şükela:  tümü | bugün
  • çin'de bir türk kanalının sahibi

uzun süredir çin'de yaşıyor, kanalında yaşadığı yerden vloglar paylaşıyor,
    son günlerde (bkz: corona virüsü) ile ilgili bölgeden güncel haberler paylaşıyor, orada yaşayan bir insanın gözünden bilgiler veriyor, gayet efendi bir insan umarım virüs bulaşmaz, sağlığına bir zarar gelmez.

bölgeden virüs hakkında paylaştığı videolar;

1

2

3
  • corona virusu ile ilgili son videosunu kaldırmıştır. neden?

edit: geri yukledi.
  • corona gelişmeleri adına çin'den yayın yapan youtuber.

çinliler hayvan pazarından yayıldı diyor, bizim tarık; yok yok olmaz değildir diyor.

çin kaynaklarına rağmen; tüm göstergelere rağmen haaaala, coronanın hayvan pazarından bulaşmadığını iddia ediyor. sıkı bir yarasa fanı sanırım.

https://www.cnn.com/…onversation-partner/index.html

çokta itibar edilmemeli.
  • çin tarafından hemen her gün bilgi aktaran insan. mutlaka takip edilmeli. olayları olduğu gibi abartmadan veya yanlış göstermeden aktaran youtuber. youtuber olacaksanız böyle olun lan.
  • corona virüsü haberlerini yakından takip ettiğim youtuber. şahsımca kendisi haber aktarma noktasında çok başarılı. aynı zamanda hayatta yaşanan şeyleri abartmadan, objektif bir gözle bakıyor. keşke böyle gençleri iyi yerlerde görsek, kendisine hayatında büyük büyük başarılar diliyorum.
  • bir ara baktığımda 60.000 olan kanalı an itibariyle, yaklaşık 1 hafta içinde corona virüsüyle ilgili yaptığı videolar sayesinde 110.000 olmuş kişidir.

çin'de yaşayan bir türk olmakla birlikte 4 senedir orada ingilizce öğretmenliği yapmaktadır.
  • yakın bir zaman öncesine kadar slime videosu çeken youtuber. şu an virüs trendi üzerinden ekmeğine bakıyor. verdiği faydalı bir bilgi de yok ama insanlar paranoya ile denk gelen her videoyu izlediği için takipçi sayısını ikiye katladı. türkçe kaynak bulamamanın da etkisi olsa gerek.

yerel medyada şu yok bu yok şeklinde savunma yapmasının sadece iki sebebi olabilir. birincisi ya bu arkadaş çok saf ve naif bir insan o yüzden her duyduğuna inanıyor. ikincisi bilinçli olarak propaganda kovalıyor. ikincisi daha ağır basıyor zira çin medyasının virüs bulaşanların kapılarının demir kaynakla kapatıldığı videoları servis edeceğini düşünecek kadar saf olamaz.

bu arkadaşın başka bir sıkıntısı var ama çözemedim. genelde bu tarz yaşadığı ülkeyi cansiparane şekilde savunan tipler malum tayfadan çıkar. direkt olarak bok atmayayım ama yarın bir gün çıkarsa şaşırmam. yarı turist halimle benim bile hemen her şehirde denk geldiğim egzotik hayvan eti sunan restoranları görmemiş olması da çok enteresan.

neredeyse her videoda sorulan köpek eti restoranlarını sadece güney bölgelerde çok kısıtlı bir alanda var gibi argümanlarla inkar ediyor. halbuki şu an yaşadığı şehirde dahi onlarca köpek eti sunan restoran var. bakın baydu'dan çince arama yaptırmadan sadece google üzerinden ingilizce arattığınızda dahi sürüyle mekan çıkıyor ki bu restoranlar yabancı turistler için google business kullanıyorlar. yerel halkın bildiği daha onlarca restoran vardır.

https://prnt.sc/qxr1o9

güneyden kuzeye neresine giderseniz gidin köpek eti satan restoran görebilirsiniz. hiç öyle sadece bir bölgenin tekelinde veya çok az tüketiliyor diyerek geçiştirilebilecek bir konu değil. hayır virüs şöyle dursun yıllardır bunların bir günde binlerce köpeği canlı canlı haşladıkları meşhur köpek festivaline karşı her yıl protesto gösterileri düzenleniyor. sürekli hitler'e veya goebbels'e atfedilen lakin aslı çinlilerden çıkma "bir şeyi yeterince çok tekrar edersen mutlaka inanan birileri çıkar" söylemini fazla ciddiye alıyor sanırım :)

doğru düzgün bir bilgi akışı isterseniz daha önce çin'de yaşamış şu elemanları izleyebilirsiniz. arka planda kendi çektikleri görüntüleri de paylaşıyorlar. pazarların ne durumda olduğunu, ne kadar kötü şartlarda satıldıklarını hem gösteriyor hem etraflıca anlatıyorlar. daha fazla lagaluga yapmanın, her videoda aynı tek yön çemberinde dönmenin youtube'da bir kaç dolar kazanmaktan farklı bir motivasyonu olsa gerek.

https://youtu.be/lk5xkhukmdm?t=1778

bizden neden şöyle gördüğünü açık seçik doğru düzgün şekilde ifade edebilecek insanlar çıkmıyor çok merak ediyorum. kurduğu her cümleye "hani" kalıbıyla başlayıp üzerine düşünmeye değer bir bilgi sunabilmiş tek kişi tanımıyorum.
  • ömründe çin'e gitmemiş, oradaki hayattan haberi dahi olmayan ama kendini çin uzmanı zannedenlerin bok attığı youtuber. hangzhou'da onlarca köpek restoranı var deyip 3 tanesinin ekran görüntüsünü atmasındaki saçmalık mı desem, at yarrağı gibi insanları malum kesim falan diye ötekileştirmesi mi desem, ne desem bilemiyorum sözlük.

bir türk olarak türkçe yayın yapıp adam elinden geldiğince olan biteni anlatıyor bizim amk köylüsü oturduğu yerden adama bok atıyor. oğlum nasıl sorunlu yaratıksınız lan siz ? adam 4 yıldır yaşıyor yaşadığı şehir özelinden başlayarak durum anlatıyor bizimkisi almış eline klavyeyi köpek festivali yapılıyor diyor.

sadece ana akım medyadan olay takip edeceğine adam sana alternatif sunmuş oturur izler dinlersin ya da izlemezsin bu da normal ama klavyenin başına geçip mal mal bilmediğin bir kültür, ülke ve yaşam biçimi hakkında orada 4 yıldır yaşıyor olan adamın bilgisine sövmezsin. yok bi de çocuğun hiçbir siyasi söylemi olmamasına rağmen bi de kendini haklı gösterip, sözlükteki popülizme kabul ettirebilmek için adam malum kesimdene getiriyor. yobazlık dünyanın en sik hastalığı.
  • fanlarının eleştiriye gelemediği slaymcı.
    öncelikle şu şurada dursun. https://prnt.sc/qxz0e0
    malum silip kaçtıkları vakit entry manasını yitiriyor :)

maybaş herkesi kendi gibi zannettiğinden kelli hiç araştırmadan lapin gibi atlamış. halbuki profile göz atsa iki dakikadan daha kısa bir sürede; lölö yaptığı adamın savunduğu elemandan daha uzun süre çin'de yaşadığını, asyalı olduğunu, akraba-i taallukatının hala çin'de ikamet ettiğini, kültürü ne kadar yakından tanıdığını, ülke hakkında yazdıklarını kolayca bulabilirdi. gerçi o kapasiteye sahip olsa böyle manasız ayar peşinde koşmazdı ya neyse. etrak-ı biidrak bütün mantığı bok attığı adamın çin'e hiç ayak basmadığı önkabulü üzerinden aldığı için gerisine edecek kelam kalmıyor haliyle.

o arada köpek konusuna da değineyim. yok efendim çinliler köpek eti tüketmiyor, yok çin'de köpek eti satılmıyor, satılıyorsa bile yaygın değil demek için ya salak olmanız ya da çin komünist partisinin maaşlı trolü olmanız lazım. ulan entryde; ben satılmayan bölge görmedim yazmışım nal kadar. insan bari oradan uyanır duruma. kısaca genele örneklemek açısından google kullandım. hatta özellikle baidu üzerinden milyon tane sonuç gelir diyerek belirttim fakat paşam google beğenmemiş. o zaman baidu vereyim ağama. devlet kontrolündeki arama motoruna da güvenmiyorsanız yapacak bir şey yok.

baidu haritası üzerinde çince köpek eti restoranı olarak aratırsanız karşınıza çıkacak olan sonuç şu: https://prnt.sc/qy0f7x

hatta amme hizmetine devam edeyim. rastgele bir kümeye tıklıyoruz. karşımıza listelediği mekanlardan her hangi birisinin fotoğrafını açıyoruz: https://prnt.sc/qy0ld1

peki burada ne yazıyor? telefonunuzdaki google translate uygulamasını çince'ye getirip kamera ile görseli taratıyoruz. sonuç: https://eksiup.com/p/gf335056spx6

hala aramızda güven sorunları varsa bizzatihi https://map.baidu.com/ üzerinden arama yaptırmak konusunda özgürsün paşam. sonuçları da götüne sokarsın.

hayır bir de şu basit eleştiriyi babasına yapılmış gibi "ne desem bilemedim sözlük" tribine yatarak girmiyorlar mı. işte o an tükeniyorum. yahu konu çok basit. herkesin bildiği gerçekleri araştırmadan paylaşmayın. bitti. ben görmedim o zaman yok nasıl bir argüman olabilir? türkiye'de yaşayan bir çinli türkiye'de kadına şiddet yok veya lahmacun bir şehir efsanesi ben görmedim deseydi vereceğiniz yanıt ne olurdu? hassiktir lan! değil mi? çin'de köpek eti tüketilmiyor, onu yiyenler dağ çinlisi gibi argümanlara verilecek yanıt da aynı işte.

başka bir konu olsa neyse. aga ülkede koyundan çok köpek tüketiliyor. bana inanmıyor, onlarca yıl çin'de yaşamış, eşi çinli adamların videolu ıspatlı linkini paylaşıyorum, tarık ben görmedim dedi o zaman onunki doğru diyor :) şaka mısınız oğlum siz? bir de ne ara bu kadar türediniz?

bunun vesilesiyle aşırı özgüven konusunda başka bir örnek vereyim. tayvan'ın nüfusunun yarısından fazlası hatta resmi istatistiğe göre %76 kadarının han kökenli olduğuna dair bir entry döşenmiştim. bu bilgiye itiraz mesajı geldi. elimdeki kaynak sağlam ama yine de sordum nedir kaynağın diye. herif, ben taipei'de yaşıyorum öyle bir şey yok, buradaki insanlar çinli değil tayvanlı dedi. bir de entry döşenmiş altına. be arkadaş bu nasıl bir özgüven nasıl bir kendini bilmezlik.

tayvan hükümetinin resmi sitelerinden yayınlanan, hatta ingilizce versiyonu olan`:https://eng.stat.gov.tw/` güncel istatistiği gönderiyorum benden iyi mi bileceksin diyor. pezevenk sanki bana tayvan istatistik kurumu başkanı :) bu zibidilerin karşısında kim olduğunun hiç önemi yok. çünkü herkesi kendileri gibi kolpacı zannediyorlar. diplomatik pasaport alabileceğim, dedemin azınlık vekili ve kurucu meclis üyesi olduğu, yakın tarihi üzerine araştırmalar makaleler yazdığım ülkeyi herif bana anlattı. sen de haklısın kardeş dedim.

(bkz: whataboutism pençesindeki ekşi sözlük)
  • bi siki beğenmeyen ekşiciler bu güzelim adama da sallamış. adam bütün kaynaklardan aldığı bilgileri derleyip, anlaşılır hale getiriyor. bunu yaparken de virüsün kendi gündelik hayatına nasıl yansıdığını bize aktarıyor. kaldı ki youtube sarı dolar koyduğu için bu işten para da kazanmıyor. adamı çin devletinin marka elçisi yapan bile olmuş ya :)))) helali hoş olsun takipçileri. devam tarık, takipteyiz.