*

şükela:  tümü | bugün
 • facebook'ta denk geldiğim video. aramaya inandım lakin bulamadım. hilal tv'de arapça aksanıyla türkçe konuşan garip bir adamın anlattığına göre abdülkadir geylani hizmetkarının canını kendisinden izinsiz alan azrailin peşine düşüp yakalamış. yakalayınca onu dövmüş , elinde o gün aldığı canların olduğu sepeti savurarak o gün ölenleri yeniden hayata döndürmüştür. ağlaya ağlaya allah'a giden azrail'e allah : onun bende hatrı çoktur. yapacak bir şey yok aga. '' deyip bu işi sineye çekmiştir.

  https://www.facebook.com/…/videos/1018895544832910/

  kırk yıllık imansızım böyle şirke girmedim...

  edit : videoda eleştirilen şey adamın bu anlattığı şeyi inanarak ya da dalga geçerek aktarması değil , buna kendisinin ya da naklettiği ya da eleştirdiği kitlenin inanarak sahip çıkıyor olmasıdır.

  edit2: gelen mesejlar üzerine tekrar belirtme gereği duydum. buradaki adam naklettiği şeye inanan değil eleştiren kişi. lakin inanan kişi olsaydı sorun bir tek adam üzerinden konuşulurdu. gavs tarikatlarının merkezinde anlatılan hikayelerden birini anlatıp eleştiriyor konuşmacı. sorun bu saçma sapan hikayelere inanan onbinlerce insan olması.
 • gördüğünü, dinlediğini anlamayanlarca şirk propagandası zannnedilen halbuki tam tersi eleştiri içeren bir videodur.

  "arapça aksanıyla türkçe konuşan garip bir adam" için (bkz: ali akın)
 • basbayağı alay ederek anlatılan bir hikaye. ama kabul etmek lazım, son 15 saniyeye kadar ben de anlamadım komikli hikaye mi yoksa hislenerek anlattığı bir hikaye mi diye. çünkü inanarak anlatan birisi de (örn. cükkeli ahmet) aynen bu şekilde anlatırdı.
 • doğrudur..

  ayrıca hanım evliyalardan bir başka zaatında şuayib peygamber zamanında azraile terlik fırlatarak korkuttuğu anlatılır..

  azrailin başına 6 dikiş atılmış, sonrasında 3 gün rapor almıştır.
 • " akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir. " bertrand russell
 • anlatırken sunucunun çık çıklarımından aslında eleştirel bir anlatım olduğunu görebilirsiniz, sonunda bunlara inanıyorlar ne kadar saçma bu şirktir eleştirisi gelmiştir. hikayeyi daha önce duymamıştım oldukça saçma, inanıyorlar saygı duymak lazım diye de geçiştirilemez dine en büyük şeyh uçmaz mürit uçurur türünden bu tür hikaye uyduranlar veriyor.
 • pataklama şeklinde gerçekleşmiştir. bunu duyan allah tarafsız kalmayı tercih etmiştir.

  https://www.facebook.com/…/videos/1018895544832910/

  edit : videodaki abiler aslında bu saçma masalı eleştiren güzel insanlar. ama bu anlattıkları masala gerçekten inanan bir tarikat dolusu insan var. şu entryde ilgili metin verilmiş. #60167499

  alırım 1 dal debe.. daha hiç giremedim insaf yani.

  edit: gavs nedir diyenler olmuş. adıyaman menzil'de bulunan nakşibendi tarikatının şeyhine gavs denir. bunlar tapınma tarzında rabıta ayini yaparak saatlerce şeyhlerini düşünürler.
 • masanın altından viskiyi asıl bu tiplerin içtiğini ispatlayan video.
  bu hikayeyi anlatan amcamı ismem bilmiyorum ama bir dönem yaşar nuri öztürk'ün yanında takılıyordu ve saçları boyalıydı.