şükela:  tümü | bugün
 • kolaya kaçıp network diyerek açıklanabilir ama sadece network ile bu kadar güce ulaşamazlar, altında daha refleksif nedenler olmalı.

  sadece network ile olsaydı coğrafya seçmeksizin her yerde otorite sahibi olurlardı. oysa diğer dinleri sömüren tarikatlar da dahil tamamı belli bir coğrafyayı etkisi altına alabiliyor.
 • cehalet değil geri zekalılık....

  cahil olduğu halde beynini kullanan çok insan tanıdığım gibi okuduğu halde bir geri zekalı imamın/şeyhin peşine takılan çok geri zekalı var. al işte fetö cü paşalar....yada az sayıda da olsa odtü, boğaziçi, itü mezunu akp liler....

  cehaletin çaresi var ama geri zekalılığın maalesef çaresi yok
 • örgütlü olmaları. "organize azınlıklar, organize olmayan kalabalıkları yönetir." (lenin)
 • ülkemizdeki insanların başkasına danışmadan ve onay almadan pek iş yapamaması/yapmak istememesi; din gibi inanılmaz derecede önemsedikleri bir şey için sürekli bir çoban arayışında olmaları şeklinde özetlenebilecek nedendir. bu arayışın da en büyük sebebi daha önce de belirtildiği üzere cehalet ve "aman iş benden çıksın da" tavrıdır.

  bonus:
  (bkz: köy enstitülerinin kapatılması)
 • 2 ana nedeni vardır:

  1) örgütlü toplulukların bireylere göre daha güçlü olması.
  2) cehalet.

  tarikat derken sadece islami tarikatlardan da bahsetmiyorum, bugün yehova'nın şahitleri ya da opus dei gibi tarikatlar dünya çapında güçlü, çünkü körü körüne inanan müritleri var, hem maddi hem manevi güç bu kitle, her mürit gücü oranında maddi destek sağlıyor ayrıca yapılacak görevlerin yerine getirilmesini sağlayacak ücretsiz iş gücü var.

  ilk entry'deki coğrafi atıf ise bence doğruluk payı olan ama eksik bir değerlendirme, coğrafi etki alanı önemli çünkü dinin yanında dil ve diğer kültürel konular da birliğin oluşmasında önemli etkenler, ayrıca kapalı gruplar birbirine ne kadar yakınsa o kadar güçleniyor. fakat dünya çapında işleyen ve güçlü olan hristiyan tarikatları bunun aksini ispatlıyor, tabii ki hristiyan tarikatları bir amerika'da olduğu güçte değiller örneğin orta doğuda ama bunun sebebi ortadoğuda hristiyan sayısının az olması, yoksa adamlar dil ve mesafe sorununu çözmüşler, dünyanın her yerindeler.
 • hipnoz.
  bir arkadasim var. kendisi esnaf. bölgesinde en iyi kazanan turde bir esnaf. küçük hesaplar yapar, kucuk kucuk ama surekli kazanir. ne zaman bir düşmüş gorse sirt cevirir. 5 vakit namazini kilar. ziraat bankasi ve halk bank atm' lerinin önünden geçerken yerlere bakar. atm'nin bozuk para haznesini eliyle kolacan eder. surekli yerlerde 1 kurus 5 kurus gibi insanlarin tenezzul etmedikleri, yere attiklari bozuk paralari arar bulur. bazen fotosunu ceker ve whatsapp 'tan bana gonderir. "kisa gunun kâri, keh keh" diye yazar. hatta bu ve bunun gibi eger anlatirsam ifsa niteligine bürünecek bir cok ölücülük yapar ve bundan gurur duyar. fakat gel gelelim bizim kucuk esnafimiza (sözde) cin musallat olmustur. ailecek gezmedikleri cinci hoca kalmamistir. ve her gittiği sozde hocalara seans basi 500'er tl para birakir. ben bu duruma kısaca hipnoz derim. siz ne dersiniz bilmiyorum.
  ha bir de şöyle bir söz var.
  dinsizin hakkından ımansiz gelir.
 • (bkz: laiklik elden gidiyeah) olması ve çoktan gitmesidir.

  ekleme: laikliğin savunulmaması, elden gidişine ses edilmemesidir daha doğrusu.
 • (bkz: kultur)

  (bkz: din)

  (bkz: ait olma gudusu)

  (bkz: biat kulturu)

  (bkz: cehalet)

  (bkz: ozguven eksikligi)

  tek bir nedenden soz edemeyiz. tarikatlar bir sonuctur, ve toplumlardaki ozguvensiz kalabaliklari turlu vaatlerle kendilerine cekerler. bireyler firsatci, acgozlu ve cikarci olmayi surdurup, istediklerine ancak birilerinin gudumu ve destegi ile ulasacaklarini dusunecek kadar da kendine guvensiz olmaya devam ettikce daha da gucleneceklerdir.
 • oha lan kimse yazmamış.

  1) rant

  tarikat büyüyüp özellikle devlete yerleştikçe büyür bu rant. rant büyüdükçe tarikat da büyür. tarikat büyüdükçe rant büyümeye devam eder. böyle devam eder bu.

  2) maddi ve manevi zaaf büyüklüğü

  özellikle eğitim çağındaki, buna lisansüstü de dahil, insanları maddi ve manevi olarak cezbetmek çok iyi yaptıkları işlerdendir tarikatların. devletin sağladığı sosyal boşluğu işte bunun gibi tarikatlar doldurur.

  cehalet elbette önemli bir konu ancak bu tür tarikatların oluşumunda bence ikincil nedendir. ailesi fakir, kendi zeka küpü ne arkadaşlar bu tarikatların pençesine düştü. sosyal devletin zayıf kaldığı her yer bu tarikatlar tarafından doldurulmaya devam edecek. siyasi olarak işe yaradıkları için de ilgili partiler tarafından sorun olarak görülmezler.