şükela:  tümü | bugün
  • geçen hafta kürt aydınların bildirisini basına açıklayan siyasi. lakin soru-cevap kısmında çıkarılmasını istediği genel af'a apo'nun da dahil edilmesi gerektiğini söyleyerek karizmayı çizmiş, yazık.
  • bugün radikal 2'nin manşetinde pkkya ateşkes çağrısında bulunmuş, bu vesileyle takdirimi kazanmış yüce tespit insanı. yazının devamında pkk'yı masaya davet eden ekinci, akp ve dtp dışındaki tüm siyasi oluşumları da artniyetli çıkar grupları olarak itham ediyor.

diğer oluşumlar için kullandığı tanımlar: mhp-dyp-anap gibi sağ partiler, ulusalcı solcuların kızılelma ittifakı, türk solu çevresi, emekli generaller, kuvayı milliyeciler, atatürkçü sol gazeteler... ve bunlara ek olarak militarist cephe, cumhurbaşkanı (yani elmalar, armutlar, pırasa ve patlıcanlar... herkes bir olmuş anasını satayım. o değil de sen kimsin birader, senin kimliğin nedir? e şıkkı, -hiçbiri- misin?)

neymiş efendim, pkk'nın silahlı eylemleri bu gruplara güç katıyormuş. yahu pkk kurulduğu ilk günden beri bu işi yapıyor, yeni mi çıktı şiddet eylemleri de pkk'nın silahlı eylemlerine yeni yorumlar katıyorsun? senin sağduyuya davet ettiğin şey zaten silahlı eylem yapmak için kurulmuş bir örgüt. saf mısın, alık mısın, hangi ülkede yaşıyorsun?

ekinci'nin niyetini sonraki satırlarda görebiliyoruz; bakın umduğu neymiş;

"..ayrıca, tüm dünyada bir terör örgütü olarak tanınan pkk, salt terör için terör yapan bir örgüt olmaktan kurtulacak, giderek sivil yaşamın bir parçası haline gelecek."

ne güzel temenniler bunlar allahım, teşekkürler tarık ziya ekinci! ama zahmet etme, senin gibiler varken onlara ihtiyaç yok.

dipnot: bu adam gazetenin ilk sayfasının en tepesinde bunları yazarken, diğer köşe yazılarında diyarbakır halkına mikrofon tutulmuş. insanlar "pkk'lı olarak anılmaktan bıktık" diyor, pkk'yı sivil yaşamın parçası olarak görmek isteyenlere duyurulur.

edit: kaynak: http://www.radikal.com.tr/…r.php?ek=r2&haberno=5750
  • mühim bir kürt entellektüelidir.
    1965-1969 arası türkiye işçi partisinden diyarbakır milletvekilliği yapmış, devrimci doğu kültür ocaklarının önde gelen üyelerinden biri olarak dönemin hem kürt hem de sol siyasetinin önemli isimlerinden biri olarak öne çıkmıştır. yanlış hatırlamıyorsam tip'in içindeki "doğulular" grubunun da liderlerindendi.
  • baskın oran kampanyasına destek vermişliği vardır. sene 2007.
  • `vatandaşlık açısından kürt sorunu ve bir çözüm önerisi` adlı kitabın yazarı kürt aydın.
  • 1925, lice doğumludur
  • anıları var, geçen sene yazılmış. bunu basan yayın evine de sesleniyorum aynı zamanda: bin sayfa kitap olur mu? ikiye böl, üçe böl o kitabı ki okunsun. gün zileli nasıl 3 bölüm, ne güzel okunuyor. 1064 sayfa kitap mı olur! çantana koyup yanında taşıyamazsın, bavul lazım.

nasıl bir kitap olduğunu bilemiyorum ki, çok ağır, alamadım henüz. arkadaşımla gideceğim almaya.