şükela:  tümü | bugün
 • insanlık tarihinde yapılan bir yanlışı düzeltme imkânın olsaydı, düzeltmek isteyeceğin bu yanlış hangisi olurdu. sorunsalı.

  sorunsalı bir hikaye ile zenginleştirmeye çalışacağım.

  bir üniversitede öğrenim görmektesiniz ve yarın yapılacak olan tarih sınavı için ders çalışmış ve bütün gece gözünüze uyku girmemiştir. ders masasından kalkıyor ve ezberlemeniz gereken son bölümleri çalışmak üzere elinizde kitap olduğu halde yatağa uzanıyorsunuz. bir müddet sonra farkında olmadan uykuya dalıyor. ve rüya görmeye başlıyorsunuz.

  rüyanızda, bir sabah vakti sisli bir orman yolunda yürümektesiniz. biraz yürüdükten sonra önünüze eşeği yularından zar zor çeke çeke ilerletmeye çalışan ak sakallı bir amcayla karşılaşırsınız. ak sakallı amca sizden yardım istemektedir.

  ak sakallı: evladım bir zahmet yardım eder misin?

  siz: tabi amca nasıl yardımcı olabilirim?

  ak sakallı: bu eşeğe taşıyabileceğinden fazla yük yüklenmiş evladım. eşek inat etti bir türlü ilerlemiyor. bi el atıver de yükünü biraz hafifletelim olmaz mı?

  siz, hemen eşeğin sırtında bulunan bir çuvalı sırtınıza almak ve yükü hafifletmek istersiniz ama nafile çuvalı yerinden dahi kıpırdatamazsınız.

  siz: amca bu çuval çok ağır kaldıramıyorum ne var bunun içerisinde allah aşkına söyler misin?

  ak sakallı: evladım, bu çuvallarda insanoğlunun bu zamana dek yapmış olduğu hataların ve yanlışların kan ve gözyaşı ile yazılmış olduğu kitaplar var. ve dünya artık bu hata ve yanlışları taşımakta zorlanıyor.

  bak evlat, yapman gereken bu kitaplarda yazılı olan, tarihte yapılmış bir yanlışı bulup düzeltmek olacaktır. eğer bunu başarabilirsen, sabah uyandığında tarihte düzelttiğin o hata hiç yaşanmamış olacak. aksi durumda herşey olduğu gibi devam edecektir.

  eğer böyle bir imkan verilseydi. insanlık tarihinde size göre, düzeltmek istediğiniz yanlış hangisi olurdu.
 • yakın tarihten bir kişinin babasının prezervatif kullanmasını sağlardım.
 • "sorunsalı" değil "anketi" yazarsan düşünürüz.
 • (bkz: iskenderiye kütüphanesi)
  sonunu öğrendiğimde çok üzülmüştüm buraya. ama insanlık deneme yanılmayla öğrenen bir canlı. şimdi gidip hitler'i ortadan kaldırsak avrupa faşizmin, ırkçılığın ne denli kötü sonuçlar doğurduğunu göremeyip bugünkü kadar özgürlükçü olmayabilirdi.