şükela:  tümü | bugün
 • dündar kılıç'ın eski ortağı, mit ajanı. ümit, 1947 yılında düzce'de doğdu. babasını kaybedince küçük yaşta almanya'daki amcası cemalettin ümit'in yanına gitti. 1968'de türkiye'ye döndüğünde alman eşinden iki kızı vardı.

  yeraltı dünyasıyla da bu tarihlerde tanıştı. kendisi gibi düzceli olan ve adı eroin kaçakçıları arasında geçen ferda seven ile ilişki kurdu. seven'in tavsiyesiyle dündar kılıç'ın yanında çalışmaya başladı. ancak 1975'te yaşamında yeni bir sayfa açıldı ve mit'le ilişkiye geçti.

  14 haziran 1978'te ikinci sınıf uzman olarak teşkilattaki resmi görevine başladı. mehmet eymür ve ekibi tarafından oluşturulan mit raporunun hazırlanmasına katkıda bulunanlar arasında yer aldı.

  eymür, mit güvenlik dairesi başına geldiğinde, mit raporu sonrasında görevinden uzaklaştırılan ümit'le ilişkisini sürdürdü.

  ümit, 1994 yılında korkut eken aracılığıyla mehmet ağar'la tanıştı. ümit'in istihbaratı sonucu yüklü miktarda eroin imalatında kullanılan asit - anhidrit ele geçirilmesi emniyette dost kazanmasının yolunu açtı.

  ümit, belirsiz kişilerce 2 mart 1995'te kaçırıldı ve halen kayıp.

  komisyona ifade veren tarık ümit soruşturmasını yürüten jandarma istihbarat astsubay ahmet altıntaş ise ümit'in ailesinin orta asya'daki 4.5 milyon dolarlık uyuşturucu parasının kıbrıs'ta first merchant bank'ta aklanması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlık olabileceğini söylediğini aktardı.

  bir süre sonra altıntaş görevinden alındı, tarık ümit'in ortadan kayboluşu ise susurluk raporu'nun değinmediği olaylar arasında yer aldı.

  kaynak: http://www.biyografi.net/
 • susurluk raporunda ibrahim sahin'in ifadesine basvuruldugu sirada kendisine sahsa iliskin onun veya ekibinin alip almadigina dair sorular yoneltilmistir.

  ibrahim sahin kendisinin zaten mit mensubu oldugunu bildigini ve gerek gorevi gerek kisisel dostlugu sebebi ile boyle bir seyin mumkun olmadigini, kendisine sorulan mehmet eymur ile konuya iliskin telefonda gorustunuz mu sorusuna da; telefonda gorusmediklerini fakat olayin sonrasinda mit'in yenimahalle'deki yerinde yemek yerken sohbet ettiklerini ve onun da ayni soruyu yonelttigini ve kendisinin ayni cevabi verdigini beyan etmistir.
 • handan ve hande isminde iki kizi vardir.
 • kaçırılmasındaki çelişki kızı hande bilici tarafından susurluk raporuna şu şekilde aksettirilmiş;

  "...babasının 17 yıllık mit personeli olduğunu, elinde mit görevlisi sıfatıyla imzaladığı belgelerin bulunduğunu, dönemin emniyet müdürü mehmet ağar imzalı özel plaka tahsis tutanaklarının olduğunu, babasının kayboluşunun ertesinde mehmet eymür'ün gönderdiği iki mit görevlisinin kendisine, babasının mehmet ağar'ın bilgisi dahilinde, müşaviri korkut eken'in isteği üzerine özel harekatçı polislerce kaçırıldığını, m. eymür'ün, m. ağar'ı arayarak babasına bir şey yapılmayacağı sözünü aldığını, daha sonra m. eymür'le yüz yüze görüştüğünü, eymür'ün babasının öldürüldüğünü söylediğini, ancak korkut eken'le yaptığı bir görüşmede, eken'in, babasının özel bir görevle yurtdışına gönderildiğini, döndüğü zaman öldüğünü söyleyenlerin ne yapacaklarını merak ettiğini söylediğini, babasının akıbeti hakkında herhangi bir bilgi verilemez ise elindeki belgeleri açıklayacağını ifade etmiştir."

  http://tr.wikisource.org/wiki/susurluk_raporu
 • 1995'te kaçırılmasından sonra kendisinden bir daha haber alınamamış ancak dün akşam star tv'de canlı yayına katılan amcası cemalettin ümit'in anlattıklarına göre başına tam da tahmin edilen olaylar gelmiş ve öldürülmüş mit eski istihbaratcısı. cemalettin ümit, annesine gitmek üzere evden çıkan ve bir pastahanede iki özel harekatçı tarafından “görev var” diyerek götürülen tarık ümit hakkında ismini vermediği kaynakları tarafından, yeğenine 4 gün boyunca işkence yapıldığını daha sonra da öldürülüp betona gömülerek denize atıldığını iddia etti. tarık ümit kaçırıldıktan sonra arabasının yön şaşırtma amacıyla silivri tarafında terk edildiğini ancak işkence ve ölümünün yalova'da gerçekleştiği bilgisine ulaştıklarını da söyledi. işkencenin “belasını allah’tan buldu” dediği* abdullah çatlı ve sami hoştan tarafından yapıldığı duyumlarını aldığı ve konuyla ilgili 14 yıl önce mehmet ağar’a yazdığı bir mektupla konuyla ilgili yardım talebinde bulunduğunu, bu durum üzerine mehmet ağar’ın kendisine verdiği randevuda “bizim çocuklar böyle bir şey yapmaz ama ben bir araştırıp sana cevap vereyim” dediğini ve bu cevabın 14 yıldır ne hikmetse hala gelmediğini söyledi. cemalettin ümit’le yapılan röportajın en can alıcı noktası ise ergenekon davasının 3. iddianamesinde tarık ümit’in durumuyla ilgili zekeriya öz’ün cemalettin ümit’le görüşmüş olmasının yer almasına karşın 1995 yılında o zamanlar var olan dgm dışında hiçbir resmi görüşme yapmamış ya da ifade vermemiş olması idi. zekeriya öz’ü sadece basın aracılığıyla tanırım, kendisini ne gördüm ne de ifade verdim diyen cemalettin ümit’in iddiaları ve 3. iddianamede yer alan ifade, şu an süren davanın ne kadar gerçekci kanıtlar ve bilgiler ışığı altında ilerlediğinin sadece bir kanıtı.
 • yeşil'le beraber akıbeti en gizemli iki karanlık adamdan biridir.
 • dündar kılıç’ın eski ortağı, mit ajanı. ümit, 1947 yılında düzce’de doğdu. babasını kaybedince küçük yaşta almanya’daki amcası cemalettin ümit’in yanına gitti. 1968’de türkiye’ye döndüğünde alman eşinden iki kızı vardı.

  yeraltı dünyasıyla da bu tarihlerde tanıştı. kendisi gibi düzceli olan ve adı eroin kaçakçıları arasında geçen ferda seven ile ilişki kurdu. seven’in tavsiyesiyle dündar kılıç’ın yanında çalışmaya başladı. ancak 1975’te yaşamında yeni bir sayfa açıldı ve mit’le ilişkiye geçti.

  14 haziran 1978’te ikinci sınıf uzman olarak teşkilattaki resmi görevine başladı. mehmet eymür ve ekibi tarafından oluşturulan mit raporunun hazırlanmasına katkıda bulunanlar arasında yer aldı.

  eymür, mit güvenlik dairesi başına geldiğinde, mit raporu sonrasında görevinden uzaklaştırılan ümit’le ilişkisini sürdürdü.

  ümit, 1994 yılında korkut eken aracılığıyla mehmet ağar’la tanıştı. ümit’in istihbaratı sonucu yüklü miktarda eroin imalatında kullanılan asit – anhidrit ele geçirilmesi emniyette dost kazanmasının yolunu açtı.

  ümit, belirsiz kişilerce 2 mart 1995’te kaçırıldı ve halen kayıp. kaybolmasının ardından mehmet eymür, kızı hade birinci’yi arayıp babasının korkut eken tarafından kaçırıldığını belirtti. ümit’in, son görüldüğü kişiler özel timci polisler ayhan akça ve ziya bandırmalıoğlu oldu.

  kaçırılmasından sonra telefon kayıtları üzerindeki incelemede son gecesinde hem emniyet hem de mit merkeziyle görüştüğü tespit edildi. kayıtlarda rastlanan son numaralar ise, alaattin çakıcı’nın kardeşi gencay çakıcı ve özel timciler ayhan akça ile ziya bandırmalıoğlu’nun arkadaşı avşar kederoğlu oldu.

  mehmet eymür, susurluk komisyonu’na verdiği ifadede, tarık ümit’in dündar kılıç’a yönelik polis eylemine girmediğini, kaçırılmasından ibrahim şahin ve mehmet ağar’ın haberdar olduğunu, abdullah çatlı tarafından sorgulandığını öne sürdü.

  komisyona ifade veren tarık ümit soruşturmasını yürüten jandarma istihbarat astsubay ahmet altıntaş ise ümit’in ailesinin orta asya’daki 4.5 milyon dolarlık uyuşturucu parasının kıbrıs’ta first merchant bank’ta aklanması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlık olabileceğini söylediğini aktardı.

  bir süre sonra altıntaş görevinden alındı, tarık ümit’in ortadan kayboluşu ise susurluk raporu’nun değinmediği olaylar arasında yer aldı.

  resmi soruşturma dosyasına göre ise tarık ümit son olarak erenköy’deki divan pastanesi’nde otururken ibrahim şahin‘in koruması ayhan akça ve ziya bandırmalıoğlu tarafından götürüldü. daha sonra kendisinden haber alınamadı.

  kimi kaynaklar kendisinin ekibin bilgisi dışında zimmetine para geçirdiği ve bu sebeple öldürüldüğünü söylerken, kimi kaynaklar ise savaş buldan'dan adını pkk'ya destek veren iş adamları listesinden çıkartması karşılığında aldığı paranın duyulması sebebi ile infaz edildiğini söylerler.

  bütün bunlar tabii ki sadece iddia olarak gündeme gelmekte, konu kişinin dönemin popüler dizisi kurtlar vadisin'de pala karakteri olarak canlandırıldığını hatta ölümünün de dizi ile benzer şekilde beton dökülerek gerçekleşmesinin de bunun ispatı olduğunu düşünenlerin sayısı da az değildir.
 • rivayete göre kurtlar vadisi'ndeki pala ondan esinlenilmiştir.
 • kimler kimler ortaya çıktı, ne bağlantılar deşifre oldu ama şu adama ne olduğu hala meçhul. tarık ümit'in adının geçmediği bir derin devlet kitabı yoktur. akıbeti ne oldu, öldürüldüyse kim öldürdü, mezarı nerede tamamen karanlık.
hesabın var mı? giriş yap