslında dışardan bir gözle baktığımızda, tüm bunların ne kadar da akıl dışı olduğunu görebiliriz.

  tüm bu çemberde debelenen insan, sonuç olarak tatmin oluyor mu? ya da olan var mı? hayır. pek mümkün de değil.

  peki insanoğlu, bir türlü tatmin olmamasına rağmen ömür törpüsü bir hayat yaşarken, ona verilen tüketim insanı rolünü benimsemeye neden böylesine meraklıdır? neden arzularının pençesinde kendi doğasına uygun olmayan bir hayatı yaşıyor ve bunu doğal bir yaşam formu sanıyor?

  fark etse de vazgeçemiyor?

  öncelikle bu duruma neden olan ve sistem tarafından kullanılan ‘arzu’ yu incelemekte fayda var. lacan’a göre arzuya neden olan nesne ile onu tatmin edecek olan nesne daima farklıdır ve bu nedenle de gerçek arzu asla tatmin edilemez. zizek, arzunun nedeni ile nesnesi arasındaki örtüşmezlikten doğan kişide yarattığı belirsizliğe (tatminsizliğe) işaret ederek ‘’arzuladığın nedir?”, “aslında ne istiyorsun?” diye sorar.

  istek bilinçli olarak istediğimiz birşeydir, simgelerle ifade edilir, tatmini mümkündür. oysa arzu, ona ulaştıracak nesnesi belirsiz olduğu için bilinç düzeyinde değildir ve tatmini mümkün değidir.

  şimdi çok ilginç bir noktaya geldik; frued’a göre bilinç dışı ve nesnesi belirgin olmayan arzular, gerçek istekleri çarpıtırlar.

  konu üzerine yaptığı bir çalışma ise şöyle; soğuktan ve açlıktan ölmek üzeresiniz. uykuya daldığınızda rüyanızda dört sütunlu bir yatak ile havyar görüyorsunuz. bu düş, donmak ve ölmek üzere olan insanın isteklerini gösteriyor. yani yiyecek ve barınak isteğini… ancak neden normal bir yatak değil, bir tas çorba değil de, dört sütunlu yatak ve havyar. işte bu noktada arzu devreye girerek isteği çarpıtıyor. arzu esas isteği (yiyecek-barınak) çarpıtarak ayrıntıya dönüştürüyor. arzu ise tatmin edilemez bir yer yerde kendini gösteriyor.

  mesele şu ki, çağımızda tatmini mümkün olmayan arzular, kapital sistem tarafından yönlendiriliyor.

  sistem, tüketimi, arzuları kışkırtır. insanlarda sanal bir ‘mutluluk hayali’oluşması için ‘pazarlama’ yapılır. birileri daha çok satmak için ‘nasıl bir hayal oluşturabiliriz’ diye düşünür. ürünler, hizmetler ‘arzulanır’ hale getirilir. bu arzular daha fazla tanıtım ile ürünlere ‘ruh’ katarak çok daha fazla kışkırtılır.

  insanoğlunun hayal etme, sonra da aklındaki hayale inanma özelliği sonuna kadar kullanılır. cenderenin içinde, kendi ile bağlantısı koparılmış insan, ürün, hizmet, başarı, sahip olacağı şeyler ile hep bir ‘mutluluk hayali’ ile dolanır durur.

  kapital sistem, çağımızın türünü, onu diğer canlılardan ayıran hayal etme gücünü ve arzularını kullanarak, sistemin devamı için sürekli tüketme peşinde bir insana dönüştürüverir. insan, üzerine kıyafet giydirilmiş cansız vitrin mankenine benzer.

  arzuları kışkırtan sistem, aklında ‘ulaşacaklarını, sahip olacağı şeyleri, bitmek bilmeyen arzuları’ düşünen ama sabah kalktığında nereye gittiğini bilmeyen insanlar yaratır.

  mutluluk, satın alınabilir ya da birtakım başarılara, kazanımlara sahip olunca ulaşılabilir bir meta olarak dayatılır. insanlar hayal kurarak, hayallerini süsleyerek bu mutluluk formülüne inanır. böylece insan ‘yaratılan arzuların’ peşinde, sanki kendi öz arzusuymuş gibi koşar durur. yıllar sonra elde etse de, sistemin pompaladığı yeni arzuların peşinde olacaktır. çünkü ona hayal ettirilip, inandırıldığı şey aslında ‘onun’ değildir. yaşadığı hayatın da olmadığı gibi…

  düşündüğü hayale inanma özelliğimiz, kapitalizm eliyle yönlendirilerek (arzuların körüklenmesi) bizi baştan çıkaran zayıflığımız haline gelir.

  insanın duyguları güçlü kendi zayıftır. pompalanan arzular, istekler, hırslar zayıflığının farkına varamayan insanı eline geçirir. onu istediği gibi yönetirken, insanın kendi zayıflığından beslenir.

  çağımızda, insanoğlunun zayıflıklarına, boşluklarına, mutluluk hayallerine dayanarak, koskoca bir yaşam formu tasarlanmıştır.

  masalsı bir dünyaya davet eden avmlerde, vitrinlerdeki cansız manken ile ‘planlanan’ hayale kendini kaptıranlar, tatil için yaşayanlar, ruhlarını ait olmadığı yarışlara sürükleyenler her ne kadar kendi hayatını yaşadığını düşünse de, aslında tam da sistemin istediği gibi ‘planlanan arzuların’ peşinde nafile bir çaba ile koşturup duruyordur.

  bu çemberde yerini almış günümüz insan modelinde, kendi doğasına ve gerçekteki öz arzularına uygun olmayan bir hayatı yaşaması nedeniyle bir takım tuhaf davranışlarla kendini gösterir; ’keyif dolu anlarını’ yarıştırır gibi paylaşanlar, ‘hobimle mutluyum’ formatını benimseyenler, kalan ömrünün yarısı kadar borçlananlar…

  tüm bunları yazarken aklıma efsane bir sahne geldi.

  şöyle diyordu tyler durden;

  ‘’biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız…

  hepimiz heba oluyoruz…”

  bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş…reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz…

  “nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz… bizler tarihin ortanca çocuklarıyız…bir amacımız yok; ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık…bizim savaşımız ruhani savaş… ve bunalımımız kendi hayatlarımız…’’ chuck palahniuk, fight club - *

  kaynak : dunyalılar
 • savaşları ruhani, en büyük buhranları ise hayatları olan çocuklardır. aklımdan çıkmayan şu replikte geçmektedirler:

  "bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız." -tyler durden

  (bkz: fight club)
  (bkz: #61597685)
 • şuraya bir quote bırakıyorum;

  man, ı see in fight club the strongest and smartest men who've ever lived. ı see all this potential, and ı see squandering. god damn it, an entire generation pumping gas, waiting tables; slaves with white collars. advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need. we're the middle children of history, man. no purpose or place. we have no great war. no great depression. our great war's a spiritual war... our great depression is our lives. we've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. but we won't. and we're slowly learning that fact. and we're very, very pissed off.

  tyler durden
 • akp iktidarı döneminde büyüyen nesil. krizler, bombalar, haksızlıklar, isyanlar, darbeler ve en son corona ile globalleşen nesil.