şükela:  tümü | bugün
  • "muzik adamidir.. nazim hikmet siirlerini bestelemis, bir avuc cennet te icinde olmak uzere film muzikleri yapmis, oduller kazanmis bir adamimizdir"
    uktecimiz böyle tanımlamış. sanırım bazı meselelerden kendisi yazmak istememiş. sanırım aralarında bişey var.
  • 3 şubat 2011 perşembe günkü cumhuriyet'in ön sayfasında, renklikutu şovculuğundan başka "kültürel" hiçbir özelliği olmayan bir kızın ölümü, "arkasında sorular kaldı" başlığıyla, meraklı bir biçimde duyurulmuş, hem de arka sayfanın üçte biri bu konuya ayrılmışken, aynı sayının on yedinci sayfasının en dibinde küçücük bir haber gözüne çarptı, biz "kültür"le uzaktan yakından ilgisi olmayan bilgisiz azınlığın :

tarık öcal hayatını kaybetti

kültür servisi - uzun süredir tedavi gördüğü kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren besteci ve gitarist tarık öcal, dün karacaahmet mezarlığı'nda toprağa verildi. aralarında "tahir ile zühre"nin de bulunduğu nâzım hikmet ve melih cevdet anday şiirleri besteleriyle tanınan sanatçı ankara sanat tiyatrosu'nda müzik direktörü olarak görev yaptı. "gitar alaturka 1/2/3" başta olmak üzere enstrümantal albümleri de bulunan öcal, esin afşar ve alpay gibi müzisyenlerle çalışmıştı.

*

cumhuriyet bile gömüldükten sonra öldüğünün haberini veriyor tarık öcal'ın; üstelik de böyle kıytırık, yetersiz, değersiz bir yazıyla. oysa zamanında öcal'la, yaptığı albümlerle ilgili uzun uzun yazılar, söyleşiler yayımlarlardı. gazatanın "kültür servisi"nde kültür mantarlaştı, geriye çatalları pis üçüncü sınıf lokanta servisi kaldı nicedir. o sözüm ona "kültür" de, birbirinden değerli oyuncularının beklenmeyen ölümleri (ya da gereksizce uzayan yaşamlarıyla) işte böyle sunuluyor bizlere; cumhuriyet'te bile.

evet alıştık, ama içimiz bulanıyor!
  • düttürü dünya'nın o kalp sızlatan hüzünlü müziğinin sahibidir. uzun zamandır yazmak istiyordum böyle bir cümleyi ama itiraf edeyim düttürü dünya başlığına yazmayı düşünmüştüm. hani mutlaka bir yerlere bir not düşmeli bu müzik hakkında diye. neden düttürü dünya başlığına yazacaktım çünkü müziği türk sinemasındaki en sevdiğim filmlerden biri olmasının en büyük sebeplerindendi ama çok geçte olsa bu gece tv'de vefat haberini alınca bu hüzünlü müziğin sahibi abimizin... şimdi pişmanlıkla söylüyorum ki keşke tembellik etmeseydim de o yaşarken buraya yazaydım şu cümleyi. ne yazıktır ki tanımıyordum bu değerli müzisyeni, araştırmıştım, ismini öğrenince sonradan yine çok naif, yine çok güzel müziğiyle yıllar öncesinden aklımda kalan eski bir trt dizisi başka olur ağaların düğünü'nün müziğinde de aynı abimizin imzası olduğunu öğrenmiştim. bunları yazacaktım ama o yaşarken nasip değilmiş demek. hiç tanımasanız da şu bahsettiğim iki eseri bir dinleyin ne kadar kaliteli bir müzisyen olduğunu anlayacaksınız. mekanı cennet olsun.