şükela:  tümü | bugün
  • bugün itibariyle (yepyeni) trt2’de yayın hayatına başlayacak olan saadet özen programı.

döneminde hayatımızda önemli bir yer kaplamış olan trt2’nin tekrar yayın hayatına başlaması ile birlikte, yayın akışına bakr bakmaz merakımızı cezbeden program olmuştur.

birinci bölüm için program saati 20:30 olarak görülmektedir.

kanalda yapılan ilk bölüm tanıtım metni şöyledir:

--- spoiler ---

birkaç yıl gibi kısa bir süre içinde, muazzam miktarda film, dijital kanallardan dolaşıma girdi. ne var ki, bir filmi ilk bakışta çözmek; hatta gördüklerimizin kim olduğunu, kameranın karşısına hangi sebeple geçmiş olduklarını anlamak kolay değildir. çoğu film, ekranlarımızdan bu şekilde, anlamamıza, gördüklerimizi yorumlamamıza fırsat kalmadan gelip geçiyor, oysa her birinin arkasında bir hikaye yatar: kamera belli bir sebeple getirilmiş, belli bir açıdan, belli kişileri çekmek üzere sahne düzenlenmiştir.
    --- spoiler ---
  • saadet özen'in geçtiğimiz yıl twitter üzerinden paylaştığı görüntüler çok heyecan vericiydi; onların ve daha fazlasının böyle bir programla gözlerimize yansıtılması ne iyi olacak. programın yönetmenliğini atalay taşdiken yapıyormuş, ona da ayrıca sevindim.
  • trt2de yayınlanan, her izlediğimde beni duygulandıran, tarihi ve insanlığı gözler önüne seren muazzam program.

bugün izlediğim bölümünde beyaz rusların istanbul'a gelişini ve mülteci olarak sürdükleri yaşamı anlatırken gözümden düşen bir damla hissettim.

hayatın, insanlığın, savaşın ve iyiliğin; hatta kötülüğün hiçbir zaman keskin hatlarının olmadığını hatırlatan, savaş dönemindeki o günlerde yaşananları en ham ve tarafsız şekilde yansıtmalarını tebrik ettiğim program.

bu güzel yapımın devamını, çizgisini korumasını dileriz.
  • fon müziğini çok sevdiğim, kaliteli tarih programı
  • bu programın fon müziğini arıyorum. bulamadım bir türlü. bilen yazsın rica ediyorum.
  • an itibariyle türk tarım devrimi ilgili bir yayın yapmakta olan güzide yapım.
  • türkiye'de çekilen ilk sesli filmi yayınladılar. göz yaşlarımı tutamadım. biz ne ara bu hale geldik anlamakta zorluk çekiyorum. üzülüyorum, kahroluyorum. atatürk'ün düzgün fransızca ve ingilizce konuşması bir yana afet hanım'ın asilliğini film olsa bile kanlı canlı görmek beni benden aldı.
  • her bölümde inanılmaz tarihi belgeleri sessiz sedasız ekrana taşıyan, izlemekten kendimi alamadığım şahane programdır.

emeği geçenlere helal olsun.
  • bugün atatürk’ün istanbul ve ankaradaki cenaze törenlerine ait görüntüleri derleyerek muazzam bir program hazırlamışlar. ve evet fon müziği çok güzel.
  • (bkz: saadet özen)
    bugünkü 10 kasım belgeselinin metninde ustalıkla gizlenmiş gereksiz ve ikiliğe su taşıyan yorumlar vardı. atatürk’ün cenaze namazının kılınıp kılınmaması hakkındaki yorumlardan tutun da, dolmabahçe’den 19 kasımda kortej geçişi için çıktığında onu karşılayanlara kadar. yorum aşağı yukarı şöyle bir şeydi; “bütün millet sokakta, camlarda, ağaç tepelerinde onu karşılıyordu. kimbilir aralarında afla çıkan, istiklal mahkemesi sanıkları hatta 150’likler kah veda kah hesaplaşma için ordaydılar belki de..” gibi bir şey. genel söylem bu.
    daha birçok şey vardı, kapatmadım sonuna kadar da izledim.
    kesinlikle iyi niyet barındırdığını hissetmedim. gizliden alt metinde şeytanlık yapılmış. ne gerek var? soruyorum sadece; tamamen bağımsız olmak bu kadar zor mu?
    hoşuma gitmedi, rahatsız oldum.
    şahıs istediği kadar iyi bir çevirmen, muhteşem bir eğitim altyapısına sahip veya naif vs olursa olsun. var olabilmek için birilerinin suyuna gidiyorsa yok hükmündedir. yani böyle derin bir belgesel hazırla ama tutup metnine yanlı yorumlar kat... olmadı.