şükela:  tümü | bugün
  • twitter da gündem olmus basliktir;

neden? cünkü tarikatlar cikarci, ückagitci yalancilar, ve onlara inanan cahil, karaktersiz ve kifayetsiz insanlari biraraya getirerek bir "dava" mazeretiyle organize suc islemeye müsaittir. gülen ciler bunu yapti, yarin baska bir tarikat te yapabilir....
  • şu insanlar tarikat, cemaat gitmek yerine bilim, sanat kurslarına gitseydi. belki ülkede bir şeyler değişirdi.

edit : tarikatlar zerre umrumda değil. ülkedeki eğitim sorunu sebebiyle bu cemaatlar üye topladı. başına sarığı çeken, cübbeyi giyeni biz alim saydılar. bilgisine, konuşmasına bakmadan ağızlarından hikaye dinledi. yanlış anlaşılmasın din düşmanı değilim. din öğretileri üzerinden ahlak ve etik değerler kazanmalarını isterim ama eğitim sorunumuz var. (bkz: egitim sorunu cozum onerileri)
  • din adı altında duygu ve dolayısıyla para sömürüp, güç elde eden lanet olası yerler kapatılmalıdır. ama düşünsene, kime ne söylüyorum ki ben. kim beslendiği kaynağı kurutur ki?
  • tarikatlar açılmış kurumlar olmadığından dolayı kapatılması da imkansız... inanç ve inancı yaşama özgürlüğüne de ters düşecek bir eylem olur bu.

fakat tarikatların etkinlik alanları sınırlandırılabilir, denetlenilebilir; inanış ve bununla ilgili olmayan konularla ilgili eylemleri için enselerinde boza pişirilebilir.
  • kapatılsın, kapatılmalı.. ama bu öneriyi getirdiğiniz kişiler tarikatlardan yetişip devletin başına gelen kişiler olduğunu unutmayın. yani kimi kime şikayet edeceğiz? sadece burada atıp tutmakla, götümüzün üstüne oturup hashtag oluşturmakla bu işler olmaz bunu bir öğrenelim.

tarikatlar bize arap devşirmelerinin verdiği virüstür. insanlar ne zaman türkçülük kavramının arkasında durup sahip çıkarsa bunlar da o zaman yok olur. bu arada şöyle bir entry girmiştim bir kaç ay önce bence inceleyin.

[(bkz: https://eksisozluk.com/…eki-tarikat-sayisi--5136365]
  • tarikatlar kapatılsın! bu sapik ahlaksiz , kaderci tarikatlar kapatilsin. o küçük kız cocukarının ahı hepimizi yakacak.
  • kur'an tektir. bunun tartışması olamaz. yetmezmiş gibi müslümanlar mezheplere bölünmüş. daha sonra mezhepler de kesmemiş insanlar tarikatlara/cemaatlere bölünmüşler.

hristiyanlarla dalga geçerler "efendim 4 tane incil varmış da bunlardan ortak bir incil oluşturulmuş" diye. peki bizde neden 4 mezhep var? kitap tek, mezhep neden 4? "yok efendim işte yorum farklarından kaynaklanan, vs, vs" klasik cevaplar verilir genelde.

biribirinin camisine gitmeyen cemaatler var. ulan hani mülk allah' ın dı? din neden bireysel yaşanamaz? neden insanlar kendilerini bir topluluğun parçası, bir şeyhin müridi olma ihtiyacı duyarlar? sorgulanması gerekenler bunlar.

aslında kur'an ın türkçeye tercüme edilme amacı biraz da bu. insanlar dinlerini anlasınlar, anlamadıkları kitabı kendini hoca/şeyh/alim ilan edenlerden yalan yanlış öğrenip onların kucağına düşmesinler. ama din tüccarları da ısrarla kur'an ın arapça okunması gerektiğini savunurlar. burda amaç, "sen kafanı yorma anlamazsın, bize katıl, biz sana anlatalım".

kur'an kursları da bunların temellerinin atıldığı yerler. ben şimdiye kadar çocuklara türkçe kur'an okunan, dinletilen, öğretilen kur'an kursu görmedim. çocuk içeriği anlamadıktan sonra çişini tutamadığı yaşta "hafız" olsa ne olur?

tarikat/cemaat işleri "akçeli" işlerdir. işin içine para giriyorsa orada samimiyetten bahsedemeyiz. orada ticaret vardır. orada rant vardır. orada kayıt dışı ekonomi vardır.

ama "kapatılsın" demek de tek başına çözüm değil. resmi olarak kapatsan, merdiven altı şekilde bu faaliyetler devam eder. ancak şöyle olabilir, tüm cemaatleri/tarikatları dernek statüsüne almak, faaliyetlerinin kontrol altında tutulması anlamında olumlu sonuç verebilir.

dernek sınıfına girmeyen, girmek istemeyen cemaatleri de tıpkı şu an fetö' ye yapıldığı gibi terör örgütü kapsamında yargılarsın.
  • yıllardır sivil toplum örgütü oldukları gerekçesi ile savunulan, devletin yetersiz kaldığı alanlardaki boşluğu doldurarak ayakta kalan yapıların kapatılmasının istenmesidir. kapanmaz, kapansa bile yeraltında faaliyetlerine devam ederler, devlet göz yumar. çünkü göz yummak zorundadır. en basitinden milyonlarca insan hala köylerde yaşıyor. devlet buralara en fazla ilk okul seviyesinde okul yapabilmiş. ilk okuldan sonra ne yapacak köy çocuğu. en yakın şehir merkezine okumaya gidecek. taşımalı sistem, bir akraba yanı ve son seçenek yurt. e okul yapmayan devlet yeterli yurt yapar mı? yapmaz, en çok olsa özel yurtlara teşvik verir. bunların büyük bir kısmı da cemaatlere akar yine. özel yurt seçeneği olsa bile yine baba gider dini kimliği ön plana çıktığı için vakıf-cemaat yurduna verir. en basitinden diğerlerinden ucuzdur. çünkü cemaatler çocuk okuttukları bahanesi ile cami cami dolaşıp, köy köy gezerek para toplarlar ve cüzi miktarda para talep ederler velilerden. belki hiç etmezler.

toparlarsak; devlet memnun, tarikat memnun, baba memnun. sen bu tekere çomak mı sokacağını sanıyorsun? hiç bir şey kendiliğinden oluşmaz. ihtiyaçlar belirler akışın yönünü.

peki biraz da öz eleştiri yapalım. adamlar binlerce dernek, vakıf, yardım kuruluşu kurmuş, toplumu tabandan tavana bir ağ gibi sarmış durumda. kayıt dışı devasa bir sermayeyi yönlendiriyorlar. parayı şekillendiren toplumu da şekillendirir. peki biz? en son ne zaman bir fakire yardımda bulunduk. kaçınız kendi dünya görüşünüze yakın bir kuruma bağış yaptı en son. aydınlık, modern bir nesil yetiştirmek için yola çıkmış bir kaç idealist insanın mücadele verdiği kurumlar cemaat operasyonları ile yok edilirken ne yaptık?

en temel problemimiz tembelliğimiz, umursamazlığımız. sonra birileri bu alanları doldurunca bağırıp çağırıyoruz. kıçımızı kaldırıp topluma dokunmaya çalışmak yerine ancak şikayet ediyoruz. samsun'a çıkmak yerine istanbul'da padişaha sövüyoruz. sonra mustafa kemal gibisi gelmez bir daha. gelmez tabi...
  • yıl olacak 2017 biz hala tarikatları konuşuyoruz. türkiye'den bir bok olmayacağının göstergesi. en vahimi de bunlar daha iyi günlerimiz.