şükela:  tümü | bugün
 • tarih boyunca söylenegelmiş en mantıksız, en davarca sözlerdir.

  misal:

  -yeni yıla nasıl girersen o yıl öyle geçer. (bunu ilk söyleyen nasıl bir inanmışlıkla söyledi acaba da, yıllardır böylesi lanet bir geyiğe maruz kalıyoruz?)

  not: anketsiz kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (anonim)
 • "gökkuşağının altından geçersen cinsiyet değiştirirsin"
  yok artık. (at yalanı.... inananı) anladın sen onu.
  beğenmezsek, tekrar geçerek eski halimize de dönebilir miyiz peki?
 • fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz.''
  hayatımda duyduğum en saçma sözlerden biri futbol takımı bu kupayla başarıyla ölçülecek tabi büyüklüğü tabi alamazsan kupayı böyle saçma sözler de uydurursun.
 • tarih kokuludur..
 • (bkz: am buldun da kıllısını mı arıyorsun)

  kim arar lan kıllısını manyak mısınız oğlum? kadında saç, kaş ve kirpik dışında kıldır tüydür olmayacak arkadaş, ben bunu bilir bunu söylerim.
 • (bkz: sen de haklisin)

  birsey anlatiyorsun karsindaki yorum yapmak yerine bu kalibi soyluyor deli oluyorum deli.
 • maalesef büyük bir bilgenin de ağzından çıkabilen sözler bütünü.

  "bir ülkenin yönetimini ele alsaydım, yapacağım ilk iş, hiç kuşkusuz dilini gözden geçirmek olurdu. çünkü dil kusurlu ise, sözcükler düşünceyi iyi ifade edemez. düşünce iyi ifade edilemezse, görevler ve hizmetler gereği gibi yapılamaz. görev ve hizmetin gerektiği şekilde yapılamadığı yerlerde âdet, kural ve kültür bozulur. âdet, kural ve kültür bozulursa adalet yanlış yollara sapar. adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. işte bunun içindir ki, hiçbir şey dil kadar önemli değildir."

  konfüçyüs'ün, başta ders kitapları olmak üzere birçok yerde karşımıza çıkan sözleri.

  mantıklı gibi görünen ama olmayan bir nedensellik silsilesi bu. kilit yanlış yapıldığı için anahtar da yanlış yapılmış. yanlış olan işlerin yanlışlığı kusurlu iletişim biçimine bağlanmış; yani toplumların içine düştüğü şaşkınlıklar, çıkmazlar, bozukluklar dilin kötü kullanılması nedeniyle imiş. bunun böyle olmadığı artık ortaokul seviyesinde bile biliniyor neredeyse. insanların birbirine düşmesinde bin türlü menfaat etkili.

  işin acı tarafı, bu sözün olur olmaz yerlerde karşımıza çıkması. mesela yukarıdaki alıntı, bir üniversitenin türkoloji makalelerini içeren sitesinden. "dil"in önemi vurgulanmak istenmiş.