1. eylül 1985'te vefat etmiştir.... yassıada duruşmalarının ardından "allahsız gardiyan", "zindancı" gibi lakaplarla anılmıştır.... 1969'da albalıktan emekli olmuştur... yaşamı boyunca hiçbir gazeteciyle konuşmamış, anılarını anlatmamış, sadece emin çölaşan'a röportaj vermiştir... bu röportaj yazarın "tarihe düşülen notlar" isimli röportajlardan derlenmiş kitabında yer almaktadır....
  2. 1970 tarihli bir iktidar yargılanıyor isimli bir kitabı vardır. yassıada hatıralarından bahsettiği bu eserinde, bir çok suçlamayı yalanlar ve menderes'e övgüler yağdırır.
  3. (bkz: tarih sizi affetmeyecek)

    "hakim ve savcılar, cumhurbaşkanı celal bayar ve başbakan menderes ile arkadaşlarını hakaretler altında yargılarken, salonun ortasında yassıada komutanı albay tarık güryay oturuyor. bir tarafında sanık ve tanıklar, diğer tarafında mahkeme heyeti duruyor. arkasında iki nöbetçi subay hazırolda bekliyor. binlerce saatlik ses kayıtları ve görüntülerde, güryay'ın mahkemeye sürekli müdahale ettiği açıkça görülüyor. avukatlardan, yargılanan isimlere kadar herkese karışıyor. istemediği her ifadeye ve karara karşı çıkıyor. teoman koman ve akay şakman da güryay'ın 'sağ ve sol kolu' diye tanımlanıyor. mahkemedeki bu askerî görüntüyü ise, bütün duruşmaları izleyen milli birlik komitesi'nin iki üyesi tamamlıyor."

    http://medya.zaman.com.tr/2010/05/28/dizi1.jpg
  4. yassiada komutaniydi. yassiada'nin tum sorumlulugu, hatta gerektiginde adadaki binalari ve icindekileri yok etme yetkisi kendisinde vardi. gorevi dolayisiyla yargilanan devrik hukumet gorevlilerine cok yakin olmus, zaman zaman kimilerinin tek sirdasi olmustur. kendisi bir iktidar yargılanıyor adli kitabinda anilarini anlatirken menderes ve arkadaslarinin idamindan uzuntu duydugunu da anlatir. kitapta anlattigina gore, icinde bulundugu durumu en az umursayan, en cesur davranan ve yeme icmesiyle mesgul olan kisi celal bayardir. kitabindaki anlatimin tarafli ya da tarafsiz olup olmadigina girmeden sunu soylemek isterim ki, kitabi hem olaylar bizzat sahit olunarak yazildigi icin hem de onemli ve degerli fotograflar icerdigi icin yakin tarihimizin onemli belgelerinden birisidir.
  5. idamların onaylandığını haber aldığında bir teknedeymiş, haberi duyunca heyecandan teknenin dümenine geçip tekneyi karaya oturtmuş.

tarık güryay hakkında bilgi verin