şükela:  tümü | bugün soru sor
  • oyun dünyasındaki çıkışından itibaren hakettiğinden çok daha fazla ilgi görmüş, satış yapmış ve yüksek puan almış oyunlardır. neden bu kadar çok abartıldıkları bir türlü anlaşılamaz.

kendimce şimdilik aklıma gelenleri listelemem gerekirse :

-- halo serisi :

xbox ve xbox360 oyun konsollarının demirbaşı niteliğindeki halo serisi tüm zamanların en çok satan oyunları arasında olmakla beraber bütün otorite kabul edilen sitelerden hayvan gibi puanlar alıp özellikle amerika' da multiplayer olarak milyonlarca kişi tarafından sabah akşam deli gibi oynanan bir oyun serisidir. ama arkadaş ben bu serinin ilk 2 oyununu oynadım* halo 3' ün ise büyük bir bölümünü youtube walkthrough larından izledim. lan neyi var şu oyunun bu kadar abartacak? pc' deki en vasat fps oyunlarından daha üstün olmasını sağlayacak hiçbir özelliği yok neredeyse. saçma sapan ve yaratıcılıktan son derece uzak modellenmiş yaratıklarını mı desem, hiçbir orjinalliği olmayan oyun atmosferi ve hikayesini mi desem yani anlamıyorum abi ne var şu oyunda bizim göremediğimiz?

-- grand theft auto iv:

bu oyunu buraya yazmak içimiz sızlatıyor açıkçası. çünkü üzerinden inanılmaz emek sarfedildiği belli olan, şehir tasarımı ve doğallığı, görev çeşitliliği ve hikayesiyle rahatlıkla efsane kategorisine girebilecek bir oyun. amaaaaa grand theft auto san andreas' tan sonra neredeyse her konuda geri gidilmiş olmasını mı desem, dandikötesi grafikleri saklamak için hayvan gibi blur efekti basılmış görüntüsünü mü desem, hayatımda gördüğüm uzak ara en kötü oynanabilirliğe sahip oyun olmasını mı desem bilemiyorum bu oyun için de. tamam bu oyunun gerçekten çok çok güzel özellikleri de var ama diğer oyunların en küçük eksiklerinde bile hayvan gibi puan kıran oyun sitelerinin verdiği puanlar sayesinde şuan ps3 ve xbox360 için 98 metascore ile tüm zamanların en iyi oyunu durumunda bu oyun. oha diyorum.

-- starcraft 2

veeee işte geldik fanboy sayısının dünyadaki irili ufaklı birçok ülkenin nüfusundan daha fazla olan oyunumuza. tamam bu oyunun birincisi çıktığı zamana göre oldukça güzel ve kaliteli bir oyundu. o zamanlar türünde pek fazla rakibi de olmadığı için bütün dünyaya rahatlıkla namını saldı. ama gelgelelim bu starcraft 2' nin neresi 93 metascore' u hakedecek bir oyun biri bana anlatsın lütfen. yani oyun dünyası artık çok değişti ve gelişti. artık ne oyunlar çıkıyor. ama bakıyoruz blizzard' a tamı tamına 12 (on iki) yıl önce çıkardığı bir oyuna hiçbir yenilik getirmeden sadece grafiklerini biraz geliştirip tekrar piyasaya çıkarıyor ve bir bakıyoruz etrafta "tüm zamanların en iyi oyunu starcraft 2" veya "starcraft 2 çok ağır oyun aaabi sadece ustalar oynayabilir çömezlere göre değil çok derin strateji gerektiriyo" falan gibi saçma sapan laflarla dolaşan tipler türüyor. arkadaşım mouse' u ve klavye kısayollarını çok iyi ezberleyip standart oyun taktiğini en hızlı yapıp daha çok üniteye sahip olarak rakibe dalan kazanıyor. bu mu strateji? gidin bi company of heroes oynayın da rts türündeki bir oyunda stratejik düşünme, ezbere oynamak yerine savaşın durumuna göre taktik belirleme gibi kavramları görerek strateji neymiş görün.

-- bayonetta

tekrar yazmaya gerek yok : (bkz: #18680876)

şimdilik aklıma gelenler bunlar. bu oyunlar arasında en çok kafama takılan halo oyunları. bu aralar halo reach adında yeni bir oyunu çıktı bu serinin ve o da hayvan gibi puanlar almakla meşgul. youtube' dan walkthrough videolarını izliyorum. baya bi bölüm izledim ve çıldırmak üzereyim. neyi var abi şu oyunun neyiiiiiiiiii? bu kadar sıradan kelimesinin sözlük anlamı bile olabilecek durumda bir oyunun bu kadar ilgi görmesi reklam ve pazarlama dünyasına tapınmamı sağlayabilir bu gidişte.
  • ilk starcraft için "o zamanlar türünde pek fazla rakibi de olmadığı için bütün dünyaya rahatlıkla namını saldı." diyen birinin sözlerini dikkate almamanızı gösteren oyunlardır.10 senedir hiç mi türünde rakibi çıkmadı allasen?.
  • metal gear, god of war, assassin's creed, prince of persia ve mafia bu oyunlar arasında değildir. öyledir diyen gitsin maket uçak filan yapsın, uğraşmasın bu işlerle.
  • (bkz: sims)
  • (bkz: street fighter iv)

tekken, soul calibur vs gibi oyunları oynadıktan sonra 0-3 yaş aralığı için çıkarılmış sanıyorsunuz oyunu.
  • son zamanlarda ne kadar çok bu oyun konusunda yazdığımı farkettim ve bana göre overrated oyunları bir sıralamaya koyup bir daha bu konuda yazmamaya karar verdim. aşağıdaki oyunların çoğunu beğendim ama neden abartıldığını da anlamadığım için karışık bir sırada sıralıyorum;

bioshock serisi

oynanışı rezalet, atmosfer abartıldığı kadar iyi falan değil, konusu güzel ama konuyu anlatış tarzı mehh'ten öteye gidemiyor. ikiyi zaten yarıda bıraktım sikerim yapacağınız oyunu diyerek. seride sadece infinite'yi beğendim ama o da maksimum 9/10'luk oyun asla oyun sitelerinin yazdığı gibi 10/10'luk değil.

gears of war serisi

konu olarak hayatımda oynadığım en sikko oyunlar arasına girer, ilk iki oyun ve judgment kesinlikle abartıldığı gibi zevkli bir oynanış sunmuyor. acayip sıkıcı ve tekdüze bir oynanışları var. 3. oyun biraz çeşitlilik ve daha epik sahneler var ama o kadar. multi, dalga olarak gelen canavarlara direndiğimiz coop modu olarakta sadece 3. oyun yalan konuşmuyorum baya sarmıştı beni, ama o da asla 8.5 bandını aşamaz. 4. oyunu ise oynamadım, oynamaya gerek duymuyorum.

the last of us

üff şu sinematik oyun deneyimi moda oldu şimdi herkes bu tür oyunları bişey sanıyor sırf bir iki sahnede vauv dedirtti diye. kesinlikle efsane bir konusu, ohannes bir senaryosu falan yok. sadece birkaç sahne de geriyor, hüzünlendiriyor ve işleyişi abartıldığı kadar olmasa da iyi denebilecek seviyede hepsi o kadar. dediğimiz gibi oyunda sadece sinematik bir etki doğursun diye çabalanmış başarılı da olmuş. ama sinema dairesinde değerlendireceksek üçüncü sınıf bildik klasik zombi draması mk. multiplayerını ise baya beğendim çoğu kişinin ve singleplayerının aksine, naugty dog'dan beklemeyeceğim kadar iyiydi ama öyle çok uzun sürelerle oynayamadım çeşitli nedenlerle.

uncharted serisi

bu seri gerçekten en abartılmışlar arasına girer. daha öncede yazmıştım bu oyun hakkında (bkz: naughty dog/@don drapper), tahminime göre indiana jones, cehennem melekleri falan fanları baya çok var ve bu oyunu onlar şişirdi. yoksa oyunda hiçbir numara yok. bulmacaları bulmaca değil, oynanışı oynanış değil, konusu konu değil, karakterler klişeden ölüyorlar, konsepti gereği daha yavaş ve keşfe odaklı bir oyun olmasına rağmen aksiyonun bokunu çıkartan cod'dan bile beter bir seri. serinin üçüncü oyunu ilk iki oyundaki saçmalığı arada taramalıları konuşturmadığımız sahnelerle(mesela nathan'ın çocukluğuna geçiş, çölde kayboluş vs.) falan yumuşatsa da 2. oyuna bağladığı yerler daha çoktu. 4. oyunu oynamadım. oyunda iki gerçekten güzel şey var kaçış ve kocalamaca sahneleriyle özellikle üçüncü oyundaki çöl atmosferi. sadece bunlara 10/10 veririm, gerisi maksimum 7.5 eder.

battlefield 3

serinin ilk en çok satan oyunu olması dolayısıyla tahminime göre hayatında cod'dan başka fps oynamamış kitlenin bu kadar geniş haritalarla ve kaliteli grafiklerle rastladığı için şaşırıp şişirdiği oyun. kesinlikle serinin en kötü oyunu. bf2, bf 2142, bad company 1-2 oynamış kesim haklı olarak beğenmedi, yapımcılar bf4'le anca toparlayabildiler bu oyunun sıçıp batırdığı seriyi. oyunda herşey kötü vuruş hissi berbat, denge namına hiçbir şey yok, önceki oyunlardaki takım oyununu öldürdü, özellikle bad company serisindeki savaş atmosferinin içine etti, caspian border ve damavand peak haricinde tüm haritaları berbat ötesi(evet canals'da dahil), gerçekçi olsun diye taktıkları blue tint, sanki kamera lensiymiş havası veren diğer sikko şeyler yüzünden göz gözü görmüyor. normalde bf-cod kapıştırmasını sevmem ama cod'un en kötü oyunları bile bf3'ü siker net bi şekilde.

red dead redemption/@don drapper

meksika haritası bölümleri hariç tüm ana ve yan görevler sıkıcı ve tekdüze. harika bir atmosferi olmasına rağmen içerik olarak bu atmosferi dolduramamış meh'ten öteye geçemeyecek sıradan bir oyun. kaç sene önce oynadığım ve beğenmediğim call of juarez bound in blood kadar bile western, düello havasına sokamadı beni. hatta o oyundaki üç kardeşin finaldeki hikayesi, dramı bile bu oyunun tüm boktan hikayesini ve jack'lı finalini her türlü gömer. ek olarak herkes assasin's creed serisini eleştirmeyi seviyor ama kesinlikle bu oyunun açık dünyasında ac serisinde bile olmayacak şekilde tekrar eden bir yapı mevcut. dediğimiz gibi tüm atmosfer ve grafikler boşa gidiyor çünkü bir noktadan sonra oyun bayıyor.

tomb raider 2013

önceki tomb raider oyunlarını bilmem. ama bu oyun cidden rezildi. sonrakilerin yüzüne bu oyun dolayısıyla bakmadım. uncharted'ları da sevmiyorum ama 3. oyun bu saçma oyunun yanında şaheser kalır. survival teması diye aldık oyunu sadece ilk saat gerçekten survivaldı. sonrası taramalı tüfeklerle uncharted serisindeki gibi yarak kürek aksiyona bir daldırdı midemiz bulana bulana oynadık durduk. tek artısı arada gizli mekanlarda birkaç bulmaca keşfetmiştim uncharted serisinde böyle keşif hissi yoktu yoksa onun dışında 5/10.

killzone 2 ve 3

bu o kadar abartıldı mı tam bilmiyorum ama kişisel olarak eklemek istedim sadece çünkü lisedeyken bir arkadaş vardı, öyle bir anlatıyordu ki ve o zamanlar ps3'üm yoktu hatta sırf bu oyun için ps3'e bulaştım. sonuç tabii ki hüsran, kesinlikle berbat tekdüze her playstation exclusive'i gibi sinematiklerle şişirilmiş bir oyundu. çıkarken "halo killer" olarak reklamı yapılmasına rağmen multiplayerı idare ederdi en fazla. ama ne multi ne de single olarak asla bir halo düzeyinde değildi.

god of war

ilerle ve tuşlara abanarak adam kes oyunu sadece. arada bazı hayvani sahneler, boslar falan var ama başka bir numarası da yok. ilk iki oyunu yarısında ve ascension'u ise daha o elindeki tuğlanın içindeki bizi de döndürerek hayvanları salan büyük bos sahnesinden bıraktım, bir de psp oyunlarını emulatörle denemiştim ama onlarda tık tık kes araya bulmaca girsin şeklinde bayık oyunlardı.

bu sene çıkardıkları oyun daha hikaye odaklıya benziyor onu oynamadım ve onun güzel olduğunu düşünüyorum önceki oyunlara kıyasla. yani onu oynayınca fikrim değişebilir burada kastedilen önceki oyunlar.

life is strange/@don drapper

ergen kız değilseniz beğenmezsiniz. direkt çöp.

borderlands serisi

ilk iki oyununu da bedavadan verdiler ve telltale'nin aynı isimli oyununun verdiği gazla denedim ama anlamsız saçma sapan bir oyun. şimdi destiny çıktı ya aynı tamamen rpg mantığındaki sonsuz adam vurmaca oyunu. o güzelim çizgifilmvari grafiklere, mizahi havaya falan yazık etmişler. telltale'nin bu oyundan esinlenerek çıkardığı tales from the borderlands oyunu şaheser olmasına rağmen bu oyun vakit öldürgecinden öte bişey değil.

veee half life 3...

şimdi çıkmamış bir oyunun burada ne işi var diyebilirsiniz ama 2. oyun ve ek paketleri özelinde konuşuyorum; evet oynanış çok güzel, zamanına göre sinematiği oynanışa yedirmeyi ilk başaran oyundur belki de ama özel başka da bir numarası yok. konusu mehh. belki aslında kendisini taklit eden onlarca farklı fpsleri gömdükten çok zaman sonra oynadım diye sevemedim, belki özellikle episodelardaki grafiklerin başımı döndürüp midemi bulandırması rahatsız etti bilmiyorum. ama asla bir cod, halo, far cry, crysis, stalker, metro tadı alamadım bu oyunları oynarken. eğer millet hala bu oyunlara efsane diyorsa çıktığı zamanda başka oyun olmadığı için ve bu türde ilk denedikleri oyun bu olduğu içindir. yoksa özel bişey göremiyorum. hl3 gelse ve önceki oyunlar gibi bir oyun yapsa bile en fazla oyna geç bir oyun olur. artık geçmiş zamanda yaptıkları atılımı yapamazlar çünkü single fps modası geçiyor giderek, millet manyak gibi battle royale modlu vs sik gibi online fpslere daldı bu türde. bilmiyorum şaheser yapsalar bile sadece ben değil serinin diehard fanları bile biz bu kadar sene bunu mu bekledik deyip gömebilirler.
  • gerçekten çok acayip insanlar var. herkesin fikirlerine kıymet vermemek lazım.
  • (bkz: saklambaç)
    çok ciddiyim